вторник, 31 март 2020 година

Претплатете се на нашите ажурирања

Кој беше Авраам Петрович Ханибал?

Кој беше Авраам Петрович Ханибал?

Абрахам Петрович Ханибал или Абрам Петрович Ганибал роден во 1696 година, починал 14 мај 1781 година. Тој е прадедо на мајката на рускиот поет Александар Пушкин. Theивотот на Абрахам Ханибал е вистински роман ...

Прочитајте повеќе

Забележете го споменикот на ACTe: црнецот е гол

Забележете го споменикот на ACTe: црнецот е гол

Спомен-обележјето ACTe, што се отвори на овој 7 јули 2015 година, откако беше инаугуриран од Франсоа Оланд на 10 мај, ја прикажува амбицијата да понуди место посветено на колективната меморија на ропството ...

Прочитајте повеќе

Кој беше Рафаел Кордоро, татко на јавно образование во Порто Рико?

Кој беше Рафаел Кордоро, татко на јавно образование во Порто Рико?

Рафаел Кордоро признат како татко на јавното образование во Порто Рико беше самоук, кој бесплатно го даваше образованието на децата, без оглед на нивната раса и ...

Прочитајте повеќе

Кој беше Франциско Дел Росарио Санчез, татко на независноста на Санто Доминго?

Кој беше Франциско Дел Росарио Санчез, татко на независноста на Санто Доминго?

Франциско дел Росарио Санчез, роден на 9 март 1817 година во Санто Доминго и застрелан на 4 јули 1861 година бил адвокат и политичар од Хиспаниола, ко-основач, со ...

Прочитајте повеќе

Кој беше Нат Тарнер, роб кој водеше револуција во Соединетите држави во 1831 година?

Кој беше Нат Тарнер, роб кој водеше револуција во Соединетите држави во 1831 година?

Нат Тарнер, роден на 2 октомври 1800 година и почина на 11 ноември 1831 година, беше афроамериканец роб. Во 1831 година, тој водеше револт во округот Саутемптон во Вирџинија…

Прочитајте повеќе

Каков бил ставот на самите Африканци кон трговијата со робови?

Каков бил ставот на самите Африканци кон трговијата со робови?

Ставот на Африканците во оваа област е предмет што сè уште е малку проучен, но веќе е фалсификуван во бројни прилики. Робовите и расистите го фалсификувале тоа во ...

Прочитајте повеќе

Треба ли да бараме компензација за ропството?

Треба ли да бараме компензација за ропството?

Минатиот јануари, Росита Дестивал, потомок од робови во Гвадалупе, одлучи, поддржан од Претставничкиот совет на здруженија на црни во Франција (ЦРАН), да ја изведе француската држава пред лицето на правдата и побара компензација за злосторството ...

Прочитајте повеќе
Страница на 1 4 1 2 ... 4

Преведи на вашиот јазик

fr Français

Напредување на „Ковид-19“ ширум светот

Пријавете се на вашата сметка подолу

Пополнете ги обрасците подолу за да се регистрирате

Внесете ја вашата лозинка

Внесете го вашето корисничко име или адреса на е-пошта за да ја поставите вашата лозинка.

Додадете нова плејлиста

Придружете се на претплатниците на 21к Фејсбук!
Кликнете овде за да не следите исто така ...
Дали сакате да пишувате на оваа страница?
Кликнете овде за да објавите статија исто така ...
Придружи се на 29 претплатници со LinkedIn!
Кликнете овде за да не следите исто така ...
Придружете се на претплатниците на Твитер 2.7к!
Кликнете овде за да не следите исто така ...