HISTORIA HIDDEN

Origjina e fjalës Afrikë

Kur emri "Afrika" nuk ekzistonte akoma, ne po flisnim, në mënyrë që t'i referohemi rajoneve atë territor, të ...

Mbretëresha Khalifa, perandoria e zezë që sundoi mbretërinë e Kalifornisë para shekullit XIX

California është toka e përjetshme e perandorive të zeza (Moors) Calafia. Calafia ishte titulli i çdo Perandorisë. Kalifornia ishte toka e tyre ...

skllavëria

Christiane Taubira kërkon dëmshpërblim për DOM, viktimat e para të skllavërisë

Ekonomist, etnolog, ish-drejtor i përgjithshëm i Konfederatës Karaibe dhe deputet, Christiane Taubira propozon në 1999 se skllavëria dhe ...

Bazat e skllavërisë: çfarë ju është thënë ndonjëherë

Tregtia e skllevërve hebraikë: Roli tronditës i hebrenjve në skllavërinë David Duke citon historianë hebrenj që dëshmojnë për rolin ...

GRATË AFRIKUESE

Historia e Mbretëreshës Pokou

Abla Pokou është mbesa e Perandorit Ossei Tutu nga Konfederata Ashanti e Gana. Perandori Tutu, një ndërtues i shkëlqyeshëm, shtypi ...

Rindërtimi i identitetit afrikan në themelet afrikane

Ama Mazama, afro-Karaibe me origjinë nga Guadeloupe, mori shkëlqyeshëm doktoratën e tij në gjuhësi në 1987 në Universitetin Sorbonne Nouvelle. Ajo ...

INVENTORËT DHE TË SAVENTËT

NIGERIA PROJEKTON DHE prodhon satelitin e vet për të nisur në 2018

Ministri i Shkencës dhe Teknologjisë i Nigerisë Abdu Bulama njoftoi këtë javë se vendi i tij ...

Aeroplani i parë ushtarak afrikan 100

Avioni i parë gjithë afrikan u ngrit në gusht 13, në Afrikën e Jugut. Pajisja, lloji ushtarak, ...

KUFIZUAR AFRIKANE

Si ta përgatisni lëngun Bissap?

Emri: Lëng i bissap Origjina: Senegal, Mali, Bregu i Fildishtë, Guinea Lloji i pjatës: Lëng Përbërësit: Bissap i Kuq Numri i njerëzve: 4 Përgatitja: 20 mn ...

Afrika kuzhinier, kanali i dedikuar për kuzhinën afrikane

Afrika kuzhinier, kanali i dedikuar për kuzhinën afrikane. zbuloni shijet më të bukura të kontinentit afrikan! Afrika Cook, ...

SHPIRTËRIA DHE FETA

Fetë dhe parazitizmi shpirtëror

Sipas kozmogonisë origjinale, është e qartë se modeli i përsosur i së ardhmes së botës është thjesht i paarritshëm për ...

A ishte Apolloniu i Tyanës Krishti "i vërtetë"?

Në kohën kur jetoi Krishti i Ungjijve, kishte shumë "Krisht" të tjerë në Azinë e Vogël dhe në ...

ZGJIDHJA

Samory Toure (1830-1900), një rezistues i gjatë rezistent në Afrikën Perëndimore

Samory Touré ka lindur në 1830 në Miniambaladougou e cila është në Guinea e sotme. Ai fillon karrierën e tij si një tregtar i cili ...

Çamçakët arabë të Sudanit, shkëndija e jetës apo pasuria e kokainës?

Gum arabik: një zgjidhje mrekullie për problemet e Sudanit apo një instrument neokolonial në shërbim të shumëkombësh? Pse jo ...

BIBLIOTEKA EBOOKS

Biblioteka e feve (PDF)

Feja vjen nga Latinishtja për tu lidhur (fetë) dhe kështu duhet të jetë një mjet i kohezionit shoqëror sesa sinonim me ...

Biblioteka e Filozofisë Kineze (PDF)

Filozofia Kineze bashkon rryma të ndryshme të mendimit që rrjedhin kryesisht nga tre tradita: Konfucianizmi, Taoizmi dhe Budizmi.

MOVIES TO WATCH

Shikoni Mandela: Një rrugë e gjatë për liri (2013)

Filmi gjurmon karrierën e jashtëzakonshme të Mandelës që nga fëmijëria e tij në fshat deri në zgjedhjen e tij si President ...

Shikoni Invictus (2009)

Në 1994, zgjedhja e Nelson Mandelës shenjtëron fundin e aparteidit, por Afrika e Jugut mbetet një komb thellësisht i ndarë ...

ENVIRONNEMENT

Si telefonat e vjetër janë ricikluar në shufra ari

Kjo pyetje lind gjithnjë e më shumë: ç'të them me elektronikën tonë të vjetër? Një kompani në Belgjikë ka ...

Së shpejti rrugët në bio-bitum bazuar në mikro-algat?

Përdorur tashmë për të prodhuar biokarburant, plastike apo kozmetikë, microalgae janë paraqitur si një alternativë serioze për të ...

PDF LIBRA

Dorëshkrimet e Nag Hammadi (PDF)

Në 1945, rastësisht, dorëshkrimet e fillimit të krishterimit u gjetën në qytetin e vogël egjiptian ...

Ushqimet kundër kancerit (PDF)

Ky libër është një libër për këdo që është i interesuar për kancer. Thelbësore sepse, ...

LIBRA AUDIO

Si ta njohim misionin e tij të jetës - Eckhart Tolle (Audio)

Në tokën e re, autori përshkruan me admirim funksionimin e gjendjes sonë aktuale të vetëdijes, bazuar në egon. Ky libër ka ...

Qetësia: Duke dëgjuar natyrën e saj esenciale - Eckhart Tolle (Audio)

Autori na ofron mësime praktike mbi tema të ndryshme si qetësia dhe heshtja, përtej mendjes, ...

MJEKËSIA SHËNDETËSORE

Çile, një çelës i ri për të luftuar trashje

Leptina (leptozë grekë, e hollë) që nganjëherë quhet "ngopje hormonale" është një hormon peptid që rregullon rezervat ...

I njohur për pronat e tij përforcuese, xhenxhefili përmirëson tretjen

Ginger është më i njohur për ... efektet e saj përforcuese dhe aftësinë stimuluese të saj seksuale! Por kjo virtyt është ...

MATTHIEU GROBLI

Përtej kërcimit të armëve, lufta shkatërron shpirtrat

I mahnitur nga baleti i mrekullueshëm ritmik i bomberëve në qiell, i mahnitur nga fishekzjarret e paharrueshme të raketave në ...

Udhëtimi iniciator

Kishte kaluar gati dy muaj që kur lundrova në valët e oqeanit, duke u endur duke u endur pa gjurmë ...

Terapinë PSYCHART

Librat e shkruesit 10

I pa strukturuar nga sistemi simbolik dhe i banuar nga frika e "jetuar" e zbrazëtisë, nëna e uritur dhe gllabëruese është ...

Zirignon Grobli në programin "mysafir i ditës" të radios zëri i diasporës

Ish-drejtori i Qendrës Kombëtare për Drejtimin e Foshnjeve (një strukturë që merret me çrregullime mendore te fëmijët) në kohën e ...

Dërgo këtë tek një mik