Si ta përgatisni Soupou Kandjen?

Kandja supë
Faleminderit për ndarjen!

Emri: Kandja supë
origjina: Mali, Senegal
Lloji i gjellës: mish
Përbërësit: Vaj palme, mish.

 • Numri i njerëzve: 4
 • Përgatitja: 30 mn
 • Koha e gatimit: 90 mn

Përbërësit

 • 300 g viçi prerë në copa të mesme
 • 700g okra të freskëta, të lara dhe të feta
 • 1 qepë, feta thinly
 • 250 ml vaj palme
 • 1 peshk i freskët, feta
 • 2 gaforret, u hapen dhe pastrohen
 • një karkalec të vogël
 • Copa 1 e yjeve (opsionale)
 • 1 pjesë e peshkut të thatë
 • 2 speca të freskëta
 • Lugë çaji 1 prej tetëmbëdhjetë (Soumbara)
 • Karafil 2 hudhër, i grimcuar
 • qepë e gjelbër
 • 1 c me supë të koncentruar të domates
 • 1 Maggi kub
 • sel
 • 1,5 l ujë

Përgatitje

 • Ngrohni vaj palme dhe shtoni maja, mish dhe qepë dhe ngjyrë kafe. Pastaj shtoni domate të koncentruar dhe kuzhinierini për minuta 5.
 • Shtoni ujin në tenxhere dhe le të valojë për të paktën 30 minuta për të gatuar mishin.
 • Kur mishi pothuajse është i gatuar, shtoni gaforre, karkaleca dhe peshk (të freskët dhe të thatë) dhe ziej për minuta 10.
 • Shtoni okra, chilli, nététou, hudhër dhe qepë të gjelbër. Ulja e ngrohjes dhe kuzhinier në ngrohje të ulët.
 • Ju mund të ndreqeni herë pas here për të parandaluar që salcë të digjet ose të ngjitet në pjesën e poshtme të tenxhere.
 • Shto kripë dhe Maggi dhe kuzhinier për minuta 20.

BURIMI: http://www.afrikathome.com/blog/13-soupou-kandja

Faleminderit që reaguat me një emoticon
dashuri
haha
Wow
I trishtuar
I zemëruar
Ju keni reaguar "Si ta përgatisni Soupou Kandjen?" Disa sekonda më parë