Како да се подготви Soupou Kandja?

Канџа супа
Ви благодариме за споделување!

Име: Канџа супа
Потекло: Мали, Сенегал
Вид на јадење: месо
Состојки: Палмово масло, месо.

 • Број на луѓе: 4
 • Подготовка: 30 mn
 • Време на готвење: 90 мин

Состојки

 • 300 g говедско месо сече на средни парчиња
 • 700g свежо орра, изми и исечени
 • 1 кромид, ретко исечен
 • 250 ml палмово масло
 • 1 свежа риба, исечени
 • 2 ракови, отворен и исчистен
 • малку ракчиња
 • 1 парче од нив (опционално)
 • 1 парче сува риба
 • 2 свежи пиперки
 • 1 лажичка нетету (Soumbara)
 • 2 чешниња лук, смачкана
 • зелен кромид
 • 1 c со концентрирана супа од домати
 • 1 Maggi коцка
 • Sel
 • 1,5 л вода

Подготовка

 • Загрејте го палмово масло и додадете квасец, месо и кромид и кафеава. Потоа додадете концентриран домат и варете за 5 минути.
 • Додадете ја водата во тенџере и оставете ја да се вари најмалку 30 минути за да го готви месото.
 • Кога месото е речиси готви, додадете ракови, ракчиња и риби (свежи и суви) и вриете за 10 минути.
 • Додадете го орра, чили, нетету, лук и зелен кромид. Намалете го топлината и гответе на тивок оган.
 • Може да се промешува од време на време за да го спречите сосот да гори или да се држи до дното на садот.
 • Додајте сол и магги и варете за 20 минути.

ИЗВОР: http://www.afrikathome.com/blog/13-soupou-kandja

Ви благодариме што реагиравте со емотикон
Љубовта
haha
Wow
Сад
Лут
Решивте "Како да се подготви Soupou Kandja?" Пред неколку секунди