Неочекуваните тајни на шишката

Пиналната жлезда

Ако не знаете шише, знајте дека сите го имате. Оваа мала жлезда добро скриена во мозокот, исто како и хипофизата, (но едно по едно време) има неверојатни сили кои можат значително да влијаат на вашиот живот.

Како што сугерира името, изгледа како мал бор на коските во центарот на главата под мозокот и на врвот на мозочното стебло.

Античките култури имале тенденција да го претставуваат како трето око, поточно Хорус окото.

Ова 3th око е присутно во животот на луѓето, без да мора да се знае тоа, ова е случај на белешките на 1 за американски долари. Исто така, се наоѓа во будистичките култури, хинду, джаниз, таоист, исто така и на скулптури, платна, внатре во храмови

Пиналното тело

Грците мислеа дека инспирацијата има свој извор во шишарната жлезда. Изгледа како мала борова конус. Според грчкиот лекар Гален, неговото име доаѓа од неговата сличност со оревите произведени од чадорот на чадот. Симболот на пинекот претставува највисоко ниво на духовно просветлување за народите од античките времиња. Вие не мора да одат далеку за да ја видите, само погледнете во скулптурите на Ватикан.

Окото на Хорус

Меѓу хиероглифите на древниот Египет го наоѓаме окото на Хорус. Тоа е симбол на духовно будење, заштита на кралската моќ и добро здравје. Во древниот Египет, окото на Хорос се смета за карта на мозокот. Окото претставуваат таламусот, веѓа одговараат на корпус калозум, солза канал и солза симболизираат хипофизата и мозочното стебло, долга спирална форма на лак соодветствува со малиот мозок и малиот точката на крајот ќе биде шишарковиден тело .

Окото на Хорус е поделено на делови 6 што ги претставува сетилата 6 (слух, вкус, допир, мирис и мисла).

Десната страна на окото = 1 / 2 претставува чувство на мирис

ирисот = 1 / 4 што го претставува погледот

Веѓата = 1 / 8 претставува мисла

Левата страна на окото = 1 / 16 претставува слух

Исклучена опашка = 1 / 32 претставува чувство на вкус

Солза = 1 / 64 претставува чувство на допир

Кога овие фракции се додаваат, се добива вкупно 63 / 64; некои истражувачи веруваат дека исчезнатиот 1 / 64 ја симболизира магијата што ја користи Thot за да го реконструира очите на Хорус.

За што е тоа?

Пинеалната жлезда е со големина на грозје. Тој е поставен зад очите, зад третата церебрална комора на средната линија помеѓу двете церебрални хемисфери. Ги регулира телесните циклуси, го стимулира производството на неколку хормони и контролира други жлезди.

Таа произведува различни количества на мелатонин во текот на денот и ноќе.

Мелатонинот предизвикува спиење и ја намалува температурата на телото. Мелатонин е моќен антиоксидант со анти-стареењето и анти-канцерските својства.

Благодарение на шишарната жлезда која го регулира мелатонинот, таа овозможува:

  • 1. играат витална улога во одржувањето на здрави навики за спиење
  • 2. да се намали холестеролот и ризиците од атеросклероза и коронарна срцева болест
  • 3. Намалете го крвниот притисок, формирајте ризик и имате напад.
  • 4. Намалување на ризикот од срцев удар, рак и вирусна репликација
  • 5. За да се одржи и подобри здравјето на имунолошкиот систем

Како што можете да видите, вашето ментално здравје во голема мерка е под влијание на вашата шиеста жлезда. Ако не најдете доволно серотонин за да произведувате многу мелатонин, се појавуваат нарушувања на спиењето и нарушените биолошки ритми.

Калцификација на шишарната жлезда

Бебињата и децата имаат непроменети шинуални жлезди и добри големини. При пристапот на пубертетот, жлездата се стеснува. Јасновидните искуства на децата исчезнуваат со возраста.

Со текот на времето, депозитите на калциум се акумулираат во шишката (церебралниот песок). овој песок е составен од калциум, фосфат, калциум карбонат, магнезиум фосфат и амониум фосфат кои се поврзани со стареење.

Пинеалната жлезда калцифицира со воведување на халогени, како што се бромид, флуорид и хлорид. Истражувањата покажаа дека натриум флуорид се додава во водата за пиење, која се наоѓа во паста за заби во некои антибиотици и обложување на некои кујнски прибор забрза калцификацијата.

Истражувачите ги проучувале ефектите на флуорид на шишарковиден жлезда и сфатив дека флуорид не се акумулира во мозокот и крвно-мозочната бариера го спречува да навлезе на централниот нервен систем, сепак, на шишарковиден жлезда е лоциран надвор од оваа крвно-мозочна бариера. Така, тоа е проценува дека во напредната возраст луѓето имаат шишарковиден жлезда, која содржи флуорид 300 мг на килограм или колку што е во забите.

Зачувај ја шишарната жлезда!

Ако му дозволите на шишарната жлезда да калцифицираат, може да имате голем здравствен проблем, но исто така можете да му помогнете да се деклацифицира преку различни начини:

1. снабдување
Храна која помогне чистење на шишарковиден жлезда се: лук, лимон, јаболков оцет, природен путер масло, суровини и какао, тамаринд, goji бобинки, коријандер, лубеница, банани, кокосово масло, алги.
за да се избегне (mouthwashes, рафинирани шеќери, безалкохолни пијалаци, кофеин, алкохол, цигари, риби содржат жива стоматолошки пломби и вакцини.

2. вода
Пијте свежа, чиста вода која не е флуорирана. Избегнувајте да пиете вода од чешма.

3. додатоци во исхраната
Препорачаната додатоци се: hydrilla verticillata, хлорелата, спирулина, женшен, витамин D3, витамин k1 / k2, бентонит глина, хлорофил, треска масло од црн дроб, дива оригано.

4. бор
Бор може ефикасно да се отстрани флуоридниот износ. органската репка ги содржи на природен начин.

5. Минерали
Јодот помага да се елиминира присутниот флуор во шишката и магнезиумот помага да се измие акумулираниот флуорид во вашето тело.

6. паста за заби
Избегнувајте паста за заби што содржат флуор за да се избегне отежната калцификација на шише

7. Етерични масла
Препорачаните масла се лаванда, сандалово дрво, темјан, магдонос, дадана пелин, бор, роза лотос и каша.

8. Слушајте ја вистинската фреквенција
Ја најдете вистинската фреквенција со кликнување на оваа врска на 9 фреквенциите за да се чувствувате подобро

Пинеална жлезда и ментализам

Истражувачите на Универзитетот во Манчестер откриле дека оние кои разбираат што мислат луѓето, имено менталистите, имаат поголеми фронтални лобуси од просекот. Ова значи дека големината на мозокот ги одредува вашите социјални вештини.

Слично на тоа, други истражувачи во Британија покажале дека постои врска помеѓу шише на жолчката, состојби на свест погодна за psi феномени и електромагнетно поле на Земјата.

Јасно е дека шинелата произведува халуциногена супстанца наречена пинолин. Ензимите во пинеалната жлезда дејствуваат на мелатонин за да произведат неколку халуциногени супстанции. Затоа, секоја значајна промена во магнетното поле на Земјата може да предизвика нагло зголемување на халуциногените супстанции во телото што ќе ви овозможат да бидете попривучавачки психички.

Конечно, во 2007, азиските истражувачи ја проучувале корелацијата помеѓу активацијата на ширеалната жлезда и медитацијата користејќи машина за МРИ. Резултатите покажуваат дека пинеалната жлезда има значајна активност за време на медитацијата.

https://www.pouvoirillimite333.com/

Можете да го споделите овој текст се додека ја почитувате целата негова содржина, да го цитирате авторот, изворите и страницата: http://elishean-portesdutemps.com

Авторски права Hathor © Elishean / 2009-2018 / На врата на времето

Каква е вашата реакција?
Љубовта
haha
Wow
Сад
Лут
Решивте "Неочекуваните тајни на шишката" Пред неколку секунди

Дали ви се допадна оваа публикација?

Резултати од гласовите / 5 Број на гласови

Како што сакате нашите публикации ...

Следете ја нашата страница на Фејсбук!

Испратете го на пријател