THINKERS AFRICANE DHE SHUME

Çfarë është Maat?

Çfarë është Maat?

Cilat janë vlerat që gjeti Maât? Doesfarë dëshiron ajo nga ne? Doesfarë pret nga ne? Mënyra më e lehtë për të marrë një ide është të ekzaminoni shpejt se si Maat ...

Lexo më shumë

Biografia e Malcolm X

Biografia e Malcolm X

Malcolm X lindi Malcolm Little në 19 maj 1925 në Omaha, Nebraska. Nëna e saj, Louise Norton Little, ishte një shtëpiake e zënë me tetë fëmijë në familje….

Lexo më shumë

Intervistë me Cheikh Anta Diop

Intervistë me Cheikh Anta Diop

Cheikh Anta Diop (lindur më 29 dhjetor 1923 në Thieytou - vdiq më 7 shkurt 1986 në Dakar) është një historian, antropolog dhe politikan Senegalez. Ai theksoi kontributin e Afrikës dhe në veçanti të Afrikës së zezë në kulturën dhe civilizimin botëror. Shejh ...

Lexo më shumë

Çfarë është afrocentriciteti?

Dr Molefi Kete Asante Profesor në Departamentin e Studimeve Afrikano-Amerikane Temple University Philadelphia, PA. Dr. Molefi Kete Asante është krijuesi i programit të parë të doktoratës në studimet afrikane ...

Lexo më shumë

Citim nga Marcus Garvey

Citim nga Marcus Garvey

Forcat që kundërshtojnë përparimin e zi nuk do të frikësohen së paku nga protesta të thjeshta verbale nga ne. Ata e dinë shumë mirë që kjo ...

Lexo më shumë

Historia e filozofisë afrikane

Historia e filozofisë afrikane

Një nga paradokset që kanë paralizuar gjatë filozofisë afrikane (shkruar në frëngjisht, anglisht, portugez, gjermanisht, arabisht, apo edhe në gjuhë endogjene që nga të paktën gjysma e parë e ...

Lexo më shumë

Kur është Rilindja Afrikane?

Kur është Rilindja Afrikane?

Nga Nelson Mandela tek Abdoulaye Wade, moda e udhëheqësve dhe intelektualëve afrikanë po thërret "Rilindjen Afrikane" për largimin e ri të kontinentit. A jemi të sigurt ...

Lexo më shumë

Karta e revolucionit kamite

Karta e revolucionit kamite

Redaktoni nga Mâsa SEKU MÂGA Plotësisht i vetëdijshëm, se revolucioni Kamite tani është duke u zhvilluar dhe se pasojat e tij do të ndihen në një shkallë planetare duke shkaktuar një ndryshim rrënjësor për ...

Lexo më shumë

Haraç për Cheikh Anta Diop

Haraç për Cheikh Anta Diop

Shtator Shkurt 2014. Kanë kaluar 28 vjet që kur paraardhësi dhe dashamirësi ynë i bekuar Cheick Anta Diop u kthye në Ka-në e tij. Dhe si çdo vit, ne do të përkujtojmë kujtimin e tij, ...

Lexo më shumë
Faqe 1 e 2 1 2

Mirë se vini!

Hyni në llogarinë tuaj më poshtë

Krijo nje llogari te re

Plotësoni formularin më poshtë për t'u regjistruar

Marrim fjalëkalimin

Ju lutemi shkruani emrin e përdoruesit ose adresën e emailit për të rivendosur fjalëkalimin tuaj.

FALEMINDERIT PËR SHPËRNDARJEN

Klikoni këtu për ta mbyllur këtë mesazh!
Kjo dritare do të mbyllet automatikisht në 7 sekonda
Ndaje me anë të

Shtoni një listë të re për luajtje

Dërgo këtë tek një mik