Стевиа како алтернатива на шеќер за дијабетичари

Стевиа

Меѓу алтернативите за шеќерот, стевиа, мало растение во Јужна Америка, започна да зазема престој во нашиот регион. Долго време забрането, ги интересира денес индустријалистите за својата силна засладувачка моќ и недостаток на калории.

Стевиа е природно засладувач на нула калории што се користи како природна замена за шеќерот и состојката со вкус на состојки со векови. Стевиа е природен екстракт од растение со исто име, поточно остава лисја.

Потеклото на Стевиа

Ова растение е родно во Јужна Америка. Станала фабрика за потрошувачка пред повеќе од 200 години, од домородците кои ги користеле лисјата за да ги засладат пијалоците или да ги џвакаат за нивниот сладок вкус. Традиционално, лисјата на растението, исто така, наречено "слатка трева" беа исушени и се користат за засладување на другар, чаеви и лекови. Со векови, екстрактот од стевија се користи од луѓе во Јужна Америка како шеќер и во лековити пијалоци.

За разлика од вештачките засладувачи, засладувачката моќност на стевијата се задржува дури и при готвење храна или кога се додава во топол пијалок.

Неговиот вкус и текстура

Засладувачот стевија е бел и прав. Може да се конзумира во форма на класичен шеќер. Неговиот вкус потсетува на варовник, вкус малку поразличен од оној на конвенционалните засладувачи.

Зошто да го замениме шеќерот со стевиа?

• Има засладувачка моќ близу до 300 пати поголема од онаа на сахароза

• Стевиа не содржи калории или јаглени хидрати

• Таа е погодна за дијабетичари и е погодна за исхрана

• Според научните студии, Стевиа е корисна фабрика за борба против дебелината и хипертензијата

• Ја намалува нетолеранцијата на гликоза

• Лесен е за употреба при готвење или печење бидејќи стевиата може да се загреат до 200 ° C. Од друга страна, тој дава вкус на препаратите

Внимание! Стевиа е забранета во многу земји за многу долго време, бидејќи им се даваат абортусни својства. Поради тоа, не се препорачува бремени жени или доилки да го користат ова растение.

Стевиа - Нежно решение за дијабетичари

Стевиа е природна засладување опција за возрасни и деца со дијабетес, така што тие уживаат во сладоста на вкусот додека управуваат со јаглехидрати. Стевиа е природно без калории, дозволувајќи му да ги замени калориите со шеќер јаглени хидрати во диетите на оние возрасни и деца со дијабетес. Стевиа понекогаш се користи со други природни засладувачи како што се шеќер или во храна и пијалоци кои содржат јаглени хидрати, па затоа е важно да се проверат списоците со состојки на етикетите на производи.

Исто така е добра опција за луѓе кои сакаат да го намалат внесот на калории, но сепак уживаат во сладоста на вкусот. Стевиа се наоѓа во илјадници производи со храна и пијалоци ширум светот, вклучувајќи чаеви, безалкохолни пијалоци, сокови, јогурти, млеко од соја, пекарски производи, житарки, преливи за салата, кондиторски производи и како засладувач на маса.

ИЗВОР: http://globalsteviainstitute.com/fr/sinformer/nutrition-et-sante/le-diabete/

Каква е вашата реакција?
Љубовта
haha
Wow
Сад
Лут
Решивте "Стевиа како алтернатива на шеќер за г ..." Пред неколку секунди

Дали ви се допадна оваа публикација?

Резултати од гласовите / 5 Број на гласови

Како што сакате ...

Следете нè на социјалните мрежи!

Испратете го на пријател