вторник, 7 април 2020 година

Претплатете се на нашите ажурирања

Обновата на африканскиот идентитет на африканските бази

Обновата на африканскиот идентитет на африканските бази

Ама Мазама, афро-карипска по потекло од Гвадалупе, брилијантно го докторирала докторат по лингвистика во 1987 година на универзитетот Сорбона Новл. Таа е позната како горлив поддржувач на ...

Прочитајте повеќе

Местото на црната жена во античка Африка

Местото на црната жена во античка Африка

Со детално испитување на имиџот и статусот на црните жени во античките африкански општества кои не подлежат на никакво странско влијание, откриваме дека тие се перцепирани како ...

Прочитајте повеќе

Африканската воинствена жена на бојното поле се соочува со колонизација

Африканската воинствена жена на бојното поле се соочува со колонизација

Воинските кралици на Египет Египетските воини кралици биле Ахотеп, и Арсино II и III, и сите оние што биле потомци на Кралската куќа Куш. Тие владееле над Египет и им заповедале на нивните војски и поморските флоти за време на ерата на римската цивилизација. Во овој ...

Прочитајте повеќе

Ивуарската жена создава Yswara, луксузен бренд на 100% африкански чај

Ивуарската жена создава Yswara, луксузен бренд на 100% африкански чај

Свади Мартин-Леке, поранешна директорка на „Generalенерал електрик“ на југот на Сахара, ја лансира својата луксузна марка за чај, Исвара. Првиот бутик се отвора на 6 август во Јоханесбург. Само ...

Прочитајте повеќе

Амината Траоре реагира на француските интервенции во Мали и во Централна Африка

Амината Траоре реагира на француските интервенции во Мали и во Централна Африка

Една година по почетокот на интервенцијата на Серал, писателот и политичар Амината Траре реагираше за „20 минути“ на француските интервенции во Мали и Централноафриканската Република. Амината Траоре, поранешен министер ...

Прочитајте повеќе

Јужна Африка станува првата африканка која лансира авиокомпанија

Јужна Африка станува првата африканка која лансира авиокомпанија

Бизнисменката во Јужна Африка, Сиза Мзимела, станува првата африканка што започна авиокомпанија со креирањето на летај синиот кран. Претседател и извршен директор на South African Airways (ССА) од ...

Прочитајте повеќе

Njeri Rionge, жената која го донесе на интернет на сиромашните

Njeri Rionge, жената која го донесе на интернет на сиромашните

Веќе во 2011 година, американското списание „Форбс“, специјалист за успешни приказни, и посвети колумна на оваа извонредна жена, „најуспешниот претприемач во Африка“. Приказната за ...

Прочитајте повеќе

Лупита Нјонг'о гласаше за најубава жена во светот по списанието People

На прашањето од Мадам Фигаро, Лупита Нјонг'о се сеќава дека се запрепасти кога минатата година беше изгласана за најубава жена на светот од магазинот „People“ минатата година. Искачувањето на Лупита Нјонг'о ...

Прочитајте повеќе

Кралицата Зинга од Ангола, отпорна на португалската колонизација

Кралицата Зинга од Ангола, отпорна на португалската колонизација

Кралицата Зинга (ingинга) од Ангола, ја обележа историјата на еманципацијата на африканските жени пред еден час, пред доаѓањето на португалските колонизатори во црна Африка. Ана Зинга беше последната кралица ...

Прочитајте повеќе
Страница на 1 5 1 2 ... 5

Преведи на вашиот јазик

fr Français

Добредојдовте!

Пријавете се на вашата сметка подолу

Создадете нова сметка!

Пополнете ги обрасците подолу за да се регистрирате

Внесете ја вашата лозинка

Внесете го вашето корисничко име или адреса на е-пошта за да ја поставите вашата лозинка.

Додадете нова плејлиста

Оваа статија е веќе споделена 80 пати!
Кликнете овде за да ја објавите вашата статија исто така ...
Дали сакате да пишувате на оваа страница?
Кликнете овде за да објавите статија исто така ...
Придружете се на претплатниците на Твитер 2.7к!
Кликнете овде за да не следите исто така ...
Придружете се на претплатниците на 21к Фејсбук!
Кликнете овде за да не следите исто така ...
Оваа статија е веќе споделена 92 пати!
Кликнете овде за да ја објавите вашата статија исто така ...
Придружи се на 29 претплатници со LinkedIn!
Кликнете овде за да не следите исто така ...
Испратете го на пријател