Хенри Сампсон, афроамерикански изумител на мобилниот телефон

Хенри Сампсон е пронаоѓач на мобилниот телефон, бидејќи тоа е од неговиот изум "la.

Qelasy, едукативната таблета направена во Брегот на Слоновата Коска

Qelasy значи "класа" на акан јазик. Таблетот ќе биде за образовната заедница. Ова е.

Ваи пишување

Ваи скрипта беше измислена од Момолу Дуваллу Букеле во 1833 во Либерија во близина на Кејп.

Црно потекло на Танго

Црната заедница која произлегува од ропството претставува значителна тежина во општеството Рио де ла Плата Портегне, сè.

Брули Буабр, пронаоѓач на бетеската азбука во Брегот на Слоновата Коска 5 (1)

Брегот на Слоновата Коска има за 600 000 Бетес. Нивниот јазик не се учи на училиште, каде.

Почит кон Wabeladio Payi, изумителот на пишувањето на Mandombe

Вабеладио Пеи од Конго-Киншаса е изумител на сценариото „Мандомбе“. Зборот Мандомбе, на јазикот.

Akon Lighting Африка ќе фрли светлина врз 600 милиони Африканци 5 (1)

Akon ја создаде "Akon Lighting Africa", соларна академија за да даде.

Уганда студенти создаваат мобилна апликација која ја дијагностицира маларијата

Тестовите на крвта се завршени. Дигиталната револуција сега овозможува да се направат дијагнози ....

Клемент Шала измислува електро-мазни за жени од Конго 5 (1)

Клемент Шала, Конго од Демократска Република Конго (ДРК) излезе со.

Фиона Мутеси, шампион во шах од Уганда 5 (100)

Во 16 години, таа е сензација во шахниот свет. Фиона Мутеси, уганда девојка.

Извори и црни научници

Извори и црни научници: Еве книга со изненадувачки наслов, пронаоѓачи и црни научници. Изненадувачки.

Africanената од Афроамериканка ги обучува астронаутите на НАСА 5 (100)

Патриша Cowings е уште една одлична афроамериканецка. Таа беше првата жена.

Тогол создава печатач 3D со електронски отпад 5 (1)

Несоодветни централни единици, користени скенери, добра доза на снаодливост, тоа е тоа.

afrikhepri@gmail.com

Испратете го на пријател