Etiopia ka ndërtuar observatorin e parë në Afrikën Lindore që strehon dy teleskopë

Observatori në Etiopi

Me pamje nga kryeqyteti Etiopi Addis Ababa, pothuajse i pavëmendshëm në mes të një pylli eukalipt dhe fshatarë që lërojnë me lërla të thjeshta prej druri të tërhequr nga qetë, dy kupola metalike strehojnë dy teleskopë ultramodernë: Observatori i parë astronomik i Afrika Lindore. Paraqitur në majë të malit të Entotos dhe operacional vetëm disa muaj më parë, ky Observator është një hap i parë drejt programit hapësinor në të cilin Egjipti ka filluar.

Duke hyrë në klubin shumë të mbyllur të vendeve afrikane me një ambicie hapësinore, Etiopia - ende shpesh e lidhur me imazhet e tmerrshme të urisë së viteve 1980 - synon të arrijë një hap teknologjik të nevojshëm për zhvillimin e tij. Shkenca dhe teknologjia janë thelbësore për zhvillimin e një vendi. Prioriteti ynë është të inkurajojmë gjeneratat e reja që të angazhohen në shkencë, thotë Abinet Ezra nga Shoqata Etiopiane e Shkencave Hapësinore (SSSA), një shoqatë e krijuar në 2004 për të promovuar virtytet e astronomisë.

Programi hapësinor duhet të shërbejë për të siguruar sigurinë tonë ushqimore

Për gati dhjetë vjet, një grusht entuziastësh, përfshirë Solomon Belay, profesor i astrofizikës dhe drejtori i observatorit, luftuan me autoritetet me idenë se edhe në një nga vendet më të varfra të botës, Monde ku kequshqyerja mbetet një goditje, pushtimi i hapësirës nuk është luks. Meles Zenawi, ish-njeri i fortë etiopian, i cili vdiq në 2012, i konsideronte ata ëndërrimtarë të ëmbël. " Njerëzit menduan se ishim të çmendur. Qeveria ishte e përqendruar në sigurinë ushqimore, jo në krijimin e një programi hapësinor. Ne, përkundrazi, menduam që të jesh i varfër nuk duhet të jetë pengesë", Shpjegon Solomon Belay. " Programi hapësinor duhet të shërbejë për të siguruar sigurinë tonë ushqimore", Thotë drejtori i observatorit, duke përmendur rëndësinë e vëzhgimeve satelitore në bujqësinë moderne. " Les Shkencë dhe inxhinieri janë të domosdoshme për të lëvizur nga bujqësia tradicionale në bujqësi industrial", Thotë ai.

Një satelit i parë etiopian në orbitë nga vitet 5?

Tani për tani, ky observator hapësinor është kryesisht një simbol dhe një hap i parë për të rritur nivelin shkencor të vendit. Financuar nga biznesmeni etiopian Mohammed Al-Amoudi, për një kosto prej 3 milion dollarësh, dy teleskopët me metër në diametër, të kontrolluara kompjuterikisht dhe të pajisura me një spektrograf, do të lejojnë trajtimin studentët në astronomie dhe astrofizika në Universitetin Addis Ababa për të trajnuar në vend, në vend të udhëtimeve të shtrenjta jashtë vendit. Është parashikuar gjithashtu të hapet observatori për publikun. Por në aspektin e kërkimit bazë, vendi i Entoto, i maskuar shpesh nga retë gjatë sezonit të shiut dhe shumë afër dritave tëAdis Abeba, pak dhjetëra kilometra më poshtë, nuk mund të konkurrojë me observatorët më të mëdhenj botërorë, si SALT (Teleskopi i Madh i Afrikës Jugore) Afrikës së Jugut. Ndërtimi i një observatori tjetër, më efikas, në malet e Lalibelës (Veri), më shumë se 4.000 metra lartësi, prandaj është duke u studiuar.

Tani të bindur se e ardhmja e Etiopisë kalon nëpër hapësirë, autoritetet po përgatiten të fillojnë një Agjenci Kombëtare Hapësinore dhe synojnë të vendosin një satelit etiopian në orbitë brenda pesë vjetësh, për vëzhgimin e tokës bujqësore dhe komunikimit. " Ne përdorim teknologjinë e hapësirës çdo ditë, për celularët tanë, për parashikimet e motit. Këto teknologji janë themelore. Ne nuk mund të presim më, përndryshe rrezikojmë të mbetet në varfëri", Pleads Kelali Adhana, drejtor i Unionit Astronomik për Afrikën Lindore. A do të shohim përfundimisht astronautët e Etiopisë? Instituti i Teknologjisë Mekele po përgatitet të testojë në nëntor raketën e parë etiopiane, për një fluturim 30 km mbi sipërfaqen e tokës. Akoma larg nga kufiri i km 100 përtej së cilës atmosfera e Tokës i jep rrugë zbrazëtisë anësore. " Ne jemi në asnjë ngut për të shkuar në thellësitë e hapësirës", Buzëqesh Solomon Belay, edhe pse në Etiopi, thotë ai, vendi i Lucy dhe një nga djepet e njerëzimit, perspektiva e pushtimit të hapësirës është më tërheqëse.

BURIMI: http://www.sciencesetavenir.fr/espace/exploration/20150825.OBS4662/l-ethiopie-se-tourne-vers-les-etoiles.html

Cili është reagimi juaj?
dashuri
haha
Wow
I trishtuar
I zemëruar
Ju keni reaguar "Etiopia ndërtoi observa e parë ..." Disa sekonda më parë

Ju pëlqeu ky botim?

Rezultatet e votave / 5. Numri i votave

Ndërsa ju pëlqejnë botimet tona ...

Ndiqni faqen tonë në Facebook!

Dërgo këtë tek një mik