Пет лекови кои ќе ја зголемат косата побрзо!

Еве пет домашни лекови кои ќе ви помогнат брзо да ја расите косата:

1 - Кромид и сок од лимон

Кромид сок има сулфур кој го стимулира производството на колагенско ткиво. Овие ткива помагаат да се направи притисни les коса.

1ère метод:

 • Решетки два до четири кромид со цел да се притисне на сок.
 • Масирајте ја скалпот со сок од кромид.
 • Нека работи по еден час или најмалку петнаесет минути.
 • Потоа измијте го коса со вода и благ шампон.

2e метод:

 • Исечете четири до пет кромид.
 • Се вари во еден литар вода за пет до десет минути.
 • Потоа оставете вода да се излади.
 • По вашиот шампон, користете ја оваа вода за да ја измиете коса.
 • Не ја исплакнете косата со која било друга вода тој ден. Следниот ден, можете да користите чиста вода за шампон.
 • Ако не можете да издржите мирис, почекајте најмалку еден час пред да испиете со чиста вода. Потоа шампон и исплакнете ја косата со чиста вода.
 • Знајте дека покрај тоа што придонесувате за растот на вашиот коса, кромид ги прави енергични.

2 - Компир сок

Во прилог на тоа притисни Vos коса, компир сок може да излечи алопеција. Компирите се богати со витамини А, Б и В. Вашите коса стануваат кршливи и суви кога вашето тело ги нема овие витамини.

Спроведување на сок од компир директно до коса е корисно. За да го направите ова, се земе три до четири компири, рендан нив, а потоа стискаш на сок. Масирајте ја скалпот со овој сок најмалку петнаесет минути. Исплакнете со вода. Можете да го користите компирот како маска за коса, ако сакате коса се многу суви.

Еве еден домашен лек базиран на компир.

Состојки:

 • Три компири
 • Јајце-жолчка
 • А лажица мед

Индикации:

 • Решетки компири.
 • Стиснете го сокот.
 • Додадете мед и жолчка од јајце во овој сок, а потоа се меша.
 • Нанесете ја оваа мешавина на скалпот.
 • Оставете барем половина час.
 • Потоа се мие со вода и благ шампон.
 • Медот и јајцето жолчка додаваат добра количина на влага на сок од компири, што е од корист коса сува. Оваа природна маска за коса ќе ви помогне да растете коса брзо.

3 - јајца

Les коса главно се направени од протеини. Најдобар начин да се направи притисни Vosкоса е да им се обезбеди еден од најдобрите протеини, бели јајца. Тие ќе дадат протеински додаток на вашиот коса, што ќе им помогне да растат. За да го направите ова, се меша една или две јајца, а потоа масажа вашиот скалпот со оваа мешавина. Нека работи еден час. По можност, покријте го косакапа за туш. Потоа измијте го коса со вода и благ шампон.

Вие исто така може да даде повеќе сила и сјај на вашиот коса користејќи маска за јајца.

Состојки:

 • Едно или две јајцеви
 • Лажичка маслиново масло
 • А кафена лажичка мед

Индикации:

 • Измешајте ги сите состојки.
 • Применете ја оваа маска внимателно на скалпот.
 • Покријте го коса капа за туш.
 • Оставете за околу 15 во минути 20.
 • Измијте со вода и благ шампон.

4 - Исплакнете ја косата со оцет

Јаболков оцет ги стимулира фоликулите на косата, што им помага да растат побрзо. Во прилог на одржување на рамнотежата на PH накоса, исто така, помага да се очисти скалпот, кој го забрзува растот на коса. Затоа користете јаболков оцет како конечна исплакнете за вашиот коса. Секогаш кога ќе се миеш коса со шампон, исплакнете ги со мешавина на јаболков оцет и вода. Со цел да парфем мирисот на јаболков оцет и затоа вашиот косаможете да додадете неколку капки есенцијално масло, како што е лаванда масло, во вашиот микс.

5 - Fenugreek

Фенугрик се користи за лекување на падот на коса илјадници години, во многу делови на светот. Овој зачин, исто така, може да се користи за раст на коса.

Состојки:

 • Две до три супени лажици сено од сено
 • Вода

Индикации:

 • Се натопи семето во вода за 24 часови.
 • Потоа користете ја водата за да го исплакнете коса.
 • Нека те натопи водата коса најмалку три часа.
 • Потоа измијте го коса со топла вода. Важно е никогаш да не користите топла вода за миење и плакнењекоса.
 • Повторете ја оваа постапка секој ден за еден месец. Косата ќе се добие во обем и сила.
 • Fenugreek, исто така, може да се користи за да се направи маска за коса која ќе ги направи притисни побрзо.

Состојки:

 • А кафена лажичка од семе од сено
 • ¼ чаша кокосово млеко (или повеќе, ако имате долга коса)

Индикации:

 • Измешајте го кокосовото млеко и семето на полукругот додека не добиете паста што добро се држи.
 • Нанесете ја на вашата коса и на скалпот.
 • Оставете на половина час.
 • Потоа се мие со вода и благ шампон.

Како бонус, тука е одличен совет за раст на косата:

Во прилог на горенаведените лекови, треба да ги масажите коса со хранливо масло најмалку еднаш неделно. За да го направите ова, загрејте малку кокосово масло, маслиново масло или бадемово масло, потоа нежно масирајте го скалпот со кружни движења со едно од овие масла.

За најдобри резултати, нека те навлезат нафта коса во текот на ноќта. Ако ова не е можно, натопете пешкир во топла вода, притиснете ја дополнителната вода, а потоа завиткајте го крпа околу коса подмачкана. Оставете на некое време, а потоа измијте со благ шампон и балсам.

Топла пешкир ќе им овозможи на нафтата да оди длабоко во фоликулите на косата, што ќе го направи вашиот коса здрав, дебел и силен

ИЗВОР: http://www.santeplusmag.com/5-remedes-maison-pour-faire-pousser-vos-cheveux-rapidement/

[amazon_link asins=’B07F2Y23KJ’ template=’ProductAd’ store=’afrikhepri-21′ marketplace=’FR’ link_id=’1d881a41-d36a-48b7-9ad7-53c494f4ba27′]

Каква е вашата реакција?
Љубовта
haha
Wow
Сад
Лут
Решивте "Пет лекови кои ќе ја зголемат косата подолго ..." Пред неколку секунди

Дали ви се допадна оваа публикација?

Резултати од гласовите / 5 Број на гласови

Како што сакате ...

Следете нè на социјалните мрежи!

Испратете го на пријател