Afrika ndërton veturat e veta: Këtu janë makinat 6 të bëra në Afrikë

Furi e automakers për të investuar në Afrikë nuk ka qenë kaq i dukshëm. Renault-Nissan, Peugeot, dhe madje disa markave kineze dhe gjermane nuk duan të humbasin bum në Afrikë në blerjen e makinave. Megjithatë, disa prodhues lokalë ende po rezistojnë me këtë cunami të investimeve dhe importeve, dhe po kërkojnë të zhvillojnë automjete Bërë në Afrikë. Këtu është një pasqyrë e asaj që është më e mira në kontinent në drejtim të prodhimit të makinave.

-----

Mobius - Kenia

makinë-MADE-africa-Mobius-Kenya-jewanda

Kenya Vehicle Manufacturers (KVM) është kompania që e bën makinën të quajtur e lirë African emrin Möbius, një makinë 100% afrikan që ofron kontinentin një automjet të përballueshme dhe plotësisht të përshtatur për gjeografinë e saj.

Mobius është projektuar posaçërisht për tregun afrikan. I hequr nga pajisjet që zakonisht i pajisin makinat perëndimore, si ajri i kondicionuar dhe serveri, ka përparësinë e përshtatjes së përkryer për të ngarë makinën në terren të ashpër. Karburant efikas, me shumë hapësirë ​​ngarkese dhe mirëmbajtje të lehtë, mund të mbajë deri në tetë udhëtarë, duke përfshirë edhe shoferin.

Çmimi i pritur i kësaj 100% makinën e parë afrikane është rreth shilinga 950 000, rreth 5 milionë franga AQF-së (vetëm nën € 8000) ose një çmim më të ulët se modelet e reja të huaja që mund të kushtojë deri në 2 milion Schillings (rreth FCFA milion 11 - 16 000 € përafërsisht).

Laraki Epitome - Marok

Është Abdessalam Laraki, projektuesi maroken, i cili është prapa hartimin e kësaj makine ekzotike. shkalla e parë në hartimin e automobilave në shkollën Sbarro në Zvicër, ai pastaj kthehet në projektimin e pajisjeve sportive në Qendrën Evropë Art. Pas një dizajn karrierë të pasur detare (jahte, anije luksoze, etj), ai filloi sfidën në 2000 për prodhimin makinën e parë maroken: The Laraki Fulgura. Një makinë e paraqitur për herë të parë në garën e makinave në Gjenevë në 2004. Fulgura do të ndërtohet në kopje me numër 99.


Laraki-flashed par Motorlegend

Turtle, 100% recycled makinë afrikane - Gana

Turtle, makinë bërë në Gana, është prodhuar nga mjeshtrit të cilët nisur sfidën për të ndërtuar një automjet nga pjesët skrap. Ky është një mësim i vërtetë i qytetarisë dhe krijimtarisë në një rajon të ndikuar rëndë nga mbeturinat. Turtle mund të jetë një alternativë e mençur për njerëzit në rajonet afrikane që mund të përballojnë transportin me buxhet të ulët. Pasi përuroi simbolikisht në tetor 2013 nga Otumfuo Nana Osei Tutu II, mbretit të Ashanti 16ème, makina u prezantua më pas në Pau, Francë, gjatë festivalit të kulturave elektronike.

Innoson - 100% e bërë në Nigeri

Car-fabrikuara-africa-innoson-nigeria-jewanda

Innoson është makina e parë nigeriane e nisur nga biznesmeni Innocent Chukwuma. Kompania Innoson Vehicle Manufacturing Prodhimi prodhuar këtë model me copa 100% nigeriane, kështu ekskluzivitetin e saj. Një makinë që me siguri do të flitet për të ardhmen.

Kantaka - Ganë

Car-fabrikuara-africa-Gana-katanka-jewanda

Kantaka është një 4 × 4 ndërtuar në Gana dhe synon të bëhet një konkurrent serioz për SUV evropiane dhe amerikane. Një makinë me linja të pastra dhe që nuk ka asgjë për të zili për SUV-të e famshme amerikane. Suksesi ishte i tillë që policia e Ganës urdhëroi këto makina të reja.

Kiira EV SMACK - Uganda

Car-fabrikuara-africa-Kiira-Uganda-jewanda

Kjo makinë vjen direkt nga Uganda dhe veçanërisht Kiira Motors Corporation (KMC), të zhvilluar në bazë të studentëve, do të bëjë që ju mendoni se një përzierje në mes të Lancia dhe Mazda. Por, pas të parë të saj "Japanese" fsheh një automjet hibrid konfiguruar për të dhënë rezultate në bazë të marrjes së energjisë. Një arritje e madhe teknologjike për një ekip plot ambicie.

BURIMI: Afrizap - Bizbook juaj

http://www.jewanda-magazine.com/2015/10/automobile-6-voitures-fabriquees-en-afrique/

Cili është reagimi juaj?
dashuri
haha
Wow
I trishtuar
I zemëruar
Ju keni reaguar "Afrika ndërton automjetet e veta ..." Disa sekonda më parë

Ju pëlqeu ky botim?

Rezultatet e votave / 5. Numri i votave

Ndërsa ju pëlqejnë botimet tona ...

Ndiqni faqen tonë në Facebook!

Dërgo këtë tek një mik