НАШИТЕ LИВНИ ВИСИТОРИ

Претплатете се на нашите ажурирања

Африканската воинствена жена на бојното поле се соочува со колонизација

Африканската воинствена жена на бојното поле се соочува со колонизација

Воинските кралици на Египет Египетските воини кралици биле Ахотеп, и Арсино II и III, и сите оние што биле потомци на Кралската куќа Куш. Тие владееле над Египет и им заповедале на нивните војски и поморските флоти за време на ерата на римската цивилизација. Во овој ...

Прочитајте повеќе

Ивуарската жена создава Yswara, луксузен бренд на 100% африкански чај

Ивуарската жена создава Yswara, луксузен бренд на 100% африкански чај

Свади Мартин-Леке, поранешна директорка на „Generalенерал електрик“ на југот на Сахара, ја лансира својата луксузна марка за чај, Исвара. Првиот бутик се отвора на 6 август во Јоханесбург. Само ...

Прочитајте повеќе

Амината Траоре реагира на француските интервенции во Мали и во Централна Африка

Амината Траоре реагира на француските интервенции во Мали и во Централна Африка

Една година по почетокот на интервенцијата на Серал, писателот и политичар Амината Траре реагираше за „20 минути“ на француските интервенции во Мали и Централноафриканската Република. Амината Траоре, поранешен министер ...

Прочитајте повеќе

Јужна Африка станува првата африканка која лансира авиокомпанија

Јужна Африка станува првата африканка која лансира авиокомпанија

Бизнисменката во Јужна Африка, Сиза Мзимела, станува првата африканка што започна авиокомпанија со креирањето на летај синиот кран. Претседател и извршен директор на South African Airways (ССА) од ...

Прочитајте повеќе

Лупита Нјонг'о гласаше за најубава жена во светот по списанието People

На прашањето од Мадам Фигаро, Лупита Нјонг'о се сеќава дека се запрепасти кога минатата година беше изгласана за најубава жена на светот од магазинот „People“ минатата година. Искачувањето на Лупита Нјонг'о ...

Прочитајте повеќе

Кралицата Зинга од Ангола, отпорна на португалската колонизација

Кралицата Зинга од Ангола, отпорна на португалската колонизација

Кралицата Зинга (ingинга) од Ангола, ја обележа историјата на еманципацијата на африканските жени пред еден час, пред доаѓањето на португалските колонизатори во црна Африка. Ана Зинга беше последната кралица ...

Прочитајте повеќе
Страница на 1 5 1 2 ... 5

Добредојдовте!

Пријавете се на вашата сметка подолу

Создадете нова сметка

Пополнете го образецот подолу за да се регистрирате

Внесете ја вашата лозинка

Внесете го вашето корисничко име или адреса на е-пошта за да ја поставите вашата лозинка.

65.3K
Кликнете за да ја затворите оваа порака!
Овој прозорец автоматски ќе се затвори за 3 секунди

Додадете нова плејлиста

Испратете го на пријател