Предности на баобаб масло за коса и кожа

Семе од Баобаб

Баобабот, митско дрво од семејството Bombacaceae, е роден во Африка и Мадагаскар. Тој е симбол на Сенегал. Неговото име доаѓа од арапскиот "bu hibab", што значи овошје со многу семиња.

Баобаб е многу познат по долговечноста (проценува на 3000 години) и ширината на нејзиниот багажникот, кој може да достигне до 12m во дијаметар. Се одликува со нејзината исклучителна суша отпор.

Треба да се напомене дека се користат сите делови од баобабот. На пример:

плодот баобаб е познат по својата богатство на витамин Ц.

  • овошната каша се користи во традиционалната медицина како што се febrifuge, анти-дијареа, анти-дизентерија.
  • лисјата имаат антиинфламаторно, febrifuge, експекторантно дејство.
  • кората се трансформира во јажиња, но исто така се користи против треска на местото на кората на цинхона.

Екстракција на нафта

Тоа е од семето содржано во неговите плодови (околу триесетина во просек) што го добиваме растителното масло.

Семето претставува значаен дел од составот на овошјето (приближно 40%). Таа е составена од парична казна кафеава епикарп и мрсна ендокарп, многу богата со протеини и масни киселини.

Семето Baobab обезбедува околу 5% од нафтата.

составот

Семето на баобаб е високо во протеини 35,2g / 100g и во витамин B1-B2 и PP.
Маслото Baobab е составено од речиси една третина од есенцијалните масни киселини, главно линолова киселина (32%) и истиот процент на олеинска киселина (33%). Исто така е богата со елементи во трагови.

Масни киселини

Палмитинска киселина
C16: 0
23,4 - 27,2%
Палмитолеинска киселина
C16: 1
0,1 - 0,2%
Стеаринска киселина
C18: 0
3,1 - 9,0%
Олеинска киселина
C18: 1
33,0 - 41,9%
Линолеинска киселина
C18: 2 w6
20,6 - 32,1%
Линоленска киселина
C 18: 3 w3
0 - 1,5%
Арахидонска киселина
C20: 0
0,3 - 1%

стероли

Бета-ситостерол 75%

Процентот на несамообјаснива е помеѓу 2,8 и 3,8%

Доблестите и традиционалната употреба

Маслото Baobab се користи за кулинарски цели на традиционални фестивали, но исто така е ценет поради неговите лековити својства.

Во традиционалната Сенегалска фармакопејаСемето баобаб е мелено и локално нанесено како паста, бидејќи многу маснотијата што се добива го прави маслото ретко и скапо. Како резултат на маслото и пастата се нанесуваат како антиалергиски, емолиентен, регенератор на кожата, антиинфламаторно. Ја ублажува болката предизвикана од изгореници и регенерира ткива брзо.

Употреба на храна

Маслото се користи во зачини.

Козметичка употреба

Нејзината суштинска содржина на масни киселини го прави многу заштитен, негување, омекнување, навлажнувачки, смирувачки и регенерирачки масло. Исто така ја штити кожата од предвремено стареење и го спречува појавувањето на брчки.

Нејзината употреба се препорачува во случај на сончеви изгореници или случајно. Има лековита акција.

Традиционално се користи како масло за масажа поради нејзините успокојни и смирувачки својства и олеснување на пенетрацијата, го олеснува контрактурите и мускулната болка.

Чиста или мешана, исто така се користи за лузни на кожата (мали рани, расеана кожа) или како маска за нега на коса (сува, кршлива, раздвоена коса).

Индикациите за нафта Баобаб се следниве

  • грижа за чувствителна и иритирана кожа
  • кршливи нокти
  • сува, кршлива, раздвоена коса
  • пукнатини, пукнатини, превенција на стрии
  • мускулна болка и контрактури

ИЗВОР: http://www.africajou.com/index.php/huiles-naturelles/huile-de-baobab

Каква е вашата реакција?
Љубовта
haha
Wow
Сад
Лут
Решивте "Предности на баобаб нафта за крави" Пред неколку секунди

Дали ви се допадна оваа публикација?

Резултати од гласовите / 5 Број на гласови

Како што сакате нашите публикации ...

Следете ја нашата страница на Фејсбук!

Испратете го на пријател