Биографија на Малком X

Малик ал-Шабаз вели Малколм Х.

Малком X е роден Малколм Литл 19 мај 1925 во Омаха, Небраска. Нејзината мајка, Луиз Нортон Литл, била зафатена домаќинка со осум деца во семејството. Неговиот татко, Ерл Литл, бил отворен, баптистички свештеник и страстен поддржувач на црниот националистички лидер Маркус Гарви. Ерл од активизмот за граѓански права поттикна смртни закани од бело supremacist организација Црна легија, принудувајќи на семејството да се пресели два пати пред четвртиот роденден Малком.
Без оглед на малечката во нејзините напори да се избегне Легијата, во 1929, нивниот дом во Ленсинг, Мичиген беше изгорен на земја. Две години подоцна, телото на Ерл беше пронајдено лежејќи на тролејбус во градот. Полицијата пресуди дека двата инциденти биле несреќи, но неколкумина биле сигурни дека членовите на Црната легија биле одговорни. Луиз претрпе емоционална дефект неколку години по смртта на нејзиниот сопруг и беше посветена на психијатриска установа. Неговите деца беа поделени меѓу различни домови и сиропиталишта.

Растеме

Малком беше паметен, фокусиран студент. Тој е помлад средно училиште дипломиран на чело на неговата класа. Меѓутоа, кога еден омилен учител му кажал на Малколм дека неговиот сон да стане адвокат нема "реална цел за црнец", Малком го загуби интересот за училиштето. Тој се откажа, поминал извесно време во Бостон, Масачусетс работејќи со разни чудни работи, потоа заминал во Харлем, Њујорк, каде што извршил помали дела. Во 1942, Малколм координираше разни прстени за наркотици, проституција и коцкање.
Малколм и неговото момче, Малколм "Shorty" Џарвис, се вратија во Бостон. Во 1946, тие беа уапсени и осудени за кражба обвиненија, и Малком беше осуден на 10 години затвор. (Отпуштен на условно отпуштање откако отслужил седум години.) Потсетувајќи ги неговите денови на училиште, тој користел време да го продолжи своето образование. Во текот на овој период на самопросветлување Малколм, брат Реџиналд, го посети и разговараше за неговото неодамнешно преобраќање во муслиманска религија. Реџиналд припаѓал на религиозната организација на нацијата на исламот (НОИ).

Заинтригиран, Малколм почнал да ги проучува учењата на водачот на НОИ Илија Мухамед. Мухамед учи дека белците активно работеше за да се задржи Афроамериканците да ја преземе одговорноста и да се постигне политички успех, економски и социјални. Меѓу другите цели, АИ се бореше за своја држава, одвоена од некои од населените белци. Од времето кога тој беше разрешен во 1952, Малколм бил посветен следбеник со ново име "X" (Тој рече дека "малку" името роб и го одбра "X" да се означи загубената племенски име. )
Роден водач

Интелигентен и елоквентен, Малколм беше назначен за министер и национален портпарол на нацијата на исламот. Илија Мухамед, исто така, обвинил да воспостави нови џамии во градовите како Детроит, Мичиген и Харлем, Њујорк. Малком користи колумни за весници, како и радио и телевизија за да ја пренесе пораката на НОИ низ САД. Неговата харизма, динамизам и убедување привлече импресивен број нови членови. Малком многу се припишува на зголеменото членство на 500 во 1952 во 30.000 во 1963.

Луѓето и контроверзите околу Малком го направија магнет за медиумите. Тој беше претставен во специјална телевизиска еднонеделна реклама со Мајк Валас во 1959, насловена како "Мразам дека омраза произведуваат". Програмата ги истражува основите на НИО, и по појавата на Малколм како еден од неговите најважни лидери. По специјалниот, Малколм се соочи со непријатна реалност дека неговата слава го засенила онаа на неговиот ментор Илија Мухамед.

Расиските тензии се зголемиле во 1960 години. Покрај медиумите, силната личност на Малколм го привлече вниманието на владата. Како член на НОИ продолжи да расте, ФБИ агенти се инфилтрирале во организацијата (дури и дејствуваше како чувар Малком телото) и тајно поставени грешки, прислушување, камери и друга опрема за видео надзор за следење на активностите на групата .

Тест на верата

На Малколм Фејт беше постигнат ужасен удар во висина на движењето за граѓански права во 1963. Тој дозна дека неговиот ментор и лидер, Илија Мухамед, тајно имал односи со не помалку од шест жени во рамките на организацијата Нација на исламот. Како тоа да не беше доволно, Малколм откри дека некои од овие односи резултирале со деца.
Откако се приклучи на НОИ, Малколм се строго следи учењето на Мухамед - во која беа вклучени останатите целибат до неговиот брак со Бети SHABAZZ во 1958. Малком го одбил барањето на Мухамед да помогне во покривањето на следните случаи и деца. Тој бил длабоко повреден од разочарувањето на Мухамед, кого го сметал за жив пророк. Малколм, исто така, се чувствуваше виновен за масите што доведоа до приклучување кон НОИ, каде што сметаше дека сега е измамлива организација изградена врз премногу, треба да се игнорира.

Кратко по неговото шокантно откритие, Малколм доби критики за коментарот што го дал за атентатот на претседателот Џон Ф. Кенеди. "[Кенеди] никогаш не очекуваше коковите да се свртат против нив толку брзо", рече Малколм. По оваа изјава, Илија Мохамед "замолк" Малколм за 90 дена. Сепак, Малколм бил осомничен дека молчел поради друга причина. Во март 1964 Малколм стави крај на неговата врска со НОИ. Не може да погледне подалеку од измамата Мухамед, Малколм одлучи да најде своја верска организација, Муслиманската џамија, Инк.

Нова свест

Истата година, Малком помина на аџилак во Мека, Саудиска Арабија. Патувањето беше откриено за да се промени животот. За првпат Малколм ги сподели своите мисли и верувања од различни култури, и го најде одговорот да биде многу позитивен. Кога се вратил, Малколм рече дека се сретнал со "русокоса коса, со сини очи што ги нарекував моите браќа. Тој се вратил во САД со нова перспектива за интеграција и нова надеж за иднината. Овој пат, кога Малколм зборуваше, наместо да им проповеда само на Афроамериканците, тој имаше порака за сите трки.
Откако Малколм поднесе оставка од својата позиција во нацијата на исламот и се откажа од Илија Мухамед, односите меѓу двете станаа сè понестабилни. Информатори на ФБИ, кои работат на тајно во НОИ, ги предупредија официјалните лица дека Малколм бил обележан со атентатот. (Прикриен офицер дури беше осуден да помогне во засадувањето бомба во автомобилот на Малколм).
По повторените обиди во неговиот живот, Малком ретко патувал насекаде без телохранители. Февруари 14 1965, куќата каде Малком, Бети и четири ќерки живеел во East Elmhurst, Њујорк е изгорен. За среќа, семејството избегна физичка повреда.

Наследството на "Х"

Една недела подоцна, сепак, непријателите на Малколм успеале во нивниот немилосрден обид. Во говорот на Ballroom Менхетен Одубон февруари 21 ден, три вооружени лица се упатиле Малком 1965 сцена. Застрелаа 15 во близина. На 39-годишниот беше прогласен за мртов при неговото доаѓање во болницата во Пресвитеријанската болница Колумбија во Њујорк.

Петнаесет сто луѓе присуствуваа на погребот на Малком во Харлем февруари 27 1965, вера храмот на Црквата Божја во Христа (сега Спомен Дете храмот Црква Божја во Христа). По церемонијата, пријателите ги однесоа лопати подалеку од гравитирачите на чекање и самите го погребаа Малколм.

Подоцна истата година, Бети ги родила ќерките близнаци.

Атентатори на Малком, Талмардж Хајер, Норман 3X Батлер и Томас 15X Џонсон беа осудени за убиство од прв степен во март 1966. Тројцата беа членови на нацијата на исламот.

Наследството на Малком Х е еволуирало низ генерации како предмет на многу документарци, книги и филмови. Оживување на значителен интерес се случи во 1992 кога режисерот Спајк Ли објави реномираните филмски Малком Х Филмот доби номинации за Оскар за најдобар актер (Дензел Вашингтон) и најдобра костимографија. Малком X е погребан на гробиштата Фернклиф во Хартсдејл, Њујорк.

Каква е вашата реакција?
Љубовта
haha
Wow
Сад
Лут
Решивте "Биографија на Малком Х" Пред неколку секунди

Дали ви се допадна оваа публикација?

Резултати од гласовите / 5 Број на гласови

Како што сакате нашите публикации ...

Следете ја нашата страница на Фејсбук!

Испратете го на пријател