Маркус Гарви стихови

Маркус Гарви стихови

Ние мора да се откажеме од оваа луда идеја дека можеме да ги склопиме рацете и да чекаме Бог да стори сé за нас. Ако Бог ја имаше оваа намера, тој немаше да ...

Прочитајте повеќе

Говор на Ајм Сесаар

Говор на Ајм Сесаар

Негритјуд, неопходен револт против европското чувство на супериорност Негрит е резултат на активен и навредлив став на духот. Таа е запрепастена и скокна достоинствено. Таа е ...

Прочитајте повеќе

Говор на Малком X

Говор на Малком X

Кога сакате нација, тоа се вика национализам. Кога белците на Соединетите држави се најдоа во револуција против Англија, зошто беше тоа? Белиот човек од оваа земја сакаше ...

Прочитајте повеќе

Повикот на Томас Санкара за самоопределување

Повикот на Томас Санкара за самоопределување

Оној што учи дека мора да се повлечеме од нашите корени, да се вратиме на нашите духовни и историски извори за да ја вратиме нашата виталност. Санкара, човекот на повторното раѓање. САН: Средствата се вратат. КА: претставува ...

Прочитајте повеќе
Страница на 1 2 1 2

Дали ви се допадна нашата страница?

Пребарувајте категорија

Добредојдовте!

Пријавете се на вашата сметка подолу

Создадете нова сметка

Пополнете го образецот подолу за да се регистрирате

*Со регистрација на нашата веб-страница, вие се согласувате со Услови и правила и Политика на приватност.

Внесете ја вашата лозинка

Внесете го вашето корисничко име или адреса на е-пошта за да ја поставите вашата лозинка.

108.9K

Додадете нова плејлиста

Дали сте сигурни дека сакате да го отклучите овој пост?
Отклучи лево: 0
Дали сте сигурни дека сакате да ја откажете претплатата?
Испратете го на пријател