9 лекови за отстранување на молови

Молови се црни или кафени дамки кои варираат во типот и големината и се појавуваат на кожата кон 20 или 30. Генетиката, хормоналните флуктуации и изложеноста на сонце може да влијаат на изгледот и бројот на молови.

Проверете го вашиот молови. Ако забележите абнормалност, консултирајте се со дерматологот за да утврдите дали може да биде карцином или не. Никогаш не обидувајте се сами да лекувате карцинозен крт.

Пред да пробате некој од природните лекови подолу за да ги отстраните вашите молови, потребна е медицинска консултација.

1-Аил

Лукот е еден од најефикасните лекови за лекување моловибидејќи содржи ензими кои помагаат да се разрушат кластери на клетки кои произведуваат пигменти. Освен тоа, помага да се олесни темната пигментација.

За да го направите ова, здроби чешне свеж лук, а потоа ставете го на молови.

Прицврстете го со завој, а потоа оставете го преку ноќ или најмалку четири часа.

Овој третман го извршувате секој ден неколку дена.

Кртката ќе падне природно.

Овој метод може да даде позитивни резултати по пет дена ако се направи дневно.

ХНУМКС-Ленено масло

Содржината на киселина во јаболков оцет помага да се отстрани крт, што со текот на времето ќе го снема.

За да го направите ова, натопи памучна топка во јаболков оцет, потоа ставете го на молови.

Поправете го со завој, а потоа оставете го цела ноќ.

Повторете го ова секој ден за десет дена или до молови падне.

Алтернативно, можете да тријте молови со топла вода или лесно изгребете ја површината со датотека за нокти. Потоа нанесете ја оцет од јаболков оцет молови додека не станат бели. Направете го ова неколку пати на ден. на молови ќе се исуши природно.

Во првите денови, јаболков оцет веројатно ќе се направи молови во полоша состојба отколку пред почетокот на овој лек, но по една недела ќе бидат подобри. Ако овој лек остави лузна, нанесете го кокосовото масло.

Масло 3-Castor

Рициново масло помага да се елиминира молови, брадавици и кожни тагови. Исто така, помага да се распушти и да се елиминираат невообичаените израстоци.

Следниот метод нема да остави лузни. Сепак, потребно е да се добијат резултати, бидејќи рицинусовото масло се ослободува молови еден слој во исто време.

За да го направите ова, измешајте малку сол на сода бикарбона и неколку капки рицинусово масло.

Избришете ја оваа мешавина нежно на вашиот молови.

Остави неколку часа се додека не се исуши природно.

Направете го тоа два пати дневно околу еден месец.

Ако немате сода за сода, можете да го користите само рицинусово масло.

ХНУМКС - Ленено масло

Ленено масло е особено ефикасно во елиминирањето молови зголеми. Се омекнува моловишто предизвикува ослабување на рабовите, така што тие можат да излезат.

За да го направите ова, ситно мелење ленено семе, потоа мешајте ги со ленено масло и мед за да направите паста.

Примени ја пастата на моловиа потоа оставете барем еден час.

Го направите ова три пати на ден за неколку недели.

5 - сок од ананас

Сок од ананас може да помогне да се олесни пигментацијата на молови, што ќе ги направи помалку видливи.

За да го направите ова, натопете памучна топка во сок од ананас, потоа нанесете ја на вашиот молови.

Оставете го преку ноќ или додека сокот не се исуши.

Го направите ова неколку пати на ден за неколку недели или до вашиот молови згаснат.

За најдобри резултати, користете свежо исцеден сок од ананас истиот ден како што ќе содржи повеќе лимонска киселина. Исто така можете да користите и други кисели сокови како што се лимон, грејпфрут или јаболка.

6-екстракт од семе од грејпфрут

Богата со витамин Е и флавоноиди, екстракт од семе од грејпфрут е добар домашен лек за ослободување од молови.

За да го направите ова, нанесете капка од екстракт од семе од грејпфрут моловиа потоа ги покријте со завој или газа за неколку часа.

Направете го ова два или три пати на ден околу еден месец.

Алтернативно, можете да измешате лажица екстракт од семе од грејпфрут со десет лажици масло од авокадо. Нанесете ја оваа мешавина на вашиот молови, потоа оставете го на 10 за минути 15.

Направете го тоа секој ден или додека не сте задоволни со резултатите.

7 - сок од кромид

Кромид сок може да помогне да се ослободи од молови и да одржува униформна тен поради неговите кисели својства.

За да го направите ова, треба да го извадите свеж сок од кромид, а потоа да го примените на молови користејќи памук.

Оставете за 30 минути или повеќе, а потоа исплакнете.

Дали ова два или три пати на ден најмалку три недели.

Алтернативно, се мешаат еднакви делови на сок од кромид и оцет од јаболка. Нанесете ја оваа мешавина на вашиот моловитогаш оставете ја цела ноќ или барем половина час.

Направете го тоа секој ден за еден месец или до вашиот молови згаснат.

8 Темјан

Темното масло е природен адстрингентно. Тоа помага да се исуши молови и отстранете ги слој по слој.

За да го направите ова, разредете лажичка од есентно етерично масло со додавање на осум лажички маслиново масло.

Измешајте ја оваа мешавина на вашиот моловипотоа оставете неколку часа.

Направете го ова два или три пати на ден за неколку недели.

Кога вашиот молови ќе исчезнат, се уште го продолжуваат овој третман неколку дена за да се спречи лузни.

Запрете го овој лек ако предизвикува иритација на кожата.

9-Алое вера

Алое Вера Гел е нежен природен лек кој ги отстранува и олеснува молови.

Нанесете го новиот гел на алое вера на вашиот моловипотоа покријте ги со памучен завој.

Оставете на три до четири часа за да се дозволи целосно да се апсорбира алое.

Направете го ова два или три пати на ден за еден месец или додека не сте задоволни со резултатите.

Внимание: Бидете сигурни дека вашата кожа нема посебна чувствителност на силни состојки како што се лук и јаболков оцет пред да пробате некој од овие домашни лекови. Покрај тоа, ако некој од овие природни лекови ја влоши состојбата на вашата кожа, престанете да го користите.

ИЗВОР: http://www.santeplusmag.com/9-remedes-naturels-pour-enlever-les-grains-de-beaute/

Каква е вашата реакција?
Љубовта
haha
Wow
Сад
Лут
Решивте "9 лекови за отстранување на молови" Пред неколку секунди

Дали ви се допадна оваа публикација?

Резултати од гласовите / 5 Број на гласови

Како што сакате нашите публикации ...

Следете ја нашата страница на Фејсбук!

Испратете го на пријател