Një udhëtim iniciator

Matthieu Grobli

Unë jam gati të tregoj një histori e cila është misterioze dhe intriguese. Shtë historia e një tërheqjeje të kapur midis peshës së një trupi, i cili dita-ditës bëhet gjithnjë e rraskapitur dhe shpirti që shpëton gjithmonë, histori e një njeriu në kërkim të një perëndie që gjithmonë hesht.

Filloi në një natë të bukur verore, isha në dhomën time dhe më kërkuan të jepja një synim për ekzistencën time. Shtrirë në shpinë, në shtratin tim të rehatshëm, duart prapa kokës dhe këmbët e kryqëzuara, unë ëndërroja për një jetë phantasmagorical ku burrat do të jetë i lirë dhe të barabartë, një jetë të privuar nga urrejtjes dhe xhelozisë, një botë paqësore, pa dhunë as frikë Ku gëzim dhe harmonia mund të mbretëronte.

Kjo botë utopike që kisha në kokën time, përfaqësonte frytet e shpresës sime.

Ne do të donim të gëzonim kënaqësitë e një parajsi të tillë, por çfarë bëjmë për këtë? Meshkujt pëlqejnë vetëm të kënaqen me përtacinë dhe të ankohen gjatë gjithë kohës. Ata qajnë mbi fatin e tyre të keq, duke pritur që providenca t'i shpëtojë. Por, nuk pranova të mbetesha pasiv duke menduar se të papriturat e jetës do të ishin të favorizuara për mua. Unë thjesht duhej të jepja një kuptim për jetën time. Pastaj, mora vendimin për të ndaluar të menduarit dhe për të filluar veprimin. Duke u hedhur nga shtrati, u gjeta në anën e djathtë të krevatit, duke qëndruar në të dyja këmbët.

Më pas, me bindjen e fortë për atë që dua të ndërmarr, eci me autoritet drejt banjos. Sa më shpejt që hyra në dhomë, qëndrova drejtë përpara një pasqyre të madhe të rrethuar nga pllaka të ndritshme.
Së pari, kam mbetur hutuar në pamjen time që pasqyrimi i fytyrës sime në xhami lëmuar ishte mjaft identiques për atë që kisha parë çdo herë e kqyra me kujdes veten në një pasqyrë, me ndryshimin që, këtë herë, unë kam hijet e errëta nën sytë e mi dhe flokët e tharë. Duke shikuar imazhin tim në pasqyrë, pyeta vetveten: "Çfarë përfaqësonte kjo fytyrë? Cili ishte kuptimi simbolik i këtij dyfishtë? "

Ky reflektim simbolizoi që unë nuk isha me të vërtetë, deri diku pamja e Tjetrit. Kështu, kur e shikojmë veten në pasqyrën mitike ne ndërgjegjësohemi për rëndësinë e pamjes së tjetrit në ekzistencën tonë, sepse ai përfaqëson gurin këndor të domosdoshëm për themelin e humanizmit: "byshtë nga Tjetri që jam unë, ai është nga Tjetri që unë ekzistoj ".

I çliruar nga ajo që sapo e kisha kuptuar, u largova nga pasqyra, kur papritmas, ndezjet sporadike përmbytën mendimet e mia. Sapo kisha gjetur një arratisje në këtë shoqëri tjetërsuese, theksuese dhe të frikshme, ndërsa unë u largova, vetëm, në një anije për pushtimin e Gralit.

Duke hedhur disa rroba në valixhen time, unë shpejt u lundrova në dete, duke kërkuar një aventurë emocionuese që do të sjellë shumë emocione.

Chapter2: Kërkimi

Unë kam qenë duke lundruar për gati dy muaj në oqeane, duke u larguar, me shumë shpresë në çdo orë dhe të njëjtën orë, unë kam qenë vizituar nga dielli që erdhi të më ngushëllonte, deri në fund të ditës.

Nga Port-vrimë e kabinës sime, unë mund të shoh hënën shkëlqen në zonën blu e oqeanit dhe kam admiruar, ndërsa udhëtoi retë e vogla të ndryshëm në natën, thellësitë e heshtur kupën Ku shkronjat e fire- reflektuar constellations- misteret e pafund. I le erërat dhe bymehet e kodrina të marrë kontrollin mbi mua, vela Drejt një destinacion të panjohur, një vit madhe oqean blu, të tërhequr nga melodisë magjiplotë e mermaids quan mua.

Duke mos ditur se ku të shkoj, unë fluturoja si një vozë mbi ujë, e animuar nga një stuhi e dëshirave. Ndihesha catapulted nga valët gjigante qui transportohen më shumë dhe më shpejt sikur të ishin duke shkuar për të marrë mua Drejt aspiratat e mia. I kryer nga përmbytjet, isha optimist dhe i vendosur edhe nëse kjo situatë është mjaft e çuditshme. Pas disa muajsh, ne ende kemi një shans për sukses, dhe ne ende kemi një shans për sukses. Kështu që vendosa të përdorja çdo pasuri në dispozicion dhe fillova sa më shpejt që të mundja: "Ku je? "," Dashuria trego veten ".

Por kisha ndjenjën e predikimit në shkretëtirë, pasi jehona e zërit tim u kthye tek unë si një bumerang. Duke rënë në gjunjë, ngrita duart drejt qiellit, duke i kërkuar Perëndisë që të më ndihmonte. Në qoftë se vetëm qielli ishte hapur, në një re të tymit, ky bamirës kishte zbritur, i vetmi që mund të sillte dritë në këtë kërkim të errët. Në realitet, nuk e dija se çfarë ishte dashuria. A ishte diçka? Ishte një gjendje e të qenit? Ishte një ndjenjë? E gjithë kjo e dija se unë isha e varur nga kjo Dashuri dhe se absolutisht e kisha për ta gjetur atë. Por si mund të gjeja diçka që nuk e njihja?

Kam pasur vetëm një ide të vogël për kuptimin e saj, por asgjë nuk është përfundimtare. Mendoja vetëm atë që kisha thënë gjithmonë: "Dashuria është e duruar, plot mirësi, kërkon gjithçka, beson gjithçka, shpreson për gjithçka, mbështet gjithçka dhe është e pavdekshme". Kam pasur një shans për t'u kthyer, por unë kam qenë kaq me fat që unë u zbulova të isha një shpërthim në lot.

Sapo e kam kuptuar se do të ishte në jetën time dhe se do të ishte e nevojshme për t'u kujdesur për të. ajo ishte vetëm pranë nesh.

Kapitulli 3: Stuhia vrastare

Pas këtij momenti të vogël të reflektimit që më transportonte në plotësi të plotë, shkova në kuvertë të varkës sime, për të shijuar natën e bukur të yjeve, ku freskia e erës kishte veshur pëlhurat e saj mëndafshi. Isha atje, duke analizuar horizontin e errët të katranit, krahët e mija kaluan dhe fytyra ime pranë hënës. Pas barkës, bëra një brazdë të gjatë të shkumës që u përhap në ad infinitum. Kjo magji e qetë u nda nga një stuhi, në të cilën fërshëllima e erërave të erës dhe rrëzimi i valëve kundër anijes së barkës sime, njoftoi ngrirjen e një stuhie të furishme.
Në pamundësi për t'i rezistuar presionit të erës, pëlhurat e lundrimit të fryra u rritën dhe u ngurtësuan aq shumë sa që u dhanë brutalisht nga shulët e direk. U ktheva brenda në brendësi të kabinës time për të vërejtur se në pult, gjilpërë e anemometrit ishte në panik. Unë nuk e kuptoja këtë, por kuptova se përpjekjet e mia ishin të pashpresa. Është një humbje kohe për t'u përpjekur për të ruajtur drejtimin: anija u kthye në të gjitha drejtimet, të goditura nga oqeani i trazuar. Ndonjëherë Natyra e kujton epërsinë e saj ndaj Njerëzimit dhe bëhet e paturpshme.

Por unë, eksplorues i patrembur, nuk mund ta duroj dot nga një det "çuditshëm". Pra, e lexova tubin tim, unë e rregulloja kapakun tim dhe unë u vendos me vendosmëri brenda kabinës.

Vështirë se kam pasur fundin e hundës sime jashtë, që ka një erë të fytyrës sime me një dhunë të tillë që syzet e mija kanë shpërthyer. U përpoqa t'i kapja, por ata tashmë ishin të humbur në rrymat e oqeanit. Mbajtja e tubit tim dhe kapelës sime, unë përparova, kokë poshtë, drejt direk, ku u mbajt, ku u mbajt. Unë luftoja fort kundër këtyre valëve të shfrenuara dhe këtyre shpërthimeve të dhunshme të erërave që goditën anën e erës së anijes sime. Unë u kap shpejt shumë shpejt nga tornado e fuqishme që kishte vendosur, në betejë, tërësinë e arsenalit të saj.

Gjithçka kishte ndodhur kaq shpejt. Retë u mblodhën në një qiell të zymtë, pastaj papritmas stuhia kishte shpërthyer. Ndriçimet elektrike të ndriçimit të ndjekura nga shkëmbinjtë e diellit.

Konvulsione të detit të lirë u hodhën nga deti, i cili është thyer dhe i ndarë në anijen e anijes sime dhe nëntokës. Të hedhur në erë për përmbytjet e egra të një deti të pamatur, anija ime ishte në mënyrë të pashmangshme duke ecur drejt syrit të stuhisë.

Unë isha viktimë e një deti të zemëruar që formoi valë prej pesë deri në gjashtë metra të lartë, të gatshëm për të goditur në varkën time dhe për të gëlltitur atë në vërshimet e saj. Vorbull që dukej sikur një vrimë e zezë kishte ardhur më afër dhe më afër spiralës së saj nëntokësore. Syri i stuhisë u përball në mënyrë të pashmangshme. Papritmas, unë u thitha brenda dhe u integrua në një nga kthesa.

Më në fund humbi luftën e pabalancuar dhe rashë në fund të detit me varkën time që u ul në këmbë mijëra këmbë nën det. Por çfarë kisha ndodhur me mua?

Kapitulli 4: Kemi ishull misterioz

Isha duke gënjyer në plazhin me rërë, duke parë kafshët e vogla të kapura midis shkëmbinjve dhe baletit të tërbuar të një ophidians multi-colored captivated vëmendjen time.

Pastaj, kam mbetur atje, admiruar qielli kaltra gleamed në qui Pothuajse shtrirje kthjellët e ujit, ndërsa valët përplaseshin dhe të mbuluar këmbët e mia me shkumë dhe gaforret e vogla të talentuar me një shpejtësi të pabesueshme Moved pranë gjymtyrët e mia luspa. Të gjithë rreth meje, vura re një varrezë kafshësh të tejdukshme që zbukurojnë rërën e shkëlqyer të plazhit të mrekullueshëm. Kuptova shumë shpejt se ata ishin jellyfishes dhe se unë duhet të shmangur kontaktin në qoftë se unë nuk dua të vuajnë nga djegiet e lëkurës dhe corrosions.

Disi i frikësuar nga ky mjedis tepër i sëmurë, mora vendimin për të lënë këtë vend sa më shpejtë që të ishte e mundur. Për çfarë destinacioni? Unë nuk kam asnjë ide. Në fund, nuk e dija se ku isha. Çfarë mund të jetë më shqetësuese se sa të jesh vetëm, në një vend të panjohur, larg çdo qytetërimi, pa mbështetje, as kushineta? Ngadalë, unë e shtriva veten në rërë, duke prekur nyjet e mia në mënyrë që të vlerësoja shëndetin tim fizik. Çuditërisht, nuk kisha asgjë të thyer. Gjymtyrët e mia ishin vetëm të ngurtë dhe pak të lënduar. Si ishte e mundur pas një rrëmuja të tillë? Pas pak çastesh u ngrita dhe fillova të ecja.

Unë isha në kërkim të një oazë në të cilën uji nuk ishte i thatë, trupi im u derdhi me djersë dhe buzët e mia u thatë , Unë vështrova dhe pashë një horizont të pandryshueshëm. Ergët i ngjanin valëve të gjera dhe plazhi një oqean trishtimi. U çua larg nga përmbytjet e thata dhe erërat e nxehta dhe të thata. Shkretëti dukej si një minierë diamanti me shumë aspekte që shkëlqenin dhe reflektonin rrezet e diellit. Mbi këtë sipërfaqe të shkëlqyer të bukurisë, paneli diellor shikonte, me një shikim të mprehtë, gjithçka më poshtë.
Në vijën time të parë, unë mund të shoh, përmes swirls e rërës, e cila ka rritur shumë sytë e mi, një figurë ... dhe kam ecur në këtë drejtim. Në progresin tim, rryma e kamerave të erës më godet me një dhunë ekstreme dhe unë duhet ta mbroj fytyrën time me një copë pëlhure. Të dyja të verbuar dhe të verbuar, pata një ndjenjë dhimbjeje të shkaktuar nga ndikimi i grimcave të vogla të rërës që goditën lëkurën time. Ngrohja ishte e nxehtë në këtë plazh dhe djersa dilte nga skajet e mia për të zhdukur në të njëjtën kohë në lëkurën time tanned. Unë u dehydrating dhe unë nuk kam pasur ujë. Duhet të futem në guxim, energjia e nevojshme për mbijetesën time.

Papritmas, unë ndjeva në veten time një inchoative e cila më shtyu në një fushë të shpresës dhe më dha forcë për të vazhduar. Unë u ngjita pastaj ranë poshtë mounds si një anije me kodrina e bymehet. Rrobat e mia mund të testohen për gjendjen time të keqe dhe nuk mund të pres që të largohem nga rëra në dunat e Saharës. Në mungesë të shpejtësisë dhe guximit, unë u pengova dhe humba vetëdijen ndërsa rashë, fytyra ime e goditi tokën, pa ndjenja.

Në një kohë më vonë, hapja sytë ngadalë. Vizioni im ishte i mjegullt. I fërkova sytë fuqishëm dhe pashë që vija e zbehtë e verdhë u zhduk në horizont dhe zemra ime u pushtua nga një përmbytje melankolie dhe nostalgjie.
I lëvizur nga një këndvështrim kaq i bukur, lotët u rrëzuan faqet e mia duke treguar dashurinë dhe lumturinë time. Pa frymë, fillova të zvarritem drejt asaj që dukej si një pyll në horizont.

Çfarë mund të ndodhte me mua në një mjedis të tillë? A ishte populluar ishulli? Sa shumë pyetje që nuk kishin përgjigje deri sa unë shkova në fund të ditës.

Kapitulli 5: Jeta, një xhungël

I shtyrë nga kureshtja, unë bëra rrugën time drejt pastrimit harlisur. Ishte një pyll mjaft i dendur, i mbizotëruar nga disa pemë gjigande prej gjashtëdhjetë metrash, duke vepruar kështu si një tendë që strehonte lagështin nën dru, i cili po lundronte me druqe dhe milingona të fshehura nën gjethet e vdekur në plasje. Nën këto pemë të gjata, pemë të tjera, të fuqishme dhe me gjeth të trashë të gjelbër, kishin rrënjë të dukshme dhe rrënjë të dukshme që vareshin në tokën e pasur të pyllit. Ndërsa shkonte më thellë brenda pyllit, dëgjova muzikën e zambakëve dhe zogjve në një koncert të shkëlqyer.

Shikova drejt qiellit dhe nuk kisha shumë kohë para muzgut, prandaj mora iniciativën për të gjetur një strehë të sigurt për të kaluar natën.

Por si është e mundur të jesh i sigurt kur je vetëm, i rrethuar nga macet e egra të mëdha, gjarpërinjtë helmues dhe disa kafshë të tjera të egra?

Fillova të grumbulloja degë për të bërë një zjarr druri. Gjatë gjithë peregrinimit tim, unë isha përzgjedhur vetëm degët dhe degëzat e thara kur e vura re, duke u shtrirë në shtresën e gjelbër, një gjarpër i madh. Ngrihet ngadalë trupin e tij të trashë, e rrit kulmin e saj të kuq dhe sytë e tij lexohen nga kornizat me shkallë të shkëlqyeshme / shkëlqim

Instinktivisht, e fillova me dhunë në kokë me shkopin që sapo kisha mbledhur dhe zvarranikën në bari të gjatë. Kur kisha mbledhur dru të mjaftueshëm, e lashë dru zjarri diku të thatë dhe u çoreva për një moment për të menduar. Gjëja më e lehtë ishte bërë. Tani më duhej të ndizja zjarr me metodën arkaike të dy skajeve të drurit. Një duhej të hidhej në tokë dhe tjetra ishte ngulitur në një prerje që përmbante disa degë të thata. Pas fërkimit të tyre së bashku për një tym, ndërsa nga twigs. Pastaj, hodha butësisht mbi thëngjillin e parë dhe u shfaq flaka e parë.

Kështu unë arrita të punoj një zjarr dhe një nxehtësi të vogël, falë këtyre teknikave stërgjyshore. Fillova të ngrohesha pak, sepse nata ishte e ftohtë, atëherë u ngrita për të kërkuar ushqim për të heshtur urinë time. E kisha vënë re gjatë ecjes sime të mëparshme, se toka ishte e shpërndarë me kërpudha të të gjitha llojeve. Mblodha disa pa pasur ndonjë tregues për dobishmërinë e tyre. I hëngra të gjithë.

U habita shumë shpejt nga vallëzimi i insekteve që u tërhoqën nga zjarri i drurit dhe fluturoi përreth pa pushim.
Sat me këmbë me këmbë, unë ndoqa me admirim evolucionin e ndritshëm të fireflies dhe lampyres që pablëzuar natën e errët me dritë. Ndjeva me të vërtetë të lumtur për të dëgjuar këtë orkestrim të lëvizjeve dhe tingujve. E kisha harruar edhe vendin e mëkatit ku isha, falë kësaj shfaqjeje të shkëlqyer.

Megjithatë, unë ishte edhe një herë, të shfaros nga shteti im në ekstazë si atmosferën plot mjegull dhe qielli me re ia plas të le shiun për në dru mbuluar me shkurre. Në një blic kam qenë i lagur nga koka deri te këmbët. Sapo kisha kapur në një dush. Zjarri im kishte vdekur dhe druri ishte bërë i padobishëm. I zhgënjyer, unë shikuar në qiell, lypje providencën për të ndihmuar mua kur kam dëgjuar një pëshpëritje zë ", shtrihem dhe frikë nga asgjë, së pari ju do të dridhen qëllimin Pastaj shqisat tuaja dhe tërë qenia e bardhë do të përshkuar nga një lumturi të çuditshme" Pastaj, qiellin u pastrua dhe shiu u ndal. Por zjarri ka vdekur, dhe tani, unë dridhesha me të ftohtë.

Shtrirë në një shtrat me baltë, isha duke u përpjekur për të fjetur më kot, pasi spektri i hënës në trungjet e pemëve të ngjyrave të zeza i përhapi mendimet e mia. I lezetshëm nga klithma e papërshtatshme e owls, sputtering e crickets, eksitim i parrots dhe shrilling e majmunët, kam pasur një natë pa gjumë. Isha duke u dridhur, flokët u ndalën në fund, zemra ime u përplas dhe imagjinoja që monsters gllabëruese kudo.

Të gjithë rreth meje, në errësirë, sytë e ndritshëm të botës, ku unë kam lindur dhe ndjej përhapjen e një numri të madh të rats zjarrtë revoltuese. I frikësuar nga kjo skenë apokaliptike, doja të bërtisja në panik, por kur hapja gojën, nuk mund të thosha një fjalë. Pastaj desha të ikja, por gjymtyrët e mia ishin paralizuar nga frika.

I pafuqishëm, mora degët e druve të zjarrit tek fantazmat dhe krijesat e panumërta të cilave u binda, por armët e mia nuk mund t'i vinin. U bëra agoraphob i një bote që nuk ekzistonte në realitet. Papritmas, gjithë trupi im u trondit nga spazma, gjë që më bëri të dukesha si dikush që kishte një përshtatje epileptike. Sapo filluan konvulsionet, u bë e vështirë për mua të marr frymë. Fillova të mbytem dhe isha kaq e ndezur që dukej sikur isha gati të vdisja në dhimbje të tmerrshme. Pastaj papritmas, të gjitha bukët u zhdukën, aq shpejt sa kishte ardhur. Unë jam në pozitë fetale, trupi im lëkundet dhe fillon të mendojë. Ishte një ndjenjë e tmerrshme për t'u tërhequr nga asgjëja dhe asgjë tjetër, për të qenë në gjendje të reagonte. U ndjeva me të vërtetë i dobët dhe i pafuqishëm.

I rraskapitur, i bërtitur kundër një peme, kujtoja një ditë të dhimbshme të fëmijërisë sime, në fshat, në shtëpinë e prindërve të mi. Diçka mjaft e paharrueshme ...

Kapitulli 6: Reminiscence

I kishte shkuar për një shëtitje jo shumë larg shtëpisë, dhe kam shëtitur nëpër një zonë të madhe sipërfaqe prej barit përzier harmonike Ku lule shumëngjyrëshe të tilla si dandelions, clovers, petunias, inhaling qui ajrit aromatike kishte marrë aromën e këtyre luleve shkëlqyer.

Respektuar hulli pas meje, kam vënë re que la lule PATËN uli Kur po kalonte sikur përshëndetur mua dhe se karkalecat, ladybirds dhe Beetles tjera shtrinin krahët e tyre dhe fluturoi larg në ajër si fishekzjarre të lavdishme. Unë kam qenë padyshim përjetuar një shfaqje të mrekullueshme. I çuditur nga ky livadh i bukur, bërtita: "Jeta, të dua! "

Mbi këtë qilim të gjelbër dielli shkëlqeu pak, rrezet e tij u filtruan nga retë e mëdha gri.

Papritmas një ndezje e dhunshme e ndriçimit, e ndjekur nga një rrahje shurdhuese e bubullimës, ndërpreu paqen që mbretëronte në qiell dhe një dush i rëndë ra mbi shelgjet e lëkundura nga shpërthimi i dhunshëm. Vendosa të shmangem shiun.

Duke qëndruar i ngritur nën pemë, unë pashë në drejtim të majës së pemës, ku gjethet e gjelbërta kërcenin egra nëpër erë, ndërsa gjethet e vdekura ranë në degët e tyre në liqenin e qetë. Ndërsa pritja që rënia e ujit të ndalonte, unë pashë që uji i madh i bie njëra tjetrës në gjymtyrë të gjetheve (Lanceolée) ??? Duke u mbështetur në trungun e fortë, admirova dhe dëgjova bretkosat e shumta në brigjet e liqenit, të cilët besojnë në qiell për sasinë e madhe të insekteve që binin në gojën e tyre të zjarrtë.
Shiu është në lumë. Papritmas, kuptova se isha në rrezik, sepse isha në gjendje të largohem prej saj. E gjej atë plotësisht nga fryma dhe kujtoj shpirtrat e mi. Vështirë se kisha prekur tokën lagësht dhe me baltë e bankës, që një flash dhunshme e ndriçimit jehonë në qiell, duke goditur drurin I kishte përdorur vetëm si një strehë. "Po sikur të kisha qëndruar pak më shumë në këtë vend? Mendova. Dridhesha dhe dhëmbët e mi nuk bisedonin sepse isha përmbyt me qëllimin sepse unë kam-qenë aq afër vdekjes ... curled deri në një pozicion të fetusit, unë pashë në horizont, rosat njom ndër xunkthe dhe zambakëve të ujit blu. (Zambakëve të ujit st drejtë bardhë ??) Një mjellmë e guximshme mashkull, ka filluar për të përshkruar qarqet gjerë në ajër dhe u ul në ujë pranë vajzës, lëkundje TIK pendë të bukur të bardhë. Kjo shfaqje më mbushi me çudi.

Shi vazhdon të jetë në livadh, por unë nuk e njihja. U ula, duke mbajtur kokën me duart dhe mahnitur nga peshqit që swam mes alga deti gjelbër dhe kafe. Pastaj, menjëherë duke e zhytur dorën në ujë të pastër, u përpoqa ta kapja një. Duke qeshur, e tërhoqa dorën nga uji dhe e hapja, por përmbante vetëm baltë. Megjithatë ajo ishte plot me jetë: krimbat, grubs, leeches, butak dhe shumë kafshë të tjera ishin fshehur në këtë mjedis në procesin e dekompozimit. Me krenari e çlirova këtë fëlliqësi në breg. Pastaj u përkula për të larë duart, kur unë rashë nga banka dhe u gjeta në ujë. Atje, bërtita me zë të lartë sa munda, sepse nuk mund të notohesha.
Mendova se unë do të mbytem kur ndjeva kapërcimin e një dore. Papritur, dikush më tërhoqi nga kthetrat e vdekjes. Babai im më kishte shpëtuar.

Reminishenca e kësaj përvoje të jetës sime e mbushi zemrën me nostalgji. I kam humbur këto momente, momente gëzimi, të qeshura, por edhe tensione, dhe kam humbur në kujtimet e fëmijërisë, unë fjeta.

Kapitulli 7: në harmoni me natyrën

Të nesërmen në mëngjes, u zgjova me korin e egër që kishte një koncert në nderin tim. I ngritur në një pemë, një papagall me një pendë ylberi filloi një kafshe, ndërsa zogjtë shumëngjyrëshe ishin duke qarë mbi kokën time. Rhythmically, disa shimpanzetë shkathët kërceu nga një degë në një tjetër. Majmunët e merimangave dhe llojet e tjera të majmunëve po vareshin në pemë, kokë me kokë poshtë, duke bërë fytyra dhe duke qarë në sytë e mi.

U ngrita, u shtriva për të lehtësuar trupin tim të tensionuar dhe vendosa të ecja në pyll në kërkim të aventurave të reja.

Kam ecur në tokë të lagur swarming me woodlice, weevils, slugs dhe insektet të të gjitha llojeve, Kur e pashë para meje, një fëlliqësirat-beetle i cili kishte bërë një top të bajgë dhe ishte kodrina atë në TIK fole me TIK vonë trashëgimitë si nje akrobat. Kishte edhe një pemë e vogël e cila ishte aq e frikësuar që mund të shihej në formën e një peme.

Më tej, unë dëshmova për baletin furishëm të fluturave dhe mizave të shpendëve, të cilat fluturuan mbi lule, të tërhequr nga shkëlqimi i tyre. Më pas, unë u mahnita nga shndritja e një fluture që qëndronte mbi një lule eukaliptike, e cila zbuloi krahët e një ngjyre blu të metalit sa herë që lëvizte.

Ngadalë, kjo lepidopteron ishte nxjerrjes, me TIK zgjatshëm hundë e madhe, nektar i kësaj lule të bukur Kur e pashë, dissimulated në tangled rrjedh nga një kaçubë, një kameleon dembel enden rreth.

Master i maskuar, kameleoni provoi të ishte një grabitqar i shkëlqyer nga aftësia e tij për të ndryshuar ngjyrën dhe për t'u përshtatur në një mjedis të caktuar. Unë nuk pranoja që kjo të ndodhte para syve të mi dhe fytyrën time drejt fluturës, duke bërë lëvizje të mëdha në ajër për ta trembur atë. Flutura fluturoi larg. Isha krenar për veten time.

I ftohtë për fat të mirë, unë ec në një gjendje të lumtur, kur, kam ardhur nëpër një merimangë të shkëlqyer të zezë dhe argjendi kurth-derën e cila ishte gërmimi në tokë për të fole për të hedhur vezët e saj.

Spider me ngjyra të ndezura ishte duke e rrotulluar webin e saj në mënyrë metodike dhe të saktë, një pemë e bardhë e bukur, e kompakt, e ndritshme dhe e papërlyer. Kam ecur me kujdes për të shmangur atë.

Ndërsa po ectja më thellë në pyll, duke u mbushur me fruta të ndryshme agrume, unë po vuaja prej tyre sepse unë pata një efekt të një kërpudha hallucinogjene një natë më parë. Atë natë kisha pësuar frikë dhe nuk e kisha dashur këtë.
Kur kisha ngrënë sa duhet, vendosa të gjeja një vend ku mund të isha i sigurt nga të gjitha këto ankth. Kriketët sapo kishin filluar "hymnin e tyre në perëndim të diellit" sikur të ishte e afërt dhe eci më shpejt. Papritmas, pak hapa larg, pashë një vrimë në një shkëmb, i cili dukej si hyrja e një bodrumi.
Mbetem për një kohë para hapjes së shpellës dhe ngre sytë në qiell, bërtita: "Faleminderit Zotin tim! "Atje, i goditur nga fryma hyjnore, rashë në gjunjë dhe fillova të lutesha duke ndezur qiellin e mbuluar me yje të ndezur. Sapo e kisha kuptuar se Perëndia nuk më kishte dhënë kurrë dorë dhe ende po kujdesej për mua. Pse e dyshoj Dashurinë e Perëndisë kur kisha kaq shumë besim?

Në këtë moment, sytë e mi le të lëshojnë perlat lachrymal në faqet e mia të zbrazëta. Pastaj, duke fshirë qepallat me pjesën e prapme të dorës sime, u ngrita dhe hyra brenda shpellës ...

Kapitulli 8: Lindja traumatike

Kur rashë në tunelin e errët të shpellës, një re e shkopinjve fluturoi nga shpella për t'u zhdukur në errësirë. I rraskapitur nga dita e vështirë e shkuar, unë u ula kundër murit të shpellës dhe ra në gjumë pak minuta pas, nga hyrja.

Të nesërmen, kur i Ouvert sytë e mi, unë ndjeva dhimbje të ngrirë të një pickim të bërë nga një qui Horsefly HAD shpuar lëkurën time gjatë natës. Kam arritur të gjej një copë druri në sajë të dritave ray ndritshëm përmes (hapjen e shpellës) dhe u rrit me gjysmë zemre dhe nonchalantly eci Shqyrtime ndaj degës unë do të përdorin si pishtar gjithë progresin tim në nëntokë. E lexova dhe fillova udhëtimin tim të gjatë në thellësitë e tokës. Pishtari i mbajtur në dorën time që shkëlqente në errësirën e përjetshme. Isha duke ecur në një nëntokë të ngushtë dhe dredha-dredha. Herë pas here, ndalova disa momente për të kapur frymën time, pastaj vazhdova thellë në zgavrën. Në këtë vjeshtë në Xhehennem, unë mund të ndieja të ftohtën në trupin tim dhe mushkëritë dhe shkrimtarët e mi si një lule që vdes. Së shpejti, frymëmarrja ime u bë një tallje. Ajri, i rëndë dhe shtypës në tunel, kërcënoi të shuante flakën që shkëlqente dhe humbi intensitetin. Unë isha gati për të gjetur veten në errësirë ​​të plotë, kur më në fund, pas-gjatë shëtitje në labirintet e këtij nëntokësore pashë një galeri të gjerë në para syve të mi.

Në barkun e tokës disa blloqe gëlqerore të stalagmites dhe stalactites kishte formuar një pemë e trashë të madhe dhe unë dukej si një pre e pambrojtur në të. Në mënyrë që të largohem nga kjo gropë, mbaj afër mureve të shpellës që më zbulon misteret e kohëve të lashta. Në këto mure, isha i habitur nga pikturat e shpellave të skenave funerare dhe të gjuetisë. Ky art parietal, i gdhendur në shkëmbinjtë e shpellës

Unë imagjinoj veten time, duke mbajtur një armë, duke u përballur me mastodonë me më shumë se pesë hije dhe duke u përballur me motin e keq të paparashikueshëm me pajisje primitive.

Si unë miratimin veten me Australopitek, ndjeva ankthin e vdekjes lëviz ngadalë përgjatë trupin tim hollë, Rritja pulsation tim kardiak dhe rrahja e tepruar e zemrës sime më dha ndjesinë e tmerrshme se ajo do të dalë me dhunë, duke ylli lëkurën e hollë. Unë u çorodha, duke mbajtur gjoksin tim të majtë dhe duke u frikësuar nga sulmet në zemër kur pashë, duke hyrë në tokë. Papritmas, kisha idenë e shkëlqyer për të ndjekur drejtimin e Ariane dhe unë u tërhoqa së bashku sa më shpejt që të ishte e mundur. Pas rrjedhës së ujërave të kullimit, unë arrita në një vend ku uji nëntokësor ishte bërë një crucible e vërtetë. Atje, një stalaktë e madhe kërcënohet të bjerë poshtë, si një shpatë e Damocles. Unë kisha për të marrë një vendim. Mendova pak çaste dhe më në fund, mora një frymëzim të madh për t'u zhytur në ujin e pastër të lagunës.

Swam duke u përpjekur për të shmangur gurë të mbajtur frymën time gjatë një minutë, kur pashë një dritë të ndritshëm përmes ujit vetëm pak metra mbi mua. Unë haptazi më shpejt për të dalë në sipërfaqe, duke bërtitur me lehtësim.

I dëbuar nga brendësia e tokës, u ula në bankë për të marrë frymë mirë kur, papritur, ndjeva diçka pas meje. U ktheva prapë në kohë për të parë një hije të zezë, si një fantazmë që nxitonte për mua.
Disa krahë të fortë më ndërhynin dhe unë isha aq shumë sa që humba vetëdijen.

Kapitulli 9 Sacrifice Expiatory

Kur i rihapja qepallat e mia, pashë një spektakël të çuditshëm para meje. Unë kurrë nuk i kisha parë këta njerëz në jetën time më parë. Ata ishin tmerrësisht të pista, mezi i mbuluar me lecka. Flokët e tyre të palëvizura ra në fytyrën e tyre dhe sytë e tyre shkëlqenin me zemërim.

Një magjistar shumë i aftë që qëndron përballë një zjarri të madh, duke parë të pamëshirshme. Ai kishte veshur stolitë magjike të zeza: një gjerdan i bërë me eshtra nga kafka, platforma e veprave të hapura të gdhendura dhe kockat e njeriut, daggers magjike të mbajtura në rrip. Ai më nguli sytë me sy të zymtë sikur të më vriste dhe zemra ime ngriu me frikë.

Duke ardhur në drejtimin tim, ai po fluturoi me zë të ulët dhe gestiçely. Ai u pasua nga një procesion dhe magusi, i cili kishte fuqi të forta okulte, dukej sikur po fliste me shpirtrat dhe kuptova se fati im varet nga rezultati i kësaj interviste me mbinatyrën. Era fryn dhe moaned sikur demonët kërkuan sakrificën time për të lehtësuar zemërimin e tyre. Fytyra ime u kthye e gjelbër kur pashë një filxhan gjigant në qymyr djegëse. Ishin këta njerëz vendës kanibalistë që më planifikonin të hanin për darkë? Magjistari tërhoqi thikën e tij magjike dhe lacerated duart e mia.

Nga ndërprerjet, magusi grumbulloi një sasi të vogël të gjakut, të cilën e nxori me nxitim nga një enë. Papritmas, magjistari kishte një përshtatje dhe filloi një raund dhe një shpejtësi të lë pa frymë dhe papritmas ra në tokë, u godit. Ai ishte duke qëndruar atje në këtë pozicion për një kohë, pastaj ngadalë ngriti kokën dhe fiksoi sytë mbi mua. Pa dyshim ai kërkoi dikë që të sillte një pulë. Ai prerë fytin e pulave të bardha të mëdha dhe përhap gjakun e tij në terren me pluhur të kampit. Gods e pranuan këtë libacion si një ofertë e gjërave të mira unë mund të shoh një buzëqeshje në fytyrën magus. Ai erdhi të më shohë përsëri dhe me urdhër të fortë urdhëroi çlirimin tim, i cili u nxit ngadalë nga dy asistentë. Unë u lirua nga kufijtë e mi, duke u arrestuar duke aplikuar një lloj shpikje të errët në të, atëherë më thanë të mblidhja rreth zjarrit me pjesën tjetër të fisit ku ceremonia fetare do të përfundonte. Para se të gatuaj pulën në tenxhere, Shaman hoqi zorrët e pulës dhe përsëri bëri ritual magjik. Gjatë ritit, askush nuk u lejua të fliste përveç magusit të madh, i cili do të ishte i keq për blasfeminë e tyre dhe ata do të sakrifikoheshin në dënim. Për fat të mirë kjo nuk ndodhi. Sa i përket kësaj, rituali vazhdoi: Isha i kënaqur të haja këtë shpend në vend që ta shijoja atë. Në fund të ceremonisë, unë u dërgova në një kasolle dhe u largova vetëm gjatë natës, unë mund të dëgjoj vërejtjet sarkastike, të qeshurat dhe shokët e vendasve por unë nuk e kuptoja atë që ata thanë. Duke ëndërruar, mendova se ata patjetër po pyesin se nga kam ardhur, pse kam shikuar ndryshe dhe çfarë do të bëjnë për mua në ditët e ardhshme. Viktima e pagjumësisë sime, e pyeta veten se çfarë do të më ndodhte.

A do ta shoh përsëri familjen time? A do të kthehesha në të njëjtën qytetërim Cili nga ata që unë i desha për një vend të panjohur?

E kisha gjetur këtë ishull qiellor ku unë do të isha i lirë nga zinxhirët e qytetërimit dhe disa njerëz.
Këto egërsi japin në shikim të parë përshtypjen e jetesës në një sistem të lashtë pa asnjë legjislacion, por unë së shpejti pranoja ligjet themelore dhe tabutë e fisit dhe rrezikoja të liroj lirinë dhe lirinë time.

Kapitulli 10: hasni fat

Në dritat e para të agimit të diellit përmbytën peizazhin e dritës së tij të shkëlqyeshme. Një plagë me erë të keq është aplikuar për plagët e mia dhe më është dhënë një ilaç me bimë medicinale dhe rrënjë. Pastaj një grua jashtëzakonisht e bukur me gishta magjike
trupi im i lënduar tërësisht dhe butësisht. Unë u mbështoll me gjethe homeopatike të bashkangjitura me lianas të vegjël, ashtu si një mumje. Unë isha shtrirë në shtrat në shpinë për pothuajse një javë dhe çdo ditë, në të njëjtën kohë, unë mund të shihja figurën e hollë të burrit të bukur të përvijuar kundër dritës para derës dhe pastaj të hyja në kasolle. Sapo pashë hijen e saj, gjithë shpirti im ishte i mbushur me një lumturi të pafundme.

Unë isha tërhequr nga kjo grua me pamje të egër, e cila ishte tepër e bukur. Diçka magjepsëse për të u zgjojë të gjitha shqisat e mia kur e pashë. Me lëkurën e saj të ullirit, sytë e saj të kalter, ajo ishte aq e bukur saqë vendosa t'i jepja emrin "Houri".

Kjo perëndeshë ishte gjithmonë duke bërë ritualin la Meme: gjunjëzuar pranë dyshek kashte tim, ajo butësisht e ngriti kokën time për të më jepni potions çuditshme të bëra me barëra aromatike dhe rrënjët, ajo ndryshoi poultices e mia me kujdes. Kur sytë e saj i vënë sytë e mi të ndezur në fytyrën e saj, puthja e flladit.

Ajo u kujdes për mua, kur isha një i afërm dhe ajo tregoi një dashamirësi të veçantë duke qëndruar në shtratin tim dhe duke më mbajtur shoqëri. Nuk e njihja akoma, unë isha i mahnitur nga butësia që ajo i jepte për mua dhe kam pritur për këto çaste të kujdesit me një padurim plot pasion.

Fillova të kënaqesha me rimëkëmbjen time dhe dëshiroja që ajo të mos përfundonte kurrë. Sepse, çfarë do të më ndodhte përsëri?

Kapitulli 11: Fillimi

U ndjeva shumë më mirë dhe plagët e mia ishin zhdukur praktikisht, duke lënë vetëm plagët e lehta. Një ditë që prita vizitën e Hourit tim, pashë me zhgënjim të madh se Shamani i madh hyri në kasolle. Ai hapi litarin e tij, u rrëzua pranë meje dhe hodhi predha dhe eshtra me rrota në tokë duke mumje fjalë të pamend.

Magjistari i pyeti të vdekurit dhe, për herë të dytë, kërkoi nga paraardhësit të ndihmonin të merrte një vendim. Duke nxjerrë në shesh lidhjet e çuditshme midis simboleve dhe figurines ikonografike, ai i skicoi vështirësitë që kisha për të kaluar në mënyrë që të fitoj të drejtën për të qenë pjesë e fisit.

Iniciatori përcaktohet qartë nga forcat mbinatyrore në fjalë. Unë kisha për të arritur me ngjyra fluturuese, të cilat do të më bënte të mundur të bashkohesha me rrethin e kufizuar të iniciatorëve. Ky rreth ishte i rezervuar ekskluzivisht për burrat. Kjo hyrje në jetë përfaqëson kalimin nga fëmijëria në moshën e rritur, kur dikush bëhet subjektiv dhe i pavarur. Vetëm burrat kanë të drejtën e lirisë, gratë ende varen nga burri i tyre materialisht dhe psikologjikisht.

Në provën e parë, unë duhej të isha në kontroll të frikës dhe të gjitha llojet e frikës dhe psikozës, e cila ishte një individ i përballur me vetminë dhe stresi mund të ndihej. Do të kthehesha në këtë pyll të bukur dhe do të kaloj tri ditë atje. Testi i dytë është një nga testet më të rëndësishme të klanit për të testuar guximin tim fizik dhe performancat e mia. Në testin e tretë dhe të fundit, unë isha në gjendje të punoja me duart e mia në një vepër arti, me qëllim të testimit të aftësive intelektuale, artistike dhe lirimit të energjive të mia krijuese.

Askush nuk u lejua të përfshihej në inicimin tim ose të më ndihmonte në asnjë mënyrë. Përveç kësaj, nuk kisha nevojë për ndonjë ndihmë për shkak të paparashikimeve të jetës më kishte mundësuar, në të kaluarën, të përballesha me situata të ngjashme. Kështu që unë kisha marrë njëfarë kontrolli mbi dinjitetin e DALAI LAMA më të famshme dhe unë i mposhti këto tri teste me nderim.

Nga një natë të hënë e plotë, kam marrë sakramentet e fundit në intimitetin e një pylli të shenjtë se ky popull animiste dmth besuar shumë në shpirtrat e natyrës dhe kishte një konsideratë të lartë për pemët e qui ata trajtohen me respekt. Ceremonia e cila ishte një takim i iniciativave, u kryesua nga magusi i madh. Koka ime u rruhet dhe unë u larë në mënyrë të përsëritur në trupin tim. Më pas, magjistari vazhdoi të më thoshte fjalët e mia ndërsa veshja e trupit tim me një ilaç mbinatyror. Ceremonia përfundoi me një gjest hieratik e magjistar i madh: prirje kokën time në frontin e _him_, ai e ka bërë më në bazë të duken më të rënda, betohen betimin e heshtjes dhe të ndershmërisë, Pastaj ai më dha një hark dhe një shigjetë të bardhë, simbol e falusit. Pastaj, u përshëndetën në emër të një vëllazërie dhe një iniciative të ardhshme.

Herët në mëngjes, dielli i kuq, doli nga gropa e tij dhe rishfaqja e këtij topi të zjarrit simbolizoi ringjalljen e vetes sime në një sistem tjetër ekzistencial. Isha bërë zyrtarisht një anëtar i fisit dhe unë u rilinda për të filluar një jetë tjetër.

Kapitulli 12: Bashkimi i shenjtë

Ditën tjetër, u martova me Houri, kjo magjistare, e cila duhej të më bewwitted me dashuri gjatë momenteve të mia të dobësisë. Gjatë kësaj ceremonie të madhe në nder të nderit tim, u kënaqa me demonstratën harmonike të këngëve dhe valleve të furishme para meje.

Në fillim të ceremonisë, kërcimtarë ndoqën ritmin e ngadaltë të djembe, më pas kërcenin më shumë. Këto gra po lëvizin lirisht duke lëvizur hips ngadalë, sikur disa mocione kozmike të vazhdueshme të jenë shprehur nga trupi i tyre. Kjo orkestër e lëvizjeve dhe energjive u krye në harmoni të përsosur. Ata kërcenin në qarqe, krahët e shtrirë, pak si dervishët duke lënë një sasi të pabesueshme energjie rreth tyre.

Me zhurmën e dajreve, vendasit blinin duart për të inkurajuar kërcimtarët që lëvizën trupin e tyre në ritmin e muzikës dhe më ofruan një shfaqje tepër të bukur. Këto valle ishin lloj mistike dhe hedhin një magji që i pashë. Unë u befasova plotësisht kur isha ulur pranë meje. Pastaj, muzika u bë më e shpejtë dhe më e fortë dhe mori një ritëm plot tension. Papritmas, kur muzika ishte në kulmin e saj, përplasja u ndal dhe të gjithë qëndruan akoma.

Pastaj, u ktheva në vendin tim, pasuar me zë të lartë duartrokitje dhe urime që vijnë nga kudo. Nuk kishte asnjë dyshim se kishte një atmosferë kungimi dhe vëllazërie, të cilën e kisha ndjerë rrallëherë më parë. Gjithë shpirti im është lavdëruar me një vorbull Dashuri dhe gëzimi dhe kam humbur vetëm ekzotizmin e kësaj ceremonie.

Më vonë, në frontin e shkëlqyer diellit të kuqe të ndritshme, të gjithë u mblodhën rreth një zjarr kërcëllimë off, ne për fat të mirë ngrënë një vakt i kushtueshëm dhe Dëgjuar në krye të fshatit thënë tregime legjendar dhe mitet. Pra, në fund të një mbrëmje të mrekullueshme, Houri dhe unë jemi bashkuar solemnisht për jetën.

Kapitulli 13: Besimi Funerar

Unë kisha qenë veçanërisht i goditur nga sistemi fisnor që këta native kishin. Në të vërtetë, kjo shoqëri ishte misterioze krenare për ceremonitë e saj okulte. Fillimi i burrave, martesës dhe zisë për ceremonitë rituale: një memorial i fisit vdiq, u organizua një ceremoni përkujtimore gjatë së cilës bota filloi të binte nën magjinë e vdekjes dhe vdekjes. . Shkatërruar, disa gra shprehën shqetësimin e tyre duke u hedhur në rërë dhe duke bërtitur në mënyrë hysterike. Disa prej tyre e prishën trupin e tyre ose e kërkuan veten duke qarë dhe duke lavdëruar të ndjerin.

Menjëherë pas vdekjes, një grup iniciatash duhej të kujdeseshin për trupin e personit të vdekur në lidhje me shpirtin.

Ata thurnin trupin e baltës së kuqe të përzier me vaj, pastaj ata ishin në pyll. Më pas, ata e varrosën trupin me efekte personale, sepse besonin se trupi kishte një jetë që ishte e pavdekshme dhe e cila vazhdoi misionin e saj. Besimi në magjitë magjike ishte rrënjosur aq thellë sa që, kur një anëtar i fisit ra i sëmurë, ai nuk i atribuojnë sëmundje të qëllimit mangësi shëndetësore Në vend të zemërimit të njërit prej perëndive të shumta ai kishte ofenduar Sigurisht.

Ai u përpoq, me ankth, për të kujtuar nëse ai nuk e kishte shkelur vullnetarisht ose padashur një prej shumë ligjeve të tabu dhe kishte për të bërë një rrëfim në frontin e shaman madh i cili ishte i vetmi i besueshëm për lehtësimin _him_, falë një bir të mbinatyrshme fuqitë. Pra, Shaman i madh është këtu për të qëndruar, sekretet ritual dhe ndjehet hezitues t'i ndajë ato. Falë këtij procesi, kultura dhe besimet stërgjyshore të këtyre vendasve u transmetuan nga brezi në brez në ditët e sotme.

Kapitulli 14: Sistemi fisnor

Isha veçanërisht i hipnotizuar nga mënyra se si u organizua ky fis me sistemin e tij të hierarkisë dhe strukturës. Ata kishin një detyrë për të arritur për klanin dhe kur ata kishin mbaruar detyrën e tyre civile, ata duhej të mbanin detyrimet e një natyre fetare.

Detyrat u shpërndanë sipas pozicionit të individit brenda fisit: gratë dhe fëmijët nga njëra anë, burrat nga ana tjetër. Në agim, gratë lanë lirin e tyre, duke lindur ujëvarat, duke kënduar në të njëjtën kohë për të inkurajuar njëri-tjetrin.

Gjatë ditës shkuam në gjueti, shoqëruar nga qentë tanë Boubou dhe Titus, të cilat na ndihmuan të kapnim lojën. Në shpinë tonë, ne jemi në një pjesë të madhe të gjërave që kemi pasur me kujdes të madh. Jo vetëm që duhej të zotëronim teknikën e maskuar për t'u përzier në natyrë si kameleonët e vërtetë, por ne gjithashtu duhej të tregonim një shkathtësi të madhe, në mënyrë që të mos humbasim pre e në kohën e duhur. Pas një dite të vështirë të gjuetisë, kur u kthyem në kamp me lojë, gratë tona të cilat kishin pritur durimin e ankesës i hodhën krahët e tyre mbi ne, të kapërcyer me gëzim. Pak më tutje, fëmijët që po shihnin edhe kthimin tonë, bënë kaparë në rërë.

Ata kërceu me lumturi dhe u kthyem tek emrat tanë. Pastaj gratë bastled për të gatuar në pots të mëdha të kuqe terrakote. Këto qeramika janë përdorur për përgatitjen e lojës. Më pëlqenin cilësitë e kuzhinës së këtyre grave që përdorën shumë bimë aromatike për përgatitjen e ngrënies. I Ishte në fund të këtij qui aromatike gastronomisë ishte e ndryshme nga ajo që kam ngrënë në botën perëndimore dhe atë që kam dashur ishte fakti se ne të gjithë hëngrën në tenxhere Sami, me qëllim për të forcuar lidhjet vëllazërore dans le fisin. Pas darkës, u rrëmbye, Houri dhe unë, për të shpenzuar orë të gjata duke u lundruar nën ujëvarat e lumit.

Pastaj, hymë në intimitetin e një gjetheje të trashë nga banka, nga pjesa tjetër e fisit që na gëzoi me tallje, por gjithashtu konsideroi marrëdhënien tonë me një dashamirësi të kënaqur. Pastaj, pas një nate, kur ndjeu mëngjesin, ishim në dashuri me njëri-tjetrin. Me të, e kaluara nuk ka ekzistuar më, e ardhmja nuk ka rëndësi dhe momenti aktual ka rëndësi. Unë do të kisha dhënë ndonjë gjë për t'i mbajtur këto momente të përjetshme dhe këtë Dashuri të paprekur. Megjithatë, një ditë, kur të gjithë ishin kthyer në fshat dhe dielli ishte zhdukur në horizont, unë pashë, vetëm në plazh, bymehet qui rrëzua kundër bregut dhe fringed me shkumë dhe unë ishte kapërcyer me një përmbytje e nostalgji .

Kapitulli 15: Shpretkë

Unë isha pa ngurim shtrirë poshtë në rërë dhe unë isha skanim horizont i cili, i mbushur me rrezet e fundit të perëndimit të diellit, mori një ngjyrë të verdhë-portokalli.

Ndërsa ky peizazh i shkëlqyer gradualisht u zbeh
para syve të mi të mbushur me çudi, dëgjova këngën e gjahtarëve
e cila, si mermaids, tingëllon të më thërrasë dhe më thuaj të vij, dhe dëgjoj valën e valëve që shpërthyen me zhurmë në shkëmbinjtë e fortë. Përzierja e këtyre tingujve të prodhuar nga muzika e ëmbël, e cila më mahniti dhe ngadalë mbyllja qepallat e mia, buzëqesha me buzëqeshje. Tani e mbushur me nostalgji, kam menduar të familjes që kisha lënë pa lajme dhe unë est devenu i vetëdijshëm për praninë e gjithanshme kurrizit kërthizës simbolike, qui mua lidhur me rrënjët e mia.

E bëra aq larg nga prindërit që i kam dashur. Tani unë mund të ndjeja se si ishin në jetën time. Ndjeva se jeta nuk ia vlen pa kripën e Dashurisë dhe nxehtësinë e fjalëve. Duhet të flas, të diskutoj me dikë dhe t'i hap zemrën time Por këtu kam pasur përshtypjen të jem vetëm në të gjithë botën. Papritmas, kush ishte i shqetësuar për pikëllimin tim, i cili ishte i shqetësuar për mungesën time, kishte ardhur për të më kërkuar. Ajo më kapi për krah dhe u kthyem në kampin.

Do të doja të kthehesha në vendin tim amë. Ajo duhet të ketë lexuar mendimet e mia. Ajo dukej e qetë dhe e qetë, por ndjeva ndjeshmëri se zemra e saj ishte thyer. Ajo nuk hodhi lot duke e ditur se do të ndodhte në ditën e parë, ajo ishte përgatitur psikologjikisht për një ndarje të mundshme. Ajo më tha se ajo ishte e gatshme të përballonte largimin tim dhe se kjo nuk do ta prekte shumë. Pastaj, kur mbërritëm në fshat, ajo lëshoi ​​dorën, e përshpejtoi hapin dhe u mbyt në mes të një rruge të ngushtë, hija e saj u zhduk në horizont.

Kapitulli 16: Doza e shërimit

I kishte lënë qytetërim shumë kohë më parë, tashmë tre vjet ... I kishte kaluar një mijë nëntëdhjetë pesë ditë në këtë vend, larg nga të gjitha teknologjitë, sistemet monetare dhe shkencave, ku kisha mësuar se si për të dëgjuar pemët, lulet dhe zogjtë , sepse ata na flasin. Ato janë të besueshme për të komunikuar me ne, kur ne dëgjojmë gjuhën e tyre, se Parajsa nuk është prerogativë e një jete pas vdekjes, por mjaft e pranishme në gjërat më elementare të natyrës. Kisha kaluar shumë kohë duke kërkuar për dashuri, siguri dhe kënaqësi ... Por kisha mësuar se nuk ishte e mundur të kishim vetë gjashtëmbëdhjetë lumturi, thjesht sepse ishte e pamundur. nuk ka keqardhje.

Të nesërmen, pas një nate të gjatë reflektimi, i thashë fisit për dëshirën time për të lënë ishullin. Unë kam një fjalim të këndshëm nga Shamani i madh i cili ishte kundër faktit se unë dëshiroja të lë gruan time, Houri. Por, megjithatë, ai më dha pëlqimin e tij me një aluzion të qortimit. Kishte një festë përkujtimore në nderin tim, atë ditë, në agim, magjistari i vjetër ndjen njerëzit që të presin disa pemë për të bërë një zeje të vogël. Një javë më vonë, i gjithë fisi u mblodh në breg. Disa vendasit më dhanë një dhuratë simbolike për të treguar miqësinë e tyre ndaj meje.

Shaman gjerë e tillë një karakter enigmatik dhe i heshtur i habitur mua kur ai shqiptoi këto pak fjalë "rativata shitoni tivatou do cocomora kisanfi ajasou mirugaga maha titikouaka iruba" qui do të thotë "drita e ndërgjegjes është brenda vetes. Kur e kuptoni këtë, do të përfundojë kërkimi për të panjohurin dhe etja juaj për atë që nuk mund të thuhet. "Pastaj ai mbajti dorën e tij të dobët dhe më dha një nga fetish e saj për të mbrojtur mua gjatë gjithë udhëtimit tim. E falënderoja duke e thithur kokën. Momenti më i dhimbshëm për mua ishte kur erdha në barkë. Ndërsa ajo po afrohej, sytë e saj shprehën gjithë shqetësimin e saj. Më puthi me buzë buzët e mia, pastaj u largua.

Pastaj një heshtje e madhe e mbushi atmosferën. Pastaj, duke qetësuar, unë jam i dashuruar me këtë parajsë për herë të fundit, pa një fjalë, pa thyer tullumbace. në plotësinë e saj. Së fundi, pas këtij momenti të vëzhgimit intensiv, kam lënë në zeje, ushqyer nga një ndjenjë e gëzim të përzier me hidhërim, i kthyer kurrizin tim në këtë Wonderland të gjitha totems dhe tabutë.

Kjo aventurë është bërë e mundur nga trupi dhe ka arritur një nivel të ri të vetëdijes.

Kështu, u dhashë ankthet e mia, dyshimet e mia, shqetësimet e mia dje dhe nesër, duke jetuar ekskluzivisht në ditët e sotme. Ekzistenca ime është bërë e ngjashme me një oqean të pastër, pa u hyrë as valë. Unë kam qenë i fryrë larg nga era si një grup të burrave dhe grave. Pastaj, ndërsa dielli Zhduk në horizont, kam lëvizur drejt një horizonti më të dyshimtë, duke lënë pas vetëm veten hulli të gjatë në prag të varkë, duke shikuar në atë kohë Sami iluzionin e një botë të përsosur vdesin larg ...

Matthieu GROBLI

Cili është reagimi juaj?
dashuri
haha
Wow
I trishtuar
I zemëruar
Ju keni reaguar "Një udhëtim inicues" Disa sekonda më parë

Ju pëlqeu ky botim?

Bëhu i pari që voton

Si ju pëlqen ...

Na ndiqni në rrjetet sociale!

afrikhepri@gmail.com

Dërgo këtë tek një mik