Virtytet e kombucha, eliksiri i pavdekësisë

Virtytet e kombucha

Në mjekësinë kineze, kombucha konsiderohet një "eliksir i pavdekësisë ». Samurai i konsumoi rregullisht. Japonezët vazhdojnë ta pinë atë çdo ditë.

Kjo pije buron nga Lindja e Largët dhe u shfaq në Rusi dhe Evropën Lindore nga Mongolia dhe Siberi.

Një pije alkoolike e fermentuar

Kombucha (ose combucha) është një pije fermentuar. Ky është i njëjti parim i fermentimit si birra (e bërë nga drithërat), ose ajo perry (e bërë nga frutat).

Por kombucha është bërë me të du Thé. Dhe me një tendosje fermentesh të veçanta: kërpudha kombucha. Shtë ai që bën ndryshimin me proceset e tjera të fermentimit. Dhe kush e dha emrin e tij në pije.

Proceset e ndryshme të fermentimit

Proceset e tjera të fermentimit në përgjithësi bazohen në:

 • fermentet laktike (për qumësht, perime, drithëra),
 • de myk (per djathrat, sidomos ato blu),
 • de bakteret (për uthull të alkoolit), ose
 • de maja (për pije alkoolike si birra, kvasë ruse etj)

Një kërpudha nënë

Në fakt, kombucha e kërpudhave nuk është kërpudha "e vërtetë", por një përzierje e këtyre llojeve të ndryshme të fermenteve. Shtë një simbiozë e shtameve të majave dhe baktereve lakto-acetike. Kjo simbiozë rezulton në prodhimin e një xhelatine që është fermenti origjinal dhe quhet në mënyrë jo të duhur " kërpudha kombucha ».

Kjo është një xhelatinë "të gjallë" (Këto janë baktere dhe maja që janë të gjalla) që ndryshojnë me kohën dhe kushtet e rritjes. Saktësisht si "nëna" e një uthull, për shembull. Shtë i njëjti parim. Përveq që kombucha është e brishtë dhe kërkon kushte higjiene dhe temperaturë perfekte për prodhimin dhe ruajtjen e saj.

"Nëna" e kombucha (ose kombucha kërpudha) është përdorur me një lëng që përmban sheqer. Klasikisht, është çaji, sidomos i zi, dhe sheqeri i kallamit.

Rezultati është një pije pak e gazuar, pak a shumë qelibar, me një shije kujton musht, shumë freskuese dhe freskuese. Dhe veçanërisht shumë e pasur me lëndë ushqyese!

Ushqyesit në kombucha të çajit të zi:

 • acidet organike, në veçanti acid glukonik, acid glukuronik, acid laktik, acid acetik dhe acetat etilik
 • vitamina: jeta. B1, jeton. B2, jeton. B6, jeton. B12, jeton. C, jeton. PP
 • polifenolet: epicatechins, pigmente flavonoid
 • theine e lirë, aminoacidet (theanin)
 • enzima

Kujdes! Kombucha gjithashtu përmban pak alkool, për shkak të fermentimit. Kjo duhet të merret parasysh kur dëshironi t'ua jepni fëmijëve.

Një koktej i përfitimeve

Pasuri e tillë ushqyese nuk është e zakonshme, sidomos për pije. Ajo mund të pretendojë të bashkohet me qumështin, e konsideruar për përbërjen e saj si ushqim, jo ​​si pije.

Përfitimet shëndetësore të kombucha do të shumëzohen:

 • antioksidues: në sajë të pigmenteve flavonoid.
 • detoksifikimi dhe pastrimi: në sajë të acidit gluconik që solubilizon toksinat.
 • anti-mikrobike: në sajë të acideve organike.
 • rigjeneruesi dhe rekuperuesi i qelizave të mukozës së zorrëve, orale dhe epidermës: falë acideve organike, enzimave, vitaminave dhe polifenoleve.

Me fjalë të tjera, kombucha do të lejonte

 • për të përmirësuar sistemin imunitar
 • për të stimuluar funksionin e zorrëve
 • për të përmirësuar fiziologjinë e lëkurës
 • për të stabilizuar metabolizmin
 • për të pastruar trupin
 • për të ndihmuar në luftimin e lodhjes, stresit, presionit të gjakut ose diabetit.

BURIMI: http://www.consoglobe.com/kombucha-boisson-fermentee-champignon-cg

Cili është reagimi juaj?
dashuri
haha
Wow
I trishtuar
I zemëruar
Ju keni reaguar "Virtytet e kombucha, eliksiri i moralit ..." Disa sekonda më parë

Ju pëlqeu ky botim?

Rezultatet e votave / 5. Numri i votave

Ndërsa ju pëlqejnë botimet tona ...

Ndiqni faqen tonë në Facebook!

Dërgo këtë tek një mik