Në kohët e lashta, egjiptianët shpikuin testin e shtatzënisë dhe kontracepsionin

Prezervativi prej liri me ngjyrë, zhytur në vaj ulliri

Ju mund të jeni skeptikë në lidhje me këtë test të shtatzënisë por me të vërtetë ekziston. Jo vetëm që ka mijëra vjet këta njerëz të zgjuar kanë gjetur mjetet juridike natyrore për të kuruar pothuajse të gjitha sëmundjet me përzierjet e tyre të bimëve, erëza, ushqime ... por ata gjithashtu duket se kanë gjetur një test shtatzënie shtëpi që aktualisht punon

Si të kryeni këtë provë shtatzënisë?

Teknika është jashtëzakonisht e thjeshtë. Ne vendosim grurë dhe elb në një filxhan, gruaja në fjalë pastaj urinoj në këto fara, mbulon kupën me një pëlhurë dhe kthehet për të parë ditën tjetër. Nëse fara kanë rrjedhur, ajo është shtatzënë dhe nëse nuk kanë mbirë, ajo nuk është. Ata madje pohuan se ishin në gjendje të përcaktojnë nëse ishte një djalë apo një vajzë, nëse ishte elbi apo gruri që kishte mbirë më së shumti. Studiuesit e testuan këtë teknikë në vitet 60 dhe zbuluan se ishte e saktë për 70%.

Kjo teknikë duket të jetë aq e saktë sa teknikat aktuale, sidomos kur është fjala për një test të shtatzënisë të lirë. Ky test i vjetër punon në të njëjtin parim si modern, ka një reaksion kimik që është i pranishëm vetëm kur gratë janë shtatzënë.

Siç mund ta shihni, ky test është shumë i thjeshtë për të kryer dhe duhet t'ju kursejë para. Ne kemi shumë për të mësuar nga egjiptianët e lashtë dhe mjekësia e tyre natyrore. Ne gjejmë gjurmët e para të prezervativëve në 1350 BC në Egjipt. Prezervativi pastaj përbëhej prej liri të ngjyrosur, të zhytur në vaj ulliri. Ajo ishte përdorur në mumiet nga balsamuesit, por ne nuk e dimë nëse ajo ishte për arsye të shenjta ose seksuale. Ekziston edhe njohuri për prezervativët e bërë nga membranat e zorrëve të deleve, kryesisht të përdorura kundër sëmundjeve infektive.

Për të parandaluar shtatzëninë, pilula e kontrollit të lindjes janë përdorur zakonisht i përbërë nga hormonet (estrogjene) me qëllim që të pengojnë një pjesë të trurit (kompleksi hypothalamo-hipofizës), dhe kështu të parandaluar zhvillimin e fetusit. Egjiptianët e lashtë dukej se e kishin kuptuar këtë, sepse ata përdorën tableta shtëpi. Pluhurat e farës së shegës, ai bëri kone me dylli të vogël me dylli. Në të vërtetë, frutat e shegës përmbajnë një estrogjen natyral!

Dhe kjo nuk është e gjitha. Egjiptianët gjithashtu përdorën krem ​​që mund të krahasohen me spermicidet tona aktuale. Përzier me mjaltë, hurma ose substancave të tjera jashtëqitjet e krokodilat ose elefantëve janë përdorur rregullisht brenda ointments të përcaktuara dhe salves, këtu afër viteve 3800 nga mjekët egjiptianë. Fermentimi bëri spermicide të shkëlqyera.

- Shih më shumë në: http://sain-et-naturel.com/voici-comment-les-anciens-egyptiens-faisaient-le-test-de-grossesse.html#sthash.i6Uoymfp.SPPT03Z6.dpuf

http://leplus.nouvelobs.com/contribution/2227-contraception-les-egyptiens-avaient-tout-invente.html

Cili është reagimi juaj?
dashuri
haha
Wow
I trishtuar
I zemëruar
Ju keni reaguar "Në kohët e lashta, egjiptianët kanë shpikur ..." Disa sekonda më parë

Ju pëlqeu ky botim?

Bëhu i pari që voton

Si ju pëlqen ...

Na ndiqni në rrjetet sociale!

Dërgo këtë tek një mik