Rivendosja e gjuhës

Rivendosja e gjuhës

Theshtë gruaja e "zotëruar" nga Fjala që hodhi themelet e botës njerëzore, falë veprimtarisë krijuese të nënshkruesit themelor, falsit, që përfaqëson objektin e ...

Lexo më shumë

Projekti fillestar i shoqërisë

Projekti fillestar i shoqërisë

Shkrimi është instrumenti për ruajtjen dhe transmetimin e kapitalit kulturor të grumbulluar nga procesi i inicimit. Lindur në Egjipt, shkrimi iu transmetua Fenikasve (kushërinj të Egjiptasve) të cilëve barbarët ...

Lexo më shumë

Skllavëria dhe racizmi

Amadeus: pikturë nga Zirignon Grobli

Mbështetur nga nevoja për mbijetesë, "takimi" në natyrën e grabitqarit njerëzor dhe pre e tij njerëzore është në thelb shkatërruese dhe nuk mund të jetë shkaku i ...

Lexo më shumë

Vrasja simbolike e përbindëshit

Vrasja simbolike e përbindëshit

Duke e përfaqësuar veten si një hero mitik në modernitet dhe psiko-terapi si një kërkim fillestar, pacienti-impetant ndërmerr udhëtimin e tij duke projektuar disqet e tij të vdekjes, të imagjinuara si monstra ...

Lexo më shumë

Librat e shkruesit 10

Librat e shkruesit 10

I pa strukturuar nga sistemi simbolik dhe i banuar nga "përvoja" agonizuese e zbrazëtisë, nëna e uritur dhe gllabëruese është e mbështetur nga shtytja për të kontrolluar reagimet spontane të fëmijës ...

Lexo më shumë
Faqe 2 e 3 1 2 3

Mbështetje Afrikhepri


A ju pëlqeu faqja jonë?

Kërkoni një kategori

Mirë se vini!

Hyni në llogarinë tuaj më poshtë

Krijo nje llogari te re

Plotësoni formularin më poshtë për t'u regjistruar

*Duke u regjistruar në faqen tonë të internetit, ju pranoni Kushtet dhe Kushtet dhe Politika e Privatësisë.

Marrim fjalëkalimin

Ju lutemi shkruani emrin e përdoruesit ose adresën e emailit për të rivendosur fjalëkalimin tuaj.

43.6K

Shtoni një listë të re për luajtje

Jeni i sigurt që dëshironi të zhbllokoni këtë post?
Hape majtas: 0
Jeni i sigurt që doni të anuloni pajtimin?
Dërgo këtë tek një mik