Këto supë që dëmtojnë shëndetin e afrikanëve

Dolli, Magi nokoss, Jumbo, Maggi, Joker, Adja, Jongué, Tak, Mami, Khadija, Dior, Tem Tem, siç broths përdorura nga kuzhinier senegalez për të bërë dallimin në tenxhere e saj. Është një pllakë e sëmundjeve kronike të heshtura që shërben ...

Pjatë senegaleze do të bëhet një helm i vërtetë për qytetarin mesatar? Përgjigjja është e qartë, duke pasur parasysh rritjen e sëmundjeve jo të komunikueshme. Jetëgjatësia në Senegal ka marrë gjithashtu një goditje të madhe.

Në ditët e sotme, vaktet tradicionale, mirë të kalitur, do të paraqesin shijet e kuzhinës shpesh më të hollë se ato të mamive tona. Gratë senegaleze me shije të mirë kanë artin e spicing up pjatë. Të gjitha llojet e përbërësve shkojnë në tenxhere që po bëhet më e dobët në vlerën ushqyese dhe është e pasuruar me kripë dhe kalori. Kur nxitësit e shijeve të fillojnë, duhet vetëm të prisni një koktej .... Eksploziv. Ka shumë që e tregojnë indeksin në sobë: helmi është në pllakë.

Për senegalezët, është e qortuar që të vendosin shumë aditivë të kuzhinës në tenxhere për të qetësuar oreksin, denatyrimin e "zotit thiebou" i cili do të ishte fillimisht një pjatë e pasur me proteina. Pluhur domate dhe më shumë se një duzinë broths janë vënë në pasuri. "Rritja e sëmundjeve të tilla si diabeti dhe presioni i lartë i gjakut shkaktohen nga gratë tona të cilat na ngadalë po na vrasin me substancat e tyre toksike. Të gjithë jemi të sëmurë për shkak të tyre. Ata vetëm duan të shkurtojnë jetën e njerëzve ... ", thekson, pak ironike, një plak që po mban në bankat e tij 70, u takua në qendër të diabetologjisë Marc Sankale.

Ai u kërkon autoriteteve të sjellin në mendje gratë senegalase, përballë përdorimit të tyre abuziv të kësaj armate bouillonësh të pranishëm në tregun senegalez. Ai nuk është i vetmi. Epoka e 3eme kujton, me nostalgji, recetat e të gjithë natyrës dhe pa artifici të viteve të kaluara. "Në kohën tonë, ne ishim rrezatues me shëndet. Ne ishim në gjendje të mirë sepse hanim mirë. Ushqimi ishte më i mirë. Në të gjitha organike!

"Supë rregullon një problem ekonomik. Ata japin iluzionin e shijes »

Herë të tjera, realitete të tjera. Kriza ekonomike dha një shtysë në shportën e amvise. Sot, i vjen keq Znj. Salimata Wade, një akademike, gjithashtu përgjegjëse për "kompaninë e mirë ushqimore", e cila mbledh nutritionists, dieticians dhe ekspertët e shëndetësisë, Senegal është peng i një epidemi të hipertensionit. "Edhe senegalezët e rinj janë hipertensive," vëren ajo. Dhe kjo për shkak të një diete shumë të pasur me kripë. Znj. Salimata Wade ka frikë se kjo situatë po përkeqësohet për shkak të rënies së fuqisë blerëse të senegalezëve. "Është një problem shoqëror që lind. Struktura e buxhetit nuk është më e njëjtë. Ushqimi është i ndarë, ngarkesat janë të mëdha dhe kostoja e jetesës është shumë e lartë. "

Kur sheh shprehitë ushqimore të senegalezëve, është të zbulojë se e keqja është e një dimensioni ekonomik. Znj. Salimata Wade për të shpjeguar. "Një herë", thotë ajo, "mamat tona kanë vënë mish të mjaftueshëm, domate të freskëta, perime të freskëta dhe përbërës në tenxhere. Nuk është në modë që gratë po përdorin gjithnjë e më shumë aditivë ushqimi sot. Broths rregullojnë një dimension ekonomik. Ata japin iluzionin e shijes. Nga pikëpamja e shijes, ajo jep oreksin.

"Ri-edukoni senegalezët dhe u mësoni atyre se si të hanë të shëndetshëm"

Për të mbështetur tezën e saj, studiuesi dha shembullin e ekuacionit të paqëndrueshëm të amvise Senegalese që ka një buxhet të dobët. "Nuk është e lehtë me një sasi të vogël të orizit për më shumë se pesëmbëdhjetë njerëz me një kg mish ose peshk të vogël. Çdo gjë është e shtrenjtë në treg. Sardelet që janë shitur në 50f për copë janë tregtuar sot në 500 f, kg kosia kushton 1200 F Cfa, një kg e domate të freskëta shitet në 600. Ata shpesh nuk kanë një zgjedhje, "shpjegon ajo.

Për të zgjidhur një ekuacion të vështirë, amvise kalon nëpër katër shtigje. Ajo bie mbrapa në supë të shumta që japin shijen e peshkut, domates, erërave, mishit apo perimeve. Vetëm shpenzoni deri në 200f për të përballuar sa më shumë shije. Dhe mashtrimi luhet edhe nëse pasojat janë katastrofike, me sëmundje kronike dhe heshtje. Përveç kësaj, sipas studiuesit Salimata Wade, "ka shumë kripë në dietën tonë. Na pëlqen ajo që është e ngopur me yndyrë dhe kripë.

Por për akademikun, për të shpërthyer abscesi kërkon të sulmojë produktet sintetike që përmbytin tregun senegalez. Brotha nuk janë, për këtë qëllim, raste të izoluara. "Ne nuk pimë, për shembull, lëng por aromë që janë kimikate". Me sistemin e ditëve të vazhdueshme, sanduiçe, shumë të njohura në mesditë, janë të larta në majonezë, mustardë, ketchup që janë njësoj të dëmshme për shëndetin.

Si zgjidhje, znj. Salimata Wade mbron kthimin e vakteve të familjes së bashku. "Ne nuk kemi një dietë ideale për të ofruar, nuk ekziston. Duhet të fillojmë nga ajo që njerëzit duhet të ndryshojnë zakonet e tyre të ngrënies, duke marrë parasysh të dhënat ekonomike. Ne duhet të rehabilitojmë senegalezët dhe t'u mësojmë atyre që të hanë të shëndetshme.

BURIMI: gabonlibre.com

http://www.sante-nutrition.org/ces-bouillons-tuent-les-africains-jumbo-maggi-adja-etc/

Cili është reagimi juaj?
dashuri
haha
Wow
I trishtuar
I zemëruar
Ju keni reaguar "Këto supë që dëmtojnë shëndetin e afrikanëve" Disa sekonda më parë

Ju pëlqeu ky botim?

Bëhu i pari që voton

Si ju pëlqen ...

Na ndiqni në rrjetet sociale!

afrikhepri@gmail.com

Dërgo këtë tek një mik