Придобивките од арганско масло

Со векови од Берберските жени да ја регенерираат кожата, да ја зајакнат косата и да се заштитат од сонцето и ветерот, маслото од арган полека станува место меѓу западната козметика.

Исклучително богата со омега-6 есенцијални масни киселини, витамин Е и полифеноли, маслото од арган е спакувано со високо навлажнувачки, антиоксидантни и регенеративни својства. Студиите спроведени во Мароко и во Европа потврдија дека делува против сувоста и физиолошкото стареење на кожата (анти-брчки) со обновување на хидролипидичниот филм и зголемување на снабдувањето со хранливи материи на клетките.

Во традиционалниот Мароко фармакопеја, Argan масло се користи за лекување на телото да се спротивстави на страдањата на возраста и клима, како и за лекување на иритации на кожата, како што се акни, егзема, подсечен на бремена жена, изгореници, изгореници, псоријаза и сипаници. Спортистите го користат и за ублажување на мускулната болка.

Шоттенол содржан во арганско масло има и антиканцерогени својства. Во диететска форма, тоа ќе го намали лошиот холестерол и хипертензијата.

За мека и хидрирана кожа

Argan масло за зеленчук се користи и во светлината масажи на лице дека локална примена на делови од телото особено сува. Тоа moisturizes, ревитализира, ја омекнува кожата и штити од сушење. Нејзината акција намалува chapping и напукнување предизвикани од студената зима, ветер и сол и помага да се спречи брчки. Аргановото масло ја чисти кожата од акни и го остава сјајно и светло. Нејзината зајакнувачка моќ работи со чуда во случај на губење на еластичноста на кожата.

Нанесете масло од масло на лицето и вратот на кожата подготвена со нежна кора; масажа нежно во кружни движења за да се проникне; оставете да стојат 15 минути, потоа отстранете го вишокот на масло со памучна павлака натопена со вода од портокал или со роза. Третманот ја остава кожата хидрирана и омекна.

За масажи

Argan маслото ја ублажува болката во зглобовите и е многу популарно за масажа на телото. Се користи како и сите други масла за масажа и може да се мириса. Само додадете неколку капки есенцијално масло по ваш избор. Во исто време се додаваат и други својства.

Ја зајакнува косата

Argan масло зајакнува кожата на главата, додава сјај на косата, додека враќање на својата природна мекост и свиленкаста.Исто така се препорачува да се користи да се бори против првут или губење на косата.

За да ја вратиме енергијата на ослабената коса, нанесувајте масло од масло од корен до врвот; нежно ја четкајте косата за да го дистрибуирате производот; заврши коса во топла крпа и оставете да застане околу 20 минути; се мие со вообичаениот шампон и исплакнете. Времето за одмор може да се намали со загревање на косата што се чува во пешкир со фен.

За заштита на косата од ефектите на сушење на сонцето и морето и хлор, користете стајлинг допири со примена на нафта или датотека мала количина на Argan масло за неа четка за коса пред стајлинг.

Ги зајакнува кршливи нокти

Како кожата, ноктите се оштетени, се исуши и да се прекине со ладна вода, детергенти, итн Аргановото масло може да помогне да ги негува и зајакне.

Еднаш неделно, впие ноктите исчистени и неизменет за 20 минути во мешавина од еднакви делови сок од лимон и Argan масло, а потоа измијте ги рацете со сапун. Ако ноктите се кршливи, повторете ја операцијата секојдневно. Препаратот може повторно да се употреби; Само да го истурам во чисто, суво шише и да ја задржите една недела. За длабоко зајакнување на третманот, загрејте го мешавината во маснотии.

За да ги избелите ноктите, поминуваме на парче памук натопено во неколку капки сок од лимон и вода од портокалова боја.

ИЗВОР: http://www.coupdepouce.com/beaute-mode/soins-et-parfums/les-vertus-beaute-de-l-huile-d-argan/a/44849

Претплатете се на нашите ажурирања

Можеби ве интересира

Нашите посетители

Добредојдовте!

Пријавете се на вашата сметка подолу

Создадете нова сметка!

Пополнете ги обрасците подолу за да се регистрирате

Внесете ја вашата лозинка

Внесете го вашето корисничко име или адреса на е-пошта за да ја поставите вашата лозинка.

5.4K
Кликнете за да ја затворите оваа порака!
Овој прозорец автоматски ќе се затвори за 3 секунди

Додадете нова плејлиста

Испратете го на пријател