[Elite_video_player id = "47"]

Надминување на омразата

Кога односот на љубовта умира и тоа, нека изгубат, ризикуваме да нишаме.

Господарот и робот

Ослободениот роб сѐ уште не е слободен човек. Тој е "само ослободен роб", став.

КАРНЕТИ НА ХУМУНСКАТА СЦЕНА

Неструктурирани од страна на симболичкиот систем и населени со "живееле" вознемирувачки на празнината.

Патот на иницијација

Враќањето во образованието врз основа на духот на правдата (Maat) и бр.

Патот на иницијација

Раното орално лишување кулминира со неструктурирањето на детето за кого.

Либо-капиталистичкиот систем

Капиталист е битие кое халуцинира акумулацијата на капиталот како Процес.

Преродбата на црниот човек

Работа продолжува во историјата и лингвистиката во продолжението на Чејк Анта Диоп.

Психотерапија и зраци на надеж

Додека реалноста на природата е конституирана од силите, реалноста на.

Арт-терапија и контрола на дискови за уништување

Арт-терапија е родена во свет сведена на димензии на "планетарното село", во.

Од "основа" на уметничка терапија

Откако доживеа дека овој свет е место на страдање, човекот секогаш фантазираше.

Ропство и расизам

Поддржан од потребата за опстанок е "средба" во природата на предаторите.

КАРНЕТИ НА ХУМУНСКАТА СЦЕНА

Неструктуриран од симболичкиот систем кој со совладување на импулсите го задоволува "чувството на постоење".

ропството

Бенко Биохо, роб лидер на движењето за еманципација и симболична афро-колумбиска фигура

Benkos Bioho, роден кон крајот на XVI век до денес Гвинеја-Бисао и починал на март 16 1621 на Картагена во Нова Гранада, Колумбија беше бегство лидер роб на движење ...

Јанга, првиот црн човек ослободен од ропство во Америка

Yanga пристигнал на брегот на Ново Мексико, во пристаништето Веракруз, на возраст од 12 години. Синот на царот на новата Гана, другите робови брзо ќе се сретнат ...

Треба ли да бараме компензација за ропството?

Во јануари минатата година, Rosita Destival, потомок на роб Гвадалупе, одлучи, поддржани од страна на претставник на Советот на Црна здруженија во Франција (Cran), да ја тужи француската влада и побара отштета за злосторства против човештвото. ...

АФРИКАНСКИ ЖЕНИ

Говор на Вини Мандела

"... има и други, во раководството, како несреќниот Стив Бико, кој беше претепан мртовец, во крволочен ...

КАМЕРОН: Претседателски избори: Статистика на сексуалните малцинства

Беше во пријателски тон дека тркалезната маса организирана од здружението "Жени гласачи и синови" (WVaS) се одржа во ...

Кој беше Кенија Вангари Мута Маатаи?

Вангари Мута Маатаи, првата африканска лауреата на Нобеловата награда за мир, почина на 71 години по ...

КНИГИ ЗА КУПУВАЊЕ

Општа историја на Африка (волумен 4)

Том IV ја опфаќа историјата на Африка од дванаесеттиот до шеснаесеттиот век. Овој период е клучен период во историјата ...

Отпаднат без ограничување

Нови во нашите библиотеки! КРЕП БЕЗ ПОТВРДУВАЊА ... Конечно книга на француски за одржување на фриззива коса!

Ho'oponopono: Тајната на Хавајски исцелители

Едноставноста на овој метод Ho'oponopono, ќе ве изненади и во исто време, со читање на оваа книга нема да имате ...

АУДИО КНИГИ

Размислете и да се збогатат, од Наполеон Хил

Во оваа книга ќе најдете што никој нема да ве научи на друго место: како да ги асимилирате и применувате начелата ...

Мајсторство на љубовта, од страна на Дон Мигел Руиз

Во Мајсторството на љубовта, Дон Мигел Руиз ги истакнува верувањата и претпоставките врз основа на стравот, кој ...

Тајните на вашата исцелителна моќ, од страна на Вејн Даер

За време на ова инспиративно и информативно предавање на chiropractors, д-р Dyer работи да се објасни, со ...

Бесплатни е-книги

Општа историја на Африка (Tome5)

Том V ја опфаќа историјата на Африка од раниот шеснаесетти век до крајот на XVIII век. Две големи ...

Општа историја на Африка (Tome6)

Том VI ја опфаќа историјата на Африка од почетокот на деветнаесеттиот век до контрола на европските колонијални сили ...

Моќта на сегашниот момент

Моќта на сегашниот момент веројатно е една од најважните книги на нашето време. Неговата едноставна настава и ...

ГОВОР НА ЦРНИ ЛИДЕРИ

Говор на Патрис Лумумба за време на церемонијата за независност 30 јуни 1960

Конго и Конго, победничките борци за независност денес, ве поздравувам во име на конгоската влада. За сите вас, мојот ...

Маркус Гарви стихови

"Мораме да се откажеме од оваа луда идеја дека можеме да ги прекрстиме рацете и да чекаме Бог да стори сé што е ...

Говор на Мартин Лутер Кинг

Говор на Мартин Лутер Кинг "Имам сон" "Денес ви велам, моите пријатели, иако моравме да ...

МАТТИЕ ГРУЛИ

Иницијацискиот патување

Приказната што сакам да ти кажам е онаа на еден млад Африканец кој, далеку од овие културни корени и неговиот ...

Почит кон нашите предци

Каде се нашите татковци? Каде се нашите обележја? Порано, тие беа семеен лиганд, кохезивниот цемент и ...

Легендата за еднорогот, девицата и слонот

Во античко време, во времето на создавањето на Ковчегот, Бог би го замолил Ное да ги спаси животните ...

РЕШАВАЊЕ

Samory Toure (1830-1900), отпорен на високи доселеници во Западна Африка

Samory Touré е роден во 1830 во Miniambaladougou кој е во денешна Гвинеја. Ја започнува својата кариера како трговец кој ...

ПОЧИТУВАЊА НА ПАНАФРИКАЗМОТ

На почетокот на 20-век, додека цела Африка, со исклучок на Етиопија, која победи под менилик II, италијанскиот окупатор ...

Дали Франција ќе ја искористи Африка преку франк од ЦФА?

Мамаду Кулибали повикува на создавање независна валута, неповрзана со колонијалното минато. Мамаду Кулибали, претседател на Собранието ...

ИСТОРИЈА Скриена

И дванаесетте израелски племиња (ISIS-RA-EL) дојдоа од Африка?

Овие црни африкански племиња тврдат дека еврејското потекло и набљудуваат семитски традиции, како што се диететски правила слични на ...

Епот на мајсторите на Шабаз

Нашите наставници секогаш ни кажуваа дека историјата на Црниот свет немаше почеток, бидејќи се враќа досега ...

Назад кон африканскиот календар

Како што треба да биде вообичаено, го прославуваме овој 1er Djehuty 6250 на Нова Година Kamit или африкански (овој 19 јули ...

АФРИКАНСКИ ИЗМАМИ И ФАСОВИ

Писмо на Амаду Хампате Бја

Кој и да разговара со вас е еден од првите родени од дваесеттиот век. Значи, тој живееше долго и, како ...

Кога е африканската ренесанса?

Од Нелсон Мандела до Абдулај Вејд, модата на африканските лидери и интелектуалци е на повикот на "африканската ренесанса" ...

Од еднаквоста на човечките раси, Антенор Фирмин

Во 1885, Антенор ФИРМИН, роден и образован во Хаити, инспектор на училиштата во Кап-Хаитиен, пишува омразен дебата против овие ...

ФИЛМОВИ ЗА ВИД

Види Fruitvale станица (2013)

Станица Fruitvale: 1er јануари 2009 во утринските часови, Оскар Грант, 22 години, се среќава со полицајци во станицата ...

Види Хотел Руанда (2004)

Хотел Руанда: Филмот ја следи акцијата на Пол Русесабагина, Хуту, менаџер на хотелот со четири ѕвездички Лес Миле Колинс ...

Види Црн Пантер (2018)

По настаните што се случија во Капетан Америка: Граѓанска војна, Т'Кала се враќа дома за да го заземе своето место ...

ДУХОВНОСТ И РЕЛИГИИ

Објаснување на цветот на животот од Насим Харамеин

Цветот на животот е света геометриска форма, совршена геометриска фигура која се користи како декоративен мотив и како ...

Божествената матрица на Грег Браден

Може ли бракот на науката и духовноста да ги објасни најдлабоките мистерии на нашето минато и да реши ...

Соларниот Христос: Знак со знак на благодарност: навестувач или симболичен знак?

Три кралевите, откако го научиле раѓањето на Исус, доаѓаат "од Ориентот" водени од ѕвезда (Сириус) да му оддадат почит на царот ...

ЗДРАВЈЕ И МЕДИЦИНА

Африканско потекло на забраната за јадење свинско месо

Што вели Библијата: (Левитска глава 11 verset 1-9) 11 Господ му рече на Мојсеј и Арон: 2 "Пренесувај ...

Постот предизвикува регенерација на клетките и се бори против ракот

Постот е традиција која беше составен дел на многу древни култури, од Ведик до будистички и повеќе, ...

Неверојатни доблести на нони

Одгледувани од 2 500 години од страна на полинезијците, нони е плод на тропско дрво кое расте главно на островите ...

УБАВИНА И МОДА

Потекло и историја на подлогата

БАСОТ: ПОТЕКЛО И ИСТОРИЈА Зборот loincloth доаѓа од шпанскиот Пањо (pagno) што значи "парче ткаенина" или ...

САД: дозвола за правење плетенки

Во Соединетите Американски Држави, стотици фризери од субсахарска Африка специјализирани за плетенки се мобилизираат против неодамнешното законодавство ...

Контрола на губење на косата со црн рициново масло

Црното јамајканско рицинусово масло е еден од најпопуларните лекови за губење на косата и ...

АФРИКАНСКА КУЛИНА

Како да се подготват сенегалски пастели?

Сенегалските пастели се мали рамни крофни полнети со риба и зачини обично служеле како закуска или како мезе. Еве рецепт ...

Како да го подготвите Ndolé?

Име: Ndolé aux crevettes Потекло: Камерун Вид на јадење: зеленчук, риба Состојки: листови од Ndolé, кикиритка, ракчиња Број на лица: 4 Подготовка: ...

Доблестите на папаја

Папаја, ова егзотично овошје кое се конзумира главно во сок, содржи ензими способни за растворање на површинскиот слој на ...

ЦРНИ ИНВЕНТОРИ И СИСТЕМИ

Африканско потекло на медицината

Според Хомер кој живеел до -850 е 400 години пред Херодот Халикарнас "таткото" на историјата "... Египет, земја каде што ...

Кантанка, автомобил 4X4 дизајниран од Африканци

Тур де-сила доаѓа од Западна Африка, посебно од Гана. Мозокот зад овој сон во фаза ...

Почит кон Wabeladio Payi, пронаоѓачот на сценариото Mandombe

Wabeladio Payi од Конго-Киншаса е пронаоѓач на сценариото Mandombe. Зборот Mandombe, во Конго јазик, значи "што е ...

Ниски цени есеј компилации преку интернет обидете се

fr Français
X