За масажи

Argan маслото ја ублажува болката во зглобовите и е многу популарно за масажа на телото. Се користи како и сите други масла за масажа и може да се мириса. Само додадете неколку капки есенцијално масло по ваш избор. Во исто време се додаваат и други својства.

Ја зајакнува косата

Argan масло зајакнува кожата на главата, додава сјај на косата, додека враќање на својата природна мекост и свиленкаста.Исто така се препорачува да се користи да се бори против првут или губење на косата.

За да ја вратиме енергијата на ослабената коса, нанесувајте масло од масло од корен до врвот; нежно ја четкајте косата за да го дистрибуирате производот; заврши коса во топла крпа и оставете да застане околу 20 минути; се мие со вообичаениот шампон и исплакнете. Времето за одмор може да се намали со загревање на косата што се чува во пешкир со фен.

За заштита на косата од ефектите на сушење на сонцето и морето и хлор, користете стајлинг допири со примена на нафта или датотека мала количина на Argan масло за неа четка за коса пред стајлинг.

Ги зајакнува кршливи нокти

Како кожата, ноктите се оштетени, се исуши и да се прекине со ладна вода, детергенти, итн Аргановото масло може да помогне да ги негува и зајакне.

Еднаш неделно, впие ноктите исчистени и неизменет за 20 минути во мешавина од еднакви делови сок од лимон и Argan масло, а потоа измијте ги рацете со сапун. Ако ноктите се кршливи, повторете ја операцијата секојдневно. Препаратот може повторно да се употреби; Само да го истурам во чисто, суво шише и да ја задржите една недела. За длабоко зајакнување на третманот, загрејте го мешавината во маснотии.

За да ги избелите ноктите, поминуваме на парче памук натопено во неколку капки сок од лимон и вода од портокалова боја.

ИЗВОР: http://www.coupdepouce.com/beaute-mode/soins-et-parfums/les-vertus-beaute-de-l-huile-d-argan/a/44849