Иницијативно патување

Матие Гробли
Ви благодариме за споделување!

Ќе ја раскажам приказната која е мистериозна и интригантна. Тоа е приказна за осаменик фатен меѓу тежината на телото и денот на светот, кој секогаш бега, приказна за Бог, кој секогаш останува тивок.

Беше започната во прекрасна летна ноќ, бев во спалната и ми беше побарано да дадам цел на моето постоење. Легнат на грб, на удобно мојот кревет, рацете зад главата и нозете прекрстени, сонував за фантазмагорична живот, каде што луѓето ќе бидат слободни и еднакви, живот лишени од омраза и љубомора, мирен свет без насилство ниту стравот Каде радост и хармонијата би можела да владее.

Овој утописки свет што го имав во мојата глава, го претставуваше плодот на мојата надеж.

Сакаме да уживаме во радостите на еден таков рај, но што правиме за тоа? Мажите само сакаат да уживаат во безделништвото и се жалат постојано. Тие ја плачат својата лоша среќа додека чекаат да проповедаат да ги спасат. Но, одбив да останам пасивен мислејќи дека непредвидени околности на животот ќе ми се фаворизираат. Јас само требаше да им даде значење на мојот живот. Потоа, одлучив да престанам да размислувам и да почнам да дејствувам. Скокајќи од креветот, се најдов на десната страна на креветот, стоејќи на двете нозе.

Потоа, со силно убедување на она што сакав да го преземе, отидов со авторитет кон бањата. Веднаш штом влегов во собата, стоев пред големото огледало граничено со светли плочки.
Прво, јас останав збунет за мојот изглед, бидејќи одраз на моето лице на полиран стакло беше доста identiques на оној што го видел едни време имав јас погледнав во огледало, со таа разлика што, овој пат, имав темни сенки под моите очи и расклопна коса. Загледан во мојата слика во огледалото, јас се прашував: "Што претставува ова лице? Кое беше симболичкото значење на овој двојник? "

Оваа рефлексија симболизираше дека јас не сум навистина јас, до одреден степен изгледот на Другиот. Така, кога ќе погледнеме во себеси во митското огледало ние стануваме свесни за важноста на изгледот на Другиот во нашето постоење, бидејќи тоа претставува аголниот камен од суштинско значење за да се основа на хуманизмот: "тоа е од страна на другиот Тоа сум јас, тоа е од Другиот што постоим ".

Ослободен од она што штотуку разбрав, се оддалечив од огледалото кога одеднаш, спорадичните удари ги поплавија моите мисли. Јас само што пронајдов бегство на ова отуѓувачко, стресно и страшно општество како што заминав, сам, на брод за освојување на Гралот.

Фрлајќи некоја облека во мојот куфер, наскоро отидов на морињата, барајќи возбудлива авантура што ќе донесе многу емоции.

Chapter2: Потрагата

Отидов речиси два месеца на океаните, оддалечувајќи се, со многу надежи во секој ист час, бев посетуван од сонцето што ме утеши до крајот на денот.

Од Порт-дупка на мојата кабина, можев да видам месечината сјајни на сината област на океанот и се восхитуваат, додека малите пропатува различни облаци во ноќта, тивок длабочините на сводот Каде писмата на оган- гледа constellations- мистериите на бесконечното. Јас нека ветровите и отече на тркалање ја преземат контролата над мене, и да отпатуваат кон некоја непозната дестинација, една година огромна синиот океан, Привлечени од маѓепсувачка мелодија на сирени ме вика.

Не знаејќи каде да одам, лебдеше како шапка, анимирана од бура од желби. Се чувствував катапултиран од гигантски бранови што ме пренесуваа побрзо, како што минуваа кон моите аспирации. Беше спроведена од поплавите, бев оптимист и определена дури и ако оваа ситуација е прилично чудна. По неколку месеци, сеуште имаме шанса за успех, а сепак имаме шанса за успех. Затоа решив да го искористам секое средство на располагање и почнав што побрзо што можев: "Каде си? "," Љубовта се покаже ".

Но, имав чувство да проповедам во пустината, додека ехото на гласот ми се врати како бумеранг. Паднав на колена, ги кренав рацете кон небото, барајќи од Бог да ми помогне. Ако само небото беше отворено, во облак од чад, овој добродетел слезе, единствениот што можеше да донесе светлина во оваа темна потрага. Во реалноста, не знаев што е љубов. Дали е тоа нешто? Дали е тоа состојба на битие? Дали е тоа чувство? Сè што знаев дека сум зависен од оваа љубов и дека апсолутно морам да го најдам. Но, како можев да барам нешто што не го знам?

Имав само најмала идеја за неговото значење, но ништо не убедливо. Се сетив само од она што секогаш го кажував: "Љубовта е трпелива, полн со љубезност, бара сè, верува во сè, се надева на сè, поддржува сè и е непробојна". Имав шанса да се вратам, но јас бев толку среќен што бев откриен како рафал со солзи.

Јас само што сфатив дека тоа ќе биде во мојот живот и дека ќе треба да се грижи за тоа. тоа беше само во близина на нас.

Глава 3: Убиствена бура

По овој мал момент на размислување што ме пренесуваше во полн обем, отидов на палубата на мојот брод, за да уживам во прекрасната ѕвезда светлина, каде што свежината на ветрот ги носеше своите свилени крпи. Јас бев таму, скенирање на теренот темно хоризонтот, ми прекрстени раце и моето лице по Месечината. Во пресрет на бродот, направив долга браздичка од пена која се шири од бесконечност. Оваа мирна магија беше разрушена од бура во која свирката на удари на ветрот и несреќата на брановите против трупот на мојот брод најави неизбежност на бесен бура.
Не може да се спротивстави на притисокот на ветерот, крпените на едрата се надуени и заоструваа толку многу што брутално дадоа од спојката на јарболот. Се вратив скептично во мојата кабина за да забележам дека на контролната табла иглата на анемометарот паничи. Не го разбирав тоа, но сфатив дека моите напори се безнадежни. Тоа е губење на време да се обиде да го задржи правецот: бродот се навикна во сите правци, погоден од бурниот океан. Понекогаш Природата се потсетува на својата надмоќ кон Човештвото и станува немилосрдна.

Но, јас, бестрашен истражувач, не можеше да поднесе да биде диктиран од "чуден" море. Значи, ја читам мојата цевка, ја исправив капачето и решилно зачекорив внатре во кабината.

Едвај го имав крајот на мојот нос надвор, кој има ветар на моето лице со такво насилство што моите очила експлодираа. Се обидов да ги фатам, но тие веќе беа изгубени во меандрите на океанот. Држејќи ја цевката и мојата шапка, напредував, надолу, кон јарболот, каде што се одржа, каде што се одржа. Се борев против овие бескрајни бранови и овие насилни налети на ветровите што ја погодија навечерната страна на мојот брод. Бев многу брзо надминат од моќниот торнад кој во битката беше распореден на тоталитетот на својот арсенал.

Сè што се случило толку брзо. Облаците се собраа на мрачно небо, потоа одеднаш бураше бурата. Електрични трепкања на осветлување проследени со карпи на сонцето.

На конвулзии на морето започнаа гигантски бранови Распоредени qui паднал и разделени на силите на мојот брод и qui на Undertow резултат на тоа буквално направија бранови експлодира на моето лице. Изгубени поради дивите поплави на непромислено море, мојот брод неизбежно се движеше кон окото на невремето.

Бев жртва на луто море, кое формираше бранови високи од 5 до 6 метри, подготвени да се преселат во мојот брод и да го проголтам во поплавите. Вител кој изгледаше како црна дупка се приближи и поблизу до својата пеколна спирала. Окото на невремето се соочи неизбежно. Одеднаш, бев вовлечен внатре и интегриран во една од кривините.

Конечно ја изгубив неурамнотежената борба и паднав кон дното на морето со мојот брод кој слета илјадници метри под морињата. Но, што ми се случило?

Глава 4: Имаме мистериозен остров

Лежев на песочна плажа, гледајќи ги многубројните мали животни фатени меѓу карпите и френетичниот балет на разнобојни офиди, го привлекоа моето внимание.

Тогаш, јас остана таму, се восхитував на модриот небото тлее на qui Речиси прозрачноста протега на вода, додека брановите скрши и покриени нозете со пена и мали ракови надарен со неверојатна брзината Преместен во близина на мојата долна екстремитети. Околу мене, забележав гробишта од проѕирни животни кои го украсуваат позлатен песок на прекрасната плажа. Многу брзо разбрав дека се медузи и дека треба да избегнувам контакт ако не сакам да страдам од изгореници и корозии на кожата.

Нешто исплашено од ова прилично морбидно опкружување, решив да го напуштам ова место што е можно побрзо. За која дестинација? Јас немав идеја. На крајот, не знаев каде сум. Што може да биде повеќе вознемирувачко отколку да се биде сам, во непознато место, далеку од која било цивилизација, без поддршка или лежишта? Полека, се протегав на песок, допирајќи ги моите зглобови со цел да го оценам моето физичко здравје. Неверојатно, немав ништо скршено. Моите екстремитети беа само вкочанети и малку болни. Како беше тоа можно по таков бродолом? По неколку моменти, станав и почнав да одам.

Бев во потрага по оаза во која водата не беше сува, моето тело потопено со пот и моите усни се исушија , Гледав и видов непроменлив хоризонт. Ергите личеа на широки бранови и на плажата океан на тага. Бев занесен од суви поплави и топли и суви ветрови. Пустината изгледаше како рудник за дијаманти со повеќекратни аспекти што ги осветли и ги рефлектира зраците на сонцето. Над оваа сјајна површина на убавината, соларниот диск гледаше, со продорен поглед, сè подолу.
Во мојата линија на видот, можев да видам, преку врти на песок, што во голема мера го зголеми мојот поглед, фигура ... и отидов во оваа насока. Во мојата прогресија, налетите на камерите на ветерот ме удираат со екстремно насилство и морам да го заштитам моето лице со парче ткаенина. И зашеметени и заслепени, имав чувство на болка предизвикано од влијанието на малите песочни зрна што ја погодија мојата кожа. Вжештената топлина беше на оваа плажа, а душекот издишуваше од моите ресни за да испарува одеднаш на мојата исцрнета кожа. Бев дехидратирана и немав вода. Морав да се натопи во мојата храброст, потребната енергија за мојот преживување.

Одненадеж, почувствував во себе икона од која ме погоди во полето на надеж и ми даде сила да продолжам. Јас се искачив потоа падна по насипите како брод со тркалање на отече. Моите партали може да се тестираат за мојата лоша состојба и не можам да дочекам да се извлечам од песокот на дините на Сахара. Недостаток на брзина и храброст, се сопнав и изгубив свест додека паднав, моето лице удираше по земјата, несвесно.

Подоцна, полека ги отворив очите. Мојата визија беше маглива. Јас енергично ги протрив очите и видов дека слабо жолтата линија исчезнала до хоризонтот и моето срце беше преплавено со поплава од меланхолија и носталгија.
Преместени со такво прекрасно гледиште, моите солзи истрчаа по моите образи, покажувајќи ја мојата љубов и среќа. Без здив, почнав да лазам кон она што изгледаше како шума на хоризонтот.

Што може да ми се случи во такво опкружување? Дали бил населен остров? Како многу прашања кои немаа одговор додека не отидов до крајот на денот.

Глава 5: Животот, џунглата

Пробиен од љубопитност, се упатив кон бујното чистење. Тоа беше густа шума Напротив, доминирана од страна на некои шеесет метри гигант огромни дрвја во самиот врв, а со тоа делува како чадор засолнети под влажна дрво qui преполна со woodlice и мравки скриени под мртвите лисја во распаѓање. Под тезата високи дрвја, други дрвја, и робустен со густа зелена зеленило, го шипове и видливи корени виси на богата земја на шумата. Додека одеше подлабоко во шумата, можев да ја слушнам музиката на штурците и птиците во прекрасен концерт.

Погледнав кон сводот, и јас немав многу време пред самракот, па ја презедов иницијативата да најдам сигурно засолниште за да ја поминете ноќта.

Но, како е можно да се биде безбеден кога сте сами, опкружени со диви големи мачки, отровни змии и неколку други диви животни?

Почнав да собирам гранки за да направам оган од дрво. Во текот на мојата peregrination, јас бев изборот само осакатени гранки и гранчиња кога забележав, лежи во грмушките, огромна змија. Полека го крева своето дебело тело, го нараснува својот црвен врв и неговите очи се читаат со рамки со сјајни / блескави скали

Инстинктивно, јас ја фрлив насилно во главата со стап кој штотуку го зедов и рептилот исчезна во високата трева. Кога имав собрано доволно дрво, го оставив дрвото за огрев некаде сува, и за момент ми се загледав. Најлесно е направено. Сега морав да го запалам огнот со архаичен метод на двата краја на дрво. Еден мораше да се стави во земјата, а другиот беше вграден во пресек со неколку суви гранчиња. По триење нив заедно за чад додека надвор од гранчиња. Потоа, јас бев нежно на првите жаришта и се појави првиот пламен.

Така успеав да создадам камперски оган и малку топлина, благодарение на овие предци техники. Почнав да се загревам малку, бидејќи ноќта беше студено, потоа станав да барам храна за да ја замолчи мојата глад. За време на мојата претходна прошетка забележав дека земјата беше расфрлана со печурки од секаков вид. Јас собрав некои без никакви индикации за нивната емоционалност. Ги јадев сите.

Наскоро бев заробена од танцот на инсектите, кои беа привлечени од вжареност на дрвениот оган и летаа околу мене без одмор.
Сребрени нозе, со восхит го следев светлосната еволуција на светулките и светилниците, кои со темна ноќ ја расцепија со светлина. Се чувствував навистина среќен да ја слушам оваа оркестрација на движења и звуци. Јас дури и заборавив на злобното место каде што бев, благодарение на оваа прекрасна претстава.

Сепак, уште еднаш бев отсечен од мојата екстатична држава до атмосферата на облачно небо и нека го дождов за зашеметеното дрво. Во флеш бев влажен од глава до прсти. Јас само што сум бил фатен во туш. Мојот оган изумрел и дрвото стана бескорисно. Разочаран, гледав во небото, молејќи промисла да ми помогне кога слушнав глас шепот ", легнете и да се плашат од ништо, прво ќе се тресе цел Тогаш ваши сетила и целата се бело ќе бидат исполнети од страна на чуден блаженство" Потоа, на небото расчисти и дождот запре. Но, огнот е мртов, и сега, се тресев со студ.

Легнат беше матна каучот, јас wriggled, обидете се обидуваат да спијат во напразно, како спектарот на месечината е абонос стеблата на дрвјата прогонуван моите мисли. Фасциниран од несмасни крикови на бувови, на sputtering на штурците, на twittering на папагали и shrilling на мајмуните, имав непроспиени ноќе. Се тресев, косата ми застана на крајот, срцето ми тресна и замислував да ги изгонувам чудовишта насекаде.

Сите околу мене, во темнина, светли очи на светот, каде што сум роден и чувствувам пролиферација на мноштво огромни револтирани црни стаорци. Исплашен од оваа апокалиптична сцена, сакав да врискам во паника, но кога ја отворив устата, не можев да изговорим збор. Тогаш сакав да бегам, но моите екстремитети беа парализирани од страв.

Беспомошни, ги зедов гранките на огревно дрво до безбројните духови и суштества што бев убеден, но моето оружје не можеше да ги достигне. Станав агорафобичен на свет што во реалноста не постоеше. Одеднаш, целото мое тело беше потресено од грчеви кои ме натераа да изгледа како некој што има епилептичен прилог. Штом почнаа конвулзиите, ми стана тешко да дишам. Почнав да се задушувам и бев толку жив што изгледав како да умирам во ужасна болка. Потоа одеднаш, целиот леб го нема, толку брзо како што беше дојдено. Јас сум во позиција на фетус, моето тело се тресе и почна да размислува. Беше ужасно чувство да се привлече кон ништожност и ништо друго, за да може да реагира. Се чувствував навистина слаб и немоќен.

Исцрпен, завиткан од дрво, се сетив на еден болен ден од моето детство, во село, во куќата на моите родители. Нешто сосема незаборавно ...

Глава 6: Реминисценција

Отишле на прошетка не е далеку од куќата, и Шетав низ голема површина на трева мешаа хармонично Каде разнобојни цвеќиња како глуварчињата, clovers, петунии, вдишување на миризлива воздух qui зел мирисот на овие прекрасни цвеќиња.

Од аспект на бразда зад мене, јас забележав que la HAD цвеќиња поклони Кога поминувал како да ме поздрави и дека скакулци, бубамарите и други бубачки шират крилјата и одлета во воздухот како огномет славно. Несомнено бев сведок на прекрасно шоу. Изненаден од оваа прекрасна ливада, извикав: "Живо, те сакам! "

Над овој зелен тепих сонцето блескаше слабо, неговите зраци филтрирани од големи сиви облаци.

Одеднаш насилна еден флеш на осветлување, Проследено со изолирачки трипер на громот, прекинат на qui мир царува во небото и тежок туш паднал на врбите потресен од насилни налетот. Решив да го избегнам дождот.

Стои исправен под дрвото, погледнав кон врвот на дрвото, каде што зелените лисја, танцувајќи диво преку ветерот додека мртвите лисја паднаа во нивните гранки во тихото езеро. Додека чекав да застане дожд, гледав дека големата вода капки една од друга на ногата на листот. (Lanceolée) ??? Приклонувајќи се кон силното стебло, јас се восхитував и слушав бројни жаби на бреговите на езерото, кои веруваат во небото за големиот број на инсекти кои паднаа во нивната страсна уста.
Дождот се ослободува од реката. Одеднаш, сфатив дека сум во опасност, бидејќи бев во можност да се извлечам од него. Добивам целосно без здив и се сеќавам на моите духови. Едвај го допрев влажен и каллив терен на банката, дека насилна флеш на осветлување одекна во небото, удираат на дрво имав само се користи како засолниште. "Што ако останев на ова место малку повеќе? Мислев. Се стресов и забите ми не џагореа, бидејќи јас бев преплавена преку цел затоа што морав-била толку блиску до смрт ... завиткан во фетална позиција, гледав на хоризонтот, патки плискам меѓу трски и сина вода лилјани. (Вода лилјани бела дамка?) Машкиот смел лебед, почна да опишува големи површини во воздухот и слетал на водата во близина на женската, тресејќи ја својата убава бела перја. Ова шоу ме исполнуваше со чудо.

Дождот продолжува да биде на ливадата, но не бев свесен за тоа. Седнав, држејќи ја главата со моите раце и се восхитував на рибите што пливаа меѓу зелените и кафеавите алги. Потоа нагло ја спуштив раката во чиста вода, се обидов да фатам еден. Смеејќи се, јас ја повлеков раката од водата и ја отворив, но содржеше само кал. Сепак, беше полн со живот: во процесот на распаѓање се криеја црви, лапчиња, пијавици, школки и многу други анималцили. Навредливо се ослободив од оваа нечистотија на брегот. Потоа се потпрев да ги измим рацете кога се лизнав од брегот и се најдов во водата. Таму извикував толку гласно што можев, бидејќи не можев да пливам.
Мислев дека ќе се удавим кога ќе почувствував зафат на рака. Неочекувано, некој ме извлече од канџите на смртта. Татко ми само што ме спаси.

Сеќавањето на ова искуство од мојот живот го исполни моето срце со носталгија. Ги пропуштив овие моменти, моменти на радост, смеа, но исто така и на напнатост и, изгубени во детските сеќавања, заспав.

Глава 7: во хармонија со природата

Следното утро, се разбудив со хорот на дивината, кој имаше концерт во моја чест. Качен на дрво, папагалот со пердуви како пердуви започна какафонија, додека шарените птици висеа над мојата глава. Ритмички, некои пргав шимпанзата скокнаа од една гранка во друга. Пајакот мајмуни и други видови на мајмуни висеа на дрвјата, главата наопаку, создавајќи лица и крикам пред мене.

Станав, се протегав себеси за да го олеснам затегнато тело и решив да одам во шумата во потрага по нови авантури.

Одев на влажна земјата преполна со woodlice, weevils, полжави и инсекти од сите видови, Кога го видов пред мене, измет-Буба кои веќе ги заземаа топка од измет и тоа беше тркалање на ИКТ гнездо со ИКТ подоцна наследства како акробат. Исто така имало мало дрво кое толку се исплашило што можело да се види во форма на дрво.

Понатаму, бев сведок на бесценетиот балет на пеперутки и птичји муви, кои летаа над цвеќињата, привлечени од нивната светлина. Потоа, бев очарована од треперливоста на пеперутка која лежеше на цвет на еукалиптус, кој откри крилја од метална сина боја секој пат кога се движеше.

Полека, ова lepidopteron Беше извлекување, со ИКТ protractile пробосцис, нектарот на тој прекрасен цвет Кога го видов, dissimulated во испреплетената произлегува од грмушка, мрзливи камелеон думам.

Господар на камуфлажа, камеленот се покажа како одличен предатор со неговата способност да ја промени бојата и да се прилагоди на одредена околина. Не сакав да го направам тоа пред моите очи и моето лице кон пеперугата, правејќи големи движења во воздухот за да го исплаши. Пеперутката полета. Бев горд на себеси.

Среќно свирев, одев во блаженство, кога, наидов на прекрасен црн и сребрен пајак вратен пајак кој копаше во земјата за гнездо да ги положи своите јајца.

Блескавиот пајак ја пребаруваше својата веб методично и прецизно, убава, прилично компактна, светла и безгрешна бела пајажина. Одев внимателно за да го избегнам тоа.

Додека одев подлабоко во шумата, преполнувајќи со разни агруми, страдав од нив, бидејќи претрпев ефекти од халуциногени печурки пред ноќта. Таа ноќ, претрпев страв од страв и повеќе не го сакав тоа.
Кога се јадев доволно, решив да најдам место каде што би можел да бидам безбеден од сите овие маки. Штурците штотуку ја започнаа својата "химна на зајдисонцето", како да е неизбежна и одев побрзо. Одеднаш, неколку чекори подалеку, видов дупка во карпа, која изгледаше како влез во подрумот.
Останав некое време пред отворањето на пештерата и подигајќи ги моите очи кон небото, извикав: "Благодарам Боже! "Таму, удрил од божествениот здив, паднав на колена и почнав да се молам, зјапав во небото со темни ѕвезди. Јас само што сфатив дека Бог никогаш не ме предал и се грижел за мене. Зошто се сомневав во Љубовта Божја кога имав толку многу вера?

Во овој миг, моите очи нека излегуваат безводни бисери на моите шупливи образи. Потоа, ги избришав моите очни капаци со задниот дел од мојата рака, станав и зачекорив внатре во пештерата ...

Глава 8: трауматско раѓање

Кога се лизнав во темниот тунел на пештерата, облак од лилјаци полета надвор од пештерата за да исчезнат во темнината. Исцрпен од тврдиот ден кој штотуку замина, седнав против ѕидот на пештерата и заспав неколку минути по влезот.

Следниот ден кога ги отворив очите, почувствував мачна болка од дик направен од коњ кој ми ја прободе кожата во текот на ноќта. Успеав да најдам парче дрво благодарение зраци светлина сјае преку (отворот на пештерата) и да се зголеми неволно и неврзано Одеше Осврти кон гранка јас ќе го користи како факел текот на прогресија ми во подземјето. Го прочитав и го започнав моето долго патување во длабочините на земјата. Факелот што го држев во раката сјае во вечната темнина. Одев во тесен и лиен под земја. Од време на време, застанав неколку моменти да го фатам мојот здив, потоа продолжив подлабоко во шуплината. Во оваа есен во пеколот, можев да го почувствувам ладното во моето тело и моите бели дробови и писатели како умирање цвет. Наскоро, моето дишење стана хис. Воздухот, тежок и угнетувачки во тунелот, се закануваше да го изгасне пламенот што трепери и изгуби интензитет. Бев во темница, кога, конечно, по долга прошетка низ лавирита од ова подземје видов голема галерија пред моите очи.

Во стомакот на земјата некои варовнички блокови сталагмити и сталактити формираа голема пајажина и изгледав како беспомошен плен во него. За да ја напуштам оваа јама, се држам до ѕидовите на пештерата што ми ги открива мистериите на памтивек. На овие ѕидови бев збунет од пештерски слики на погребните и ловните сцени. Оваа париетална уметност, врежана на карпите на пештерата

Претпоставувам себеси, држи пиштол, соочувајќи се со мастодони со повеќе од пет нијанси и да се справи со непредвидливите лоши временски услови со примитивни уреди.

Како јас одобрување со Australopithecus, почувствував болка на смртта полека се движи по тенка тело, Зголемување на мојот срцевиот пулс, а прекумерната чукањето на моето срце ми даде на ужасни чувство дека тоа ќе излезе насилно, со пирсинг на тенка кожа. Јас стуткав, држејќи ја левата града и плашејќи се од срцев удар кога видов, капе на земја. Одеднаш, имав светла идеја да го следам нејзиниот вод, Ариан, и јас се повлеков заедно што е можно поскоро. По текот на продорните води, стигнав до местото каде што подземните води станаа вистински пресудни моменти. Таму, на огромен сталактит се заканува дека ќе падне, како меч на Дамоклс. Морав да донесам одлука. Помислив неколку моменти и конечно, зедов одлична инспирација да се фрлам во чистата вода на лагуната.

Пливав обидувајќи се да ги избегнам карпите што ми го задржуваа здивот за време на една минута кога видов светлина што сјае низ водата само неколку метри над мене. Полекав побрзо да излезе на површината, викајќи со олеснување.

Исфрлен од утробата на земјата, седнав на брегот да дишам правилно, кога, одеднаш, почувствував нешто зад мене. Јас се свртев токму навреме да видам црна сенка како дух брзање над мене.
Некои силни оружја ме препнаа, и јас бев толку многу што ја изгубив свеста.

Глава 9 Експетровална жртва

Кога ги отворив моите очни капаци, бев сведок на чуден спектакл пред мене. Никогаш порано не ги видов овие луѓе во мојот живот. Тие беа ужасно валкани, тешко покриени со партали. Нивната развлечена коса падна на нивното лице, а нивните очи блескаа со гнев.

Висококвалификуван волшебник кој стои спроти голем пожар, изгледа безмилосен. Тој ги носеше неговите црни магија орнаменти: ѓердан направен со коски од черепот, престилка на врежан ажур и човечки коски, магични кина држени на појасот. Тој зјапаше во мене со очајни очи како да ме убие и срцето ми се замрзна со страв.

Доаѓајќи во мојата насока, тој беше droning со низок глас, и gesticulated диво. Потоа следеше процесија и магијата, која имаше силни окултни сили, се чинеше дека зборуваше со духовите и сфатив дека мојата судбина зависи од исходот на ова интервју со натприродното. Ветерот залучи и стенкаше како демоните да ја прашаат мојата жртва за да го ублажат својот гнев. Моето лице се претворило зелено кога видов огромен чаша на горење јаглен. Дали овие канибалистички домородци планираа да ме имаат на вечера? Волшебникот го повлече својот магичен нож и ги лажеше рацете.

Од парчињата, маглумот собирал мала количина крв, која тој набрзина испил од сад. Одеднаш, волшебникот се вклопуваше и почна да се тркала и да ја одзема здивот и одеднаш падна на земја, удрил. Тој стоеше таму во оваа позиција за некое време, а потоа полека ја крена главата и ги постави очите на мене. Празно тој побара од некој да донесе пилешко. Тој го исекол грлото на големата бела кокошка и ја раширил крвта на правливиот дел од кампот. Боговите ја прифатиле оваа либација како понуда на добри работи што можев да ја видам насмевка на лицето на магусот. Дојде повторно да ме види и жестоко му нареди на моето ослободување, што набрзина го играа двајца асистенти. Јас беше ослободен од моите окови, некој застана мојата крв фрлаат со примена на вид на темна фантазија на неа, тогаш ми беше речено да се соберат околу огнот со остатокот од племето Каде верска церемонија ќе заврши. Пред готвењето на пилешкото во тенџере, Шаман ги отстранил цревата на пилешкото и уште еднаш го направил магичниот ритуал. За време на обредот, на никој не му било дозволено да зборува, освен големиот маг, за кого би му било жал за нивната богохулство и тие ќе бидат жртвувани со казна. За среќа тоа не се случи. Што се однесува до мене, ритуалот продолжи: јас бев пресреќен што ја јадев оваа живина, наместо да уживам во тоа. На крајот на церемонијата, ме однесоа во една колиба и оставени сами текот на ноќта, јас би можеле да слушаат саркастична забелешки, смеа и долги разговори на мајчин цел јас не се разбере она што го рече. Сонував, мислев дека дефинитивно се прашуваат од каде дојдов, зошто изгледав поинаку и што ќе сторат за мене во следните денови. Жртва на мојата несоница, се прашував што ќе ми се случило.

Дали повторно ќе го видам моето семејство? Дали ќе се вратам на истата цивилизација Кој од оние што ги сакав за непознато место?

Го најдов овој небесен остров каде што ќе бидам слободен од синџирите на цивилизацијата и некои луѓе.
Овие дивјаци на прв поглед го даваат впечатокот дека живеат во древен систем без никакво законодавство, но набргу ги прифатив основните закони и табуата на племето и ризикував да ја олабавам слободата и мојата слобода.

Глава 10: среќа средба

На првите светла на зори сонцето го преплави пејзажот на позлата светлина. На моите рани се нанесуваше лушпа со мирис и ми даде напивка направена од лековити растенија и корени. Потоа исклучително убава жена со магични прсти
моето болно тело темелно и нежно. Бев завиткан со хомеопатски листови прикачени со мали лијани, исто како и мумијата. Лежев во креветот на мојот грб речиси една недела и секојдневно, во исто време, можев да ја видам витката фигура на прекрасниот мајчин изложена против светлината пред вратата, а потоа влезе во колибата. Веднаш штом ја видов нејзината сенка, целата моја душа беше исполнета со бескрајно блаженство.

Бев привлечен од оваа жена на див изглед, кој беше неверојатно убав. Нешто гламурозно за неа се разбуди сите мои сетила кога ја гледав. Со нејзината маслинка, нејзините лески со очите, таа беше толку убава што решив да и го дадам името "Хури".

Оваа божица секогаш правеше la Même ритуал: клекнат во близина на мојата слама душек, таа нежно крена главата да ми даде чудно напивките направени со ароматични билки и корени, тогаш таа го промени мојот poultices со нега. Кога нејзините очи ги ставаат моите трескави очи на нејзиното лице, галењето на ветерот.

Таа се грижеше за мене како роднина и покажа посебна благонаклоност со тоа што останав во мојата постела и ме држеше во друштво. Не ја знаев, сепак, бев изненаден од нежноста што ми ја подаде и чекав овие моменти на грижа со нетрпение исполнета со страст.

Почнав да уживам во моето заздравување и посакувам дека никогаш нема да заврши. Затоа што, што ќе се случи со мене повторно?

Поглавје 11: Иницијација

Се чувствував многу подобро и моите модринки практично исчезнаа, оставајќи само лузни од светлина. Еден ден кога ја очекував посетата на мојот Хури, со големо разочарување видов големиот Шаман да влезе во колибата. Тој го одврзал кошулата, се закопча во близина на мене и фрлаше снаоѓачки и коски на земјата кои ги мразеа глупавите зборови.

Волшебникот ги доведува во прашање мртвите и по втор пат ги прашал предците да му помогнат да донесе одлука. Цртеж на песочните чудни врски помеѓу симболите и иконографските фигурини, ги скицираше тешко искушенијата што морав да ги помине за да се стекнат со право да бидам дел од племето.

Иницијаторот е јасно дефиниран од засегнатите натприродни сили. Морав да успеам со летање бои, што ќе ми овозможи да се приклучам на ограничениот круг на иницијаторите. Овој круг беше исклучиво резервиран за мажи. Овој вовед во животот претставува премин од детството во полнолетство, кога некој станува субјективен и независен. Само мажите имаат право на слобода, жените сè уште во зависност од нивниот сопруг материјално и психолошки.

Во првиот тест, требаше да се контролирам стравот и сите видови на стравови и психози, кои беа индивидуални соочени со осаменост и стрес може да се почувствуваат. Ќе се вратам во оваа прекрасна шума и ќе поминам три дена таму. Вториот тест е еден од најважните тестови на кланот со цел да ја тестирам мојата физичка храброст и моите перформанси. Во третиот и последниот тест, јас бев во можност да работам со свои раце во уметничко дело, со цел да ги тестирам моите интелектуални, уметнички вештини и да ги ослободам моите креативни енергии.

Никој не можеше да се вклучи во моето иницирање или да ми помогне на било кој начин. Освен тоа, не ми требаше никаква помош поради непредвидливоста на животот што ми помогна, во минатото, да се соочам со слични ситуации. Така добив одреден степен на контрола врз достоинството на најпознатата DALAI LAMA и чесно ги совладав овие три тестови.

Со полна месечина ноќ, добив последните тајни во интимноста на света шума Бидејќи ова анимистички луѓе веруваат многу во духот на природата и имаше високо предвид за qui дрвјата тие се третираат со почит. Церемонијата, која беше состанок на иницијатори, беше предводена од големиот маг. Мојата глава беше избричена и постојано ми се изми во моето тело. Потоа, волшебникот чуваат ми кажуваше свети зборови додека обложување моето тело со натприродна напивка. Церемонијата заврши со хиерархиска гест на големите Магус: главата свиткана пред _him_, тој ме направи под најтешки изглед, се колнам свечена заклетва на тишина и чесност, а потоа тој ми даде лак и бела стрелка, симбол на фалусот. Потоа, бев поздравен во името на братството и иден иницијатор.

Рано наутро, црвено сонце, излезе од нејзината глина и повторното појавување на оваа топка го симболизираше воскресението на моето јас во друг егзистенцијален систем. Официјално станав член на племето и бев прероден да започнам уште еден живот.

Глава 12: Светиот сојуз

Следниот ден, се оженив со Хури, оваа волшебница, која мораше да ме заблагодари со љубов за време на моите моменти на слабост. За време на оваа голема церемонија во чест на мојата чест, бев воодушевена од хармоничната демонстрација на песните и френетичните танци пред мене.

На почетокот на церемонијата, танчерките го следеа бавниот ритам на џембе, а потоа танцуваа повеќе диво. Овие жени се движат слободно со поместување на колковите полека, како да се изразени некои космички вечни движења од нивното тело. Овој оркестар на движења и енергии беше спроведен во совршена хармонија. Тие танцуваа во кругови, се рашируваа рацете, малку како дервиши, давајќи извонредна количина енергија околу нив.

На звукот на табурините, домородците ракоплескаа рацете за да ги поттикнат танчарите кои го пресекоа телото на темпото на музиката и ми понудија неверојатно убава претстава. Овие танци беа мистични и фрлија магија што ги гледав. Бев сосема изненаден кога седев покрај себе. Потоа, музиката стана побрза и погласна и зеде бурното темпо. Одеднаш, кога музиката беше на својот врв, перкусијата запре и сите останаа мирни.

Потоа, се вратив на моето седиште проследено со силни аплаузи и честитки што доаѓаа од секаде. Немаше сомневање дека имало атмосфера на заедништво и братство, што ретко го чувствував претходно. Целата моја душа беше прославена со вртлогот на Љубовта и радоста и едноставно го пропуштив егзотичноста на оваа церемонија.

Подоцна, пред прекрасното црвено зајдисонце, се собравме заедно со широк оган, среќно изедовме раскошен оброк и слушавме глава на селото, кажувајќи ги легендарните приказни и митови. Така, на крајот на една прекрасна вечер, Хури и јас сме свечено обединети за живот.

Глава 13: Погребна вера

Посебно го погоди племенскиот систем што го имаа овие родители. Навистина, ова општество беше мистериозно гордо на своите окултни церемонии. Започнувањето на мажи, бракот и жалост доведе до ритуал церемонии: штом член на племето почина, комеморативна церемонија беше организирана за време qui луѓето почнаа да се жалат погласно и погласно во текот на ноќта Потоа Омекнат постепено со траењето на погребот . Уништена, некои жени изразија вознемиреност од се фрлаа на песок и вреска хистерично. Некои од нив го разоткриле телото или се истурија, стенкајќи и фалејќи го доцниот.

Веднаш по смртта, група иницијативи мораа да се грижат за телото на починатиот, во однос на душата.

Го намачкаа телото на црвената глина помешано со масло, потоа излегоа во шумата. Потоа, тие го погреба телото со лични Затоа што луѓето веруваат дека que le човечкото тело имаше својата рака дух qui qui на е бесмртна и продолжи ИКТ мисија Кога надвор од ова еден од нив не-се скрати во овој свет. Верувањето во магија магии беше толку длабоко вкоренети, кога член на племето разболе, тој не го припишуваат болест гол здравје недостаток Наместо да гневот на еден од боговите Бројни тој имал Секако навреден.

Тој се обидел, со болка, да се сеќавам ако тој не го прекршил доброволно или недоброволно еден од многуте закони на табуто и мораше да се направи исповед пред големите шаман кој единствениот сигурен за да се ослободат _him_ беше, благодарение син натприродни овластувања. Значи, големиот Шаман е тука да остане, ритуалните тајни и се чувствуваше неволно да ги сподели. Благодарение на овој процес, културните и предците верувања на домородните теза се пренесуваат од колено на колено се до денес.

Глава 14: племенски систем

Бев особено фасциниран од тоа како ова племе беше организирано со својот систем на хиерархија и структура. Тие имале задача да постигнат за кланот и кога ја завршиле својата граѓанска должност, морале да ги извршуваат обврските од религиозна природа.

Задачите беа дистрибуирани според поединецот став во рамките на племето: жени и деца од една страна, мажи од друга страна. Во раните утрински часови, жените ги миеле своите лен, раѓајќи водопади, истовремено да пеат за да се охрабруваат еден со друг.

Во текот на денот, отидовме лов, придружуван од нашите кучиња Boubou и Titus, кои ни помогнаа да ја фатиме играта. На нашиот грб, ние сме во дебели работи што ги имавме со големо внимание. Не само што мораме да ја совладаме техниката на маскирање за да се вклопиме во природата како вистински камелеони, но исто така мораше да покажеме голема умешност за да не го пропуштиме плен во вистинско време. По тешкиот ден на лов, кога се вративме во логорот со играта, нашите жени кои чекаа вознемирено трпение ги фрлија рацете насекаде над нас, совладувајќи се со радост. Малку подалеку, децата кои исто така го гледаа нашето враќање, направија камери во песок.

Тие скокнаа со среќа и се вративме на нашите имиња. Потоа, жените почнаа да готват во големи црвени теракотни садови. Овие керамики се користеа за измислена игра. Уживав во кулинарските квалитети на овие жени кои користеа многу ароматични билки за подготовка на оброци. Ја сакав оваа зачинета гастрономија која беше различна од она што го имав во светот и она што сакав да го сторам во иднина, со цел да ги заостри братските врски во племето. По вечерата, ние се лизнавме, Хури и јас, да поминам долги часови да се капеме под водопадите на реката.

Потоа, влеговме во интимноста на дебели зеленило од страна на банката, далеку од остатокот од племето Кој погледна кон нас со потсмев цел aussi смета нашите односи со забавуваа добронамерност. Потоа, по една ноќ, кога го почувствувавме утрото, бевме во љубов еден со друг. Со неа, минатото не постоеше повеќе, иднината не беше важна и сегашниот момент важен. Јас би дал нешто за да ги задржам овие моменти вечен и оваа љубов непроменета. Меѓутоа, еден ден, кога сите се вратиле во селото и сонцето исчезна на хоризонтот, го гледав, сам на плажа, qui отече удрив на брегот и реси со пена и ми беше надминат со поплава на носталгија .

Глава 15: слезината

Бев ненасилно легна на песокот и го скенирав хоризонтот, кој, проследен од последните зраци на зајдисонце, зеде жолто-портокалова боја.

Додека овој прекрасен пејзаж постепено исчезна
пред моето исполнето со чудотворни очи, ја слушав песната на галебите
кој, како сирења, звучи да ме викаат и да ми кажете да дојдам, и го слушам бран на бранови кои бучно избија на тврдите карпи. Мешавината на овие звуци произведени од слатка музика, која ме маѓепса и полека ги затвара моите очни капаци, се насмеав блажено. Сега полна со носталгија, мислев дека сум останал без вести и станав свесен за сеприсутноста на симболичката папочна врвца, која ме поврза со моите корени.

Јас го направив толку далеку од моите родители што ги сакав. Сега можев да почувствувам како се во мојот живот. Чувствував дека животот не е достоен за тоа без солта на љубовта и топлината на зборовите. Морам да зборувам, да разговарам со некого и да го отворам моето срце. Но, тука имав впечаток дека сум сам на целиот свет. Одеднаш, кој беше загрижен за мојата тага, кој беше загрижен за моето отсуство, дојде да ме бара. Таа ме држела за рака и се вративме во кампот.

Сакам да се вратам во мојата родна земја. Таа мора да ги прочита моите мисли. Таа се појави смирена и мирна, но чувствував сочувство дека нејзиното срце е скршено. Таа не пролегла солза знаејќи дека тоа ќе се случи на првиот ден, таа се подготвила себеси психолошки за можна поделба. Таа ми рече дека е подготвена да се соочи со моето заминување и дека нема да влијае на неа премногу. Потоа, кога стигнавме во селото, таа ја отпушти раката, го забрза чекорот и се зафати во меандрите на тесен пат, нејзината сенка исчезнува на хоризонтот.

Глава 16: Исцелување точки

Одамна ја напуштив цивилизацијата, веќе три години ... Многу трошев на сите технологии, монетарни системи и науки, каде што научив како да ги слушам дрвјата, цвеќињата и птиците , бидејќи тие зборуваат со нас. Тие се во состојба да комуницираат со нас, кога го слушаме нивниот јазик, кој рајот не е прерогатива на животот постхртен, но доста присутен во најосновните работи на природата. Поминав толку многу време во потрага по љубов, безбедност и задоволство ... Но, научив дека не е можно да се има шеснаесет среќа, само затоа што тоа беше невозможно. не жалам.

Следното утро, по долга ноќ на размислување, му реков на племето за мојата желба да го напуштам островот. Имам пријатен говор од големиот Шаман, кој беше против фактот дека сакав да ја напуштам мојата сопруга, Хори. Но, сепак, тој ми даде свое согласување со навестување на срам. Имаше комеморативна партија во мојата чест, денот, во зори, стариот волшебник ги чувствува луѓето да исечат некои дрвја за да направат мал занает. Една недела подоцна, целото племе се собрало на брегот. Некои домородци ми понудија симболичен подарок за да го покажат своето пријателство кон мене.

На широк Шаман Таквиот енигматичен и тивок карактер ме зачуди кога тој изговори тие неколку зборови "rativata shitoni tivatou ќе cocomora kisanfi ajasou mirugaga маха titikouaka iruba" qui значи "светлина на свеста е во себе. Кога ќе го разберете ова, потрагата по непознатото и вашата жед за она што не може да се каже ќе заврши. "Потоа ја држеше својата слаба рака и ми даде еден од неговите фетиши за да ме заштити за време на моето патување. Му се заблагодарив со кимна главата. Најболниот момент за мене беше кога дојдов на бродот. Додека се доближи, нејзините очи го изразија сета своја неволја. Лесно ме бакна на моите усни, а потоа си замина.

Потоа одлична тишина ја исполни атмосферата. Потоа, молчи, за последен пат се заљубив во овој рај, без збор, без да го растурам балонот. во својата изобилство. На крај, по овој момент на интензивно набљудување, заминав на занаетчиството, со чувство на радост измешано со горчина, вртејќи го мојот грб на оваа чудотворна земја од сите тотеми и табуа.

Оваа авантура е овозможена од телото, и достигна ново ниво на свест.

Така, се ослободив од моите маки, моите сомнежи, моите загрижености од вчера и утре, кои живеам исклучиво денес. Моето постоење стана слично на јасен океан без отеченост ниту бранови. Од ветрот ме разнесоа како група мажи и жени. Потоа, додека сонцето исчезнало на хоризонтот, се преселив кон подалечен хоризонт, оставајќи ме зад себе долга браздичка во пресрет на бродот, истовремено гледајќи илузијата за совршен свет да умре ...

Matthieu GROBLI

Ви благодариме што реагиравте со емотикон
Љубовта
haha
Wow
Сад
Лут
Решивте "Иницијативно патување" Пред неколку секунди