недела, 29 март 2020 година

Претплатете се на нашите ажурирања

Африка: Излегување од неоколонијална доминација

Поминаа педесет години од „таканаречената независност“ на „француско-јазичните“ земји. Но, Африка никогаш не била независна и не е подготвена да биде. Најголемиот човечки геноцид таму ...

Прочитајте повеќе

На крајот на ноември 1960, Lumumba е фатен. Пишува последно писмо до неговата сопруга Полин

На крајот на ноември 1960, Lumumba е фатен. Пишува последно писмо до неговата сопруга Полин

Драги мој партнер, ви ги пишувам овие зборови без да знаете дали ќе стигнат до вас, кога ќе стигнат до вас и дали ќе бидам жив кога ќе ги прочитате. Во текот на ...

Прочитајте повеќе

Масакр на африкански скејмери ​​на 19 и 20 јуни 1940 година на влезот во Лион

Масакр на африкански скејмери ​​на 19 и 20 јуни 1940 година на влезот во Лион

Во рамките на нашата скриена историја, станува збор за расистички масакри на сенегалските tirailleurs кои ги бараше Франција, за време на војната од 1939-45 година. На влезот ...

Прочитајте повеќе

Колонизацијата на Африка - Резиме на мапата (Видео)

Колонизацијата на Африка - Резиме на мапата (Видео)

Ова видео е резиме на европската колонизација на Африка. Ајде да ги видиме на мапите одличните фази на откритието и освојувањето на африканските земји од страна на империите ...

Прочитајте повеќе

Дали Франција треба да плати колонијален долг?

Дали Франција треба да плати колонијален долг?

После Италија, дали Франција треба да плати колонијален „долг“? Дали станува збор за блиц помеѓу два демагога? Или гестот на Силвио Берлускони кон Либија од Моамер Гадафи, да плати ...

Прочитајте повеќе

50 години геостратешки грешки од африканските лидери

50 години геостратешки грешки од африканските лидери

Историјата тврди дека Договорот од Рим за основање на Европската економска заедница е потпишан на 25 март 1957 година. Она што не се појавува во книгите по историја е дека ...

Прочитајте повеќе

Писмо од Уго Чавез до Африка: „да формираме еден народ, еден континент“

Писмо од Уго Чавез до Африка: „да формираме еден народ, еден континент“

Во време кога поголем дел од европската левица се претвора во „десно од мешање“ што го критикуваше пред неколку години и кога, соучесници на неказнивост, ...

Прочитајте повеќе

Зошто африканските земји плаќаат колонијален данок во Франција и покрај нивната независност?

Зошто африканските земји плаќаат колонијален данок во Франција и покрај нивната независност?

Дали знаевте Дури и денес, многу африкански земји продолжуваат да плаќаат колонијален данок во Франција, и покрај независноста! За ново независните држави беше потребно да се најдат ...

Прочитајте повеќе

Тивок геноцид: Индијанци под закана од брана во Амазон

Тивок геноцид: Индијанци под закана од брана во Амазон

Францускиот енергетски гигант ГДФ Суец оваа недела е обвинет за загрозување на животот на Индијанците од Амазон, вклучувајќи ги и животите на екстремно ранливите изолирани Индијанци. GDF ...

Прочитајте повеќе

Европејците ја делат Африка на конференцијата во Берлин

Европејците ја делат Африка на конференцијата во Берлин

Берлинската конференција, што се одржа од ноември 1884 до февруари 1885 година, беше организирана од канцеларот Бизмарк за утврдување на правилата што требаше да се регулираат за колонизација на ...

Прочитајте повеќе
Страница на 1 4 1 2 ... 4

Преведи на вашиот јазик

fr Français

Напредување на „Ковид-19“ ширум светот

Пријавете се на вашата сметка подолу

Пополнете ги обрасците подолу за да се регистрирате

Внесете ја вашата лозинка

Внесете го вашето корисничко име или адреса на е-пошта за да ја поставите вашата лозинка.

Додадете нова плејлиста

0
Не
Не
ok
fr-FR
https://afrikhepri.org/wp-content/plugins/voice-to-search/includes/images/microphone-icon.svg
https://afrikhepri.org/wp-content/plugins/voice-to-search/includes/images/microphone-icon-recording.svg
Придружи се на 29 претплатници со LinkedIn!
Кликнете овде за да не следите исто така ...
Придружете се на претплатниците на 21к Фејсбук!
Кликнете овде за да не следите исто така ...
Дали сакате да пишувате на оваа страница?
Кликнете овде за да објавите статија исто така ...
Придружете се на претплатниците на Твитер 2.7к!
Кликнете овде за да не следите исто така ...
Испратете го на пријател