Почит кон Чеих Анта Диоп

Почит кон Чеих Анта Диоп

Септември февруари 2014 година. Поминаа 28 години откако нашиот блажен предок и добродетел Чеик Анта Диоп се врати во неговиот Ка. И како и секоја година, ние ќе го одбележиме неговото сеќавање, ...

Прочитајте повеќе

Учењето на Тиерно Бокар

Учењето на Тиерно Бокар

Видливиот свет е само огромно богатство со параболи, книга со слики што треба да се дешифрираат. Но, мора да знаете како да толкувате. Тиерно сака неговите ученици да имаат отворено срце, добро ...

Прочитајте повеќе

Кој е господар Наба?

Кој е господар Наба?

Наба Ламуса Мороденибиг, Гурмантче од Фада Н'Гурма, град источно од Уагадугу во Буркина Фасо, ги започна своите иницијации кога имал осум години. Како младо момче, Наба ...

Прочитајте повеќе

Интервју со Ки Зербо, првиот соработник на историјата на Сорбона

Интервју со Ки Зербо, првиот соработник на историјата на Сорбона

Прв африкански агрегат во историјата во Сорбона, алтернативна Нобелова награда за неговото истражување за оригиналните модели на развој, историчар и политичар во Буркинабе. Josephозеф Ки Зербо доби многу рано ...

Прочитајте повеќе

Што е Маат?

Што е Маат?

Кои се вредностите што ги нашол Мате? Што сака таа од нас? Што очекува таа од нас? Најлесен начин да се замисли е брзо да се испита како Маат ...

Прочитајте повеќе
Страница на 1 2 1 2

Неодамнешни соработници

;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.

Добредојдовте!

Пријавете се на вашата сметка подолу

Внесете ја вашата лозинка

Внесете го вашето корисничко име или адреса на е-пошта за да ја поставите вашата лозинка.

ФАЛА ШТО СПОДЕЛИ

Кликнете тука за да ја затворите оваа порака!
Овој прозорец автоматски ќе се затвори за 7 секунди

Додадете нова плејлиста

Дали сте сигурни дека сакате да го отклучите овој пост?
Отклучи лево: 0
Дали сте сигурни дека сакате да ја откажете претплатата?
Испратете го на пријател