Fjala e Winnie Mandela

"... ka pasur edhe të tjerë në udhëheqje, si për fat të keq Steve Biko,.

Gratë afrikane të luftëtarëve në fushën e betejës që ballafaqohet me kolonizimin

Mbretëreshat e luftëtarëve të Egjiptit Mbretëreshat e luftëtarëve egjiptianë ishin Ahotep, dhe Arsino II & III, dhe të gjithë ata që ishin pasardhës nga.

Gruaja bregdetare krijon Yswara, një markë luksoze e çajit afrikan 100 5 (1)

Swaady Martin-Leke, ish drejtor i General Electric në jug të Saharës, lançon markën e saj.

Aminata Traoré reagon ndaj ndërhyrjeve franceze në Mali dhe Afrikë Qendrore 5 (1)

Një vit pas fillimit të ndërhyrjes së Servalit, shkrimtari dhe politikani Aminata Traoré reagon.

16 Qershor 1881: vdekja e priftërisë vodou Marie Laveau

New Orleans (Luiziana) ishte një nga pikat e nxehta të fesë Vodou në Shtetet e Bashkuara. .

Afrikën e Jugut bëhet gruaja e parë Afrikane për të nisur një linjë ajrore

Biznesi i Afrikës së Jugut Siza Mzimela bëhet gruaja e parë afrikane për të filluar një kompani.

Njeri Rionge, gruaja që solli në internet të varfërit

Tashmë në 2011, revista amerikane Forbes, specialist i historisë së suksesit, kushtoi një kolonë.

Lupita Nyong'o zgjodhi gruan më të bukur në botë nga revista e njerëzve 5 (2)

Pyetur nga Madame Figaro, Lupita Nyong'o kujton se u habit kur u zgjodh.

Mbretëresha Zingha e Angolës, rezistente ndaj kolonizimit portugez

Mbretëresha Zingha (Jingha) e Angolës, shënoi historinë e emancipimit të gruas afrikane më parë.

La'Shanda Holmes, piloti i parë i helikopterëve të zinj të Rojës Bregdetare të SHBA 5 (2)

Në moshën dyvjeçare, nëna biologjike e saj bëri vetëvrasje. Menjëherë pas, Jones ka.

Ranavalona III: mbretëresha e fundit e Madagaskarit

Lindur nëntor 22 1861 në Amparibe (ish-emri i kryeqytetit: Antananarivo) princeshë.

Etiopiani lançon markën e këpucëve me goma të ricikluar 5 (1)

soleRebels është një markë këpucësh e prodhuar në Etiopi. Këta artizanas etiopianë kanë vënë talentin e tyre.

Coupleifti kamite dhe martesa Kamite 5 (1)

Për të parët tanë, në çiftin ideal, gruaja, përkatësisht gruaja duhet të plotësojë.

afrikhepri@gmail.com

Dërgo këtë tek një mik