Kush ishte Abraham Petrovich Hanibal?

Kush ishte Abraham Petrovich Hanibal?

Abraham Petrovitch Hanibal, ose Abram Petrovitch Gannibal i lindur në 1696, vdiq më 14 maj 1781. Ai është stërgjyshi i nënës i poetit rus Alexander Pouchkine. Jeta e Abraham Hanibal është një roman i vërtetë ...

Lexo më shumë

Kush ishte Frederick Douglass?

Kush ishte Frederick Douglass?

Frederick Douglass është një nga figurat afro-amerikane më të shquara të kohës së tij. Duke i shërbyer qeverisë kombëtare në funksione të ndryshme, ai është një nga folësit dhe autorët kryesorë të ...

Lexo më shumë

Revolucioni Haitian i Bookman Dutty

Revolucioni Haitian i Bookman Dutty

Lindur në Xhamajka, Dutty Bookman është një skllav i banesës së Turpinit në rrafshin verior të Shën-Domingue (Haiti i ditëve të sotme). Natën e 14 gushtit 1791, në Bois-Caïman, vendosi ...

Lexo më shumë
Faqe 1 e 4 1 2 ... 4

Kontribuesit e fundit

;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.
;.

Mirë se vini!

Hyni në llogarinë tuaj më poshtë

Marrim fjalëkalimin

Ju lutemi shkruani emrin e përdoruesit ose adresën e emailit për të rivendosur fjalëkalimin tuaj.

FALEMINDERIT PËR SHPËRNDARJEN

Klikoni këtu për ta mbyllur këtë mesazh!
Kjo dritare do të mbyllet automatikisht në 7 sekonda

Shtoni një listë të re për luajtje

Jeni i sigurt që dëshironi të zhbllokoni këtë post?
Hape majtas: 0
Jeni i sigurt që doni të anuloni pajtimin?
Dërgo këtë tek një mik